Podruhé za několik týdnů byl ropný trh výrazně ovlivněn děním na Blízkém východě. Zprávy o sestřelení amerického dronu Íránem a očekávaná reakce ze strany USA způsobily růst cen ropy. Poslední incidenty by také mohly ovlivnit tok ropy z oblasti Perského zálivu. Hormuzský průliv se stává