Domů
Komoditní trhy
Ceny energií v EU ke konci roku v důsledku mírného počasí poklesly. Výhled pro příští zimní sezónu vypadá optimističtěji
Stožár portál provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS.
Zdroj: ČEPS

Ceny energií v EU ke konci roku v důsledku mírného počasí poklesly. Výhled pro příští zimní sezónu vypadá optimističtěji

Mírné počasí, které panovalo ke konci roku v mnoha částech EU, v kombinaci s rostoucí výrobou větrných elektráren zapříčinilo pokles cen elektřiny a zemního plynu. Pokles byl patrný zejména na spotových trzích, když byla rovněž v období svátků a mezi svátky utlumena poptávka po energiích. Níže se nicméně dostaly i forwardové kontrakty. Dobrý stav evropských zásobníků plynu totiž zlepšuje vyhlídky zabezpečenosti dodávek energie pro příští zimní sezónu a zmírňuje obavy obchodníků.

Spotová cena plynu na nejvíce likvidním trhu v EU, obchodním bodu TTF, se dostala ke konci roku na své šestiměsíční minimum. Cena lednového kontraktu se 29. prosince 2022 dostala až na 85,7 EUR/MWh, únorový kontrakt o den později uzavřel na 76,3 EUR/MWh.

Výroba větrných elektráren v kombinaci s mírným počasím a utlumenou ekonomickou aktivitou srazila spotové ceny elektřiny. Ty se dokonce dostaly i do záporných hodnot. Podstatný pokles zaznamenaly také kontrakty na začátku forwardové křivky. Cena únorového kontraktu elektřiny na PXE klesla o cca 10 % na 211,5 EUR/MWh.

Teplé počasí panující ke konci loňského roku a na začátku toho nynějšího hraje ve prospěch EU, jelikož snižuje poptávku po tepelné energii, a tím snižuje spotřebu zemního plynu. I díky tomu vstoupily do nového roku zásobníky plynu v EU na solidní úrovni naplněnosti ve výši 83,3 %. To zlepšilo výhled pro příští topnou sezónu, která bude z pohledů analytiků v důsledku ruské agrese na Ukrajině pro EU nejkritičtější, alespoň co se týče zabezpečenosti dodávek energie.

Pokles ceny nastal rovněž u ročního kontraktu elektřiny na PXE v základním zatížení pro příští rok (Cal-24). Při pohledu na obchodované množství si však lze povšimnout, že změnu ceny způsobil jeden kontrakt o velikosti 1 MW a cena může být dále značně volatilní. Více vypovídající je pohled na likvidnější německou obchodní zónu. I zde lze vidět optimističtější náladu v porovnání s první polovinou prosince, kdy panovaly napříč EU nízké teploty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jiří Švarc
2. leden 2023, 14:58

To nám ten rok pěkně začíná. Článek dnes v 11:03, že asi bude krize a ve 14:42, že asi tedy krize nebude, aneb jak si zajistit 100% úspěšnost předpovědi - věštím z křišťálové koule, že stát se může cokoli anebo nic.

Daniel Grecman
2. leden 2023, 15:27

Dobrý den,

Zlepšení výhledu neznamená, že situace je/bude dobrá. Příští topná sezóna bude pro EU kritická. Důležitý bude stav zásobníků ke konci nynější topné sezóny.

S pozdravem

DG

Jan Stehlik
2. leden 2023, 16:40

No ono vždy záleží na ceně . My máme sousedy němce a ti jsou bohatí . Tudíž nebudou mít problém přeplatit světovou cenu a stáhnout plyn ze všech koutu světa . A protože mají OZE a to vyrovnávají plynem , tak budou ceny vždy vysoké + emisní povolenky . Jen ty emisní povolenky zvyšují cenu 1kwh o 2kč .

V principu tedy energetika u nás nemá řešení . Němci nechtějí spolu s frantíky válku . Tudíž budou s dodávkami zbraní ukrajině opatrní . USA chce válku (mlatí se mezi sebou státy bývalého SSSR) . A tedy budou stále přiživovat válku co není na jejich dvorečku . Vyprázdní sklady a otestují nové zbraně a budou se tak moci připravovat na válku s čínou co bude za cca 10 let.

PetrD
2. leden 2023, 22:33

To je zase geopolitika z VSŽ. Jaké nové zbraně na vyzkoušení USA Ukrajině dodaly?

