Domů
Komoditní trhy
Ceny elektřiny na rok 2019 rychle rostou, k vyšší ceně povolenky se přidala i vyšší cena uhlí
Uhelná elektrárna, Ilustrační foto
hard coal power plant

Ceny elektřiny na rok 2019 rychle rostou, k vyšší ceně povolenky se přidala i vyšší cena uhlí

Ceny elektřiny na rok 2019 ve střední Evropě rostou na německé i české burze. Kontrakty na následující rok vzrostly na obou burzách dokonce na letošní maxima. Za růstem ceny elektřiny v posledních dnech stojí zejména vyšší cena černého uhlí.

Ceny futures kontraktu CAL-19 na následující rok se po propadu z počátku letošního roku začínají zotavovat. Zatímco nejdříve se na ceně baseload kontraktu podepisoval zejména růst emisní povolenky, v posledních dnech se přidává i cena energetického uhlí.

Cena německého kontraktu na lipské burze vystoupala až k 36,95 EUR/MWh, což je nejvyšší cena od počátku letošního roku. V pozadí nezůstal ani futures kontrakt pro ČR, který se dostal až těsně nad hranici 38 EUR/MWh, přičemž od poloviny února již zdražil o více než 10 %. Navíc ceny elektřiny pro kontrakt na rok 2019 v ČR téměř dorovnaly maximum z loňského roku, které dosahovalo 38,15 EUR/MWh.

Mimořádný je zejména růst ceny povolenky, která se momentálně prodává za cenu cca 13,3 EUR/t. Od počátku roku tak její cena vzrostla již o cca 70 %. Kontrakt uhlí sice stále svá maxima z loňského roku nevyrovnal, přesto se zdá, že se odrazil od svého dna. Během včerejšího dne dosáhl na hranici 78,6 USD/t.

uhlí

Další krátkodobý vývoj cen na velkoobchodních trzích bude i nadále ovlivněn zejména cenami uhlí a emisní povolenky, u které se do roku 2020 dá předpokládat trvalý růst.

Po roce 2020 je nicméně jako faktor nutné zohlednit i objem nabídky elektřiny na trhu, který bude spíše klesat. Do ceny elektřiny promluví zejména snahy o odstavení výkonu klasických elektráren, a to jak z důvodu odstavení jaderných elektráren v Německu nebo Belgii, tak i z důvodu zavedení nových emisních standardů pro tepelné elektrárny.

Spolu s rostoucí velkoobchodní cenou elektřiny se ukazuje, že výrobci energie, kteří neprodali elektřinu ze své výroby v předstihu, mají možnost zvýšit svoji ziskovost v dalších letech. Řada evropských energetik má již nyní většinu výroby prodanou, přičemž nejsou výjimkou ani průměrné prodejní ceny pod 30 EUR/MWh. Naopak ČEZ prodal oproti ostatním výrobcům relativně nižší objem elektřiny, díky čemuž má možnost navýšit průměrné realizační ceny. ČEZ má nyní na rok 2019 předprodáno pouze cca 68 % výroby, na rok 2020 potom cca 36 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se