Žádná západní vláda nechce válku, ale rozhodně pro nás by bylo katastrofou ruské vítězství. A válku může ukončit jedině agresor, a ten se k tomu nemá. Ten, kdo se brání, se může jenom vzdát.

A v současné chvíli už je závislost EU na ruských uhlovodících o hodně nižší než byla, a za pár let nebude skoro žádná, budoucnost evropské energetiky s ruskou agresí vůči UA nebude mít co dělat.

Turby
3. leden 2023, 19:22

Tak ciste fakticky i ten kdo se brani muze vyhrat.

Tim ale samozrejme nehodnotim sance jakekoli strany jakehokoli konfliktu.

Pravoslav Motyčka
2. leden 2023, 23:03

Tak to je základní poučka pokud přijde recese , pak klesají ceny komodit. Elektřina zdražila 3x tím samozřejmě klesá spotřeba , protože všichni hledají úspory energií. Každý podle svých možností , někdo si pořídí vnitřní rolety , fólie na sklo , někdo omezí počet vytápěných místností , někdo se pořídí FVE , zruší elektrokotel a pořídí tepelné čerpadlo i když má téměř pasivní dům a dříve se to nevyplatilo atd. Podobně se chovají firmy třeba únik tlakového vzduchu z potrubí , který dříve nikomu nevadil je už dnes problém , když pak kompresor sežere o 100 000 kč o ročně více , zářivky a výbojky , a nakonec svítit na firemním parkovišti celou noc nevypadá při dnešních cenách energií už jako nutnost. Místo plynového topení v halách se najednou jeví lepší invertory vzduch/ vzduch a mnoho dalších opatření. To samozřejmě vede k pádu spotřeby energií a k poklesu ceny. Nakonec se zvýší efektivita využití energie, zavedou se nové technologie. Skokový růst cen energií nevyhnutelně vede k poklesu životní úrovně lidí, to je prostě jasné. Ceny energií zůstanou dlouhodobě vysoké , protože se budou dále likvidovat levné zdroje energie jako je uhlí a jádro. Výroba energie bude čím dál tím více postavena na nestabilních zdrojích což povede k růstu cen pro konečného spotřebitele. Nedělám si iluze o tom, že stát se bude snažit získat peníze integraci nestabilních zdrojů energie do sítě i od těch účastníků trhu co mají velmi malou spotřebu energií.

Martin P
3. leden 2023, 12:25

Pokud stát v letošním roce odkoupí podíly menšinových akcionářů v ČEZu, pak bude mít stát přímý vliv na ceny pro domácí firmy a české domácnosti, v tomto ohledu pak můžeme být v o něco klidnější. A to netrpím přehnaným optimizmem.

Jsem ale zvědavý, nakolik se podaří využít situaci k úpravě zákonů a norem pro stavby kritické infrastruktury (energetika, dopravní stavby, armádní projekty), aby se zkrátil harmonogram přípravy dukovanských a temelínských bloků, protože samotnou realizační část stáhnout na dobu 5-7let výstavby by šlo jen velmi obtížně.

A uhlí tady s námi může být ještě min. 10 let.

Turby
3. leden 2023, 19:31

To je velmi prehnany optimismus. Do 5-7 let se nestihnou vyridit ani papiry. Natoz byt jen kopnout do zeme.

Velkou otazkou pak bude financovani jelikoz rozpocet bude pravdepodobne na hunte, financovani jeste o kus drazsi a soukrone zdroje diky nejistote kradezi (zdaneni) opatrne. A pak je tu zasadni otazka kapaciy vyrobcu. Kdyz budou chtit stavet skoro vsichni. Na nektere se proste nedostane.

Martin P
4. leden 2023, 11:51

Vycházím z toho (ohledně odprodeje menšinových podílů ČEZ ), co řekl na podzim loňského roku Michal Šnobr. Bude záležet na nabídce nebo samozřejmě i na tvrdosti ve vyjednávání zástupců vlády. Ale ano, vždy je tu možnost úpadku , podobně jako tomu bylo při parlamentních volbách , kdy mandáty vyšly v poměru 100:100 , všem to vadilo, ale doteď nemá Poslanecká sněmovna ČR lichý počet poslanců, stále těch 200.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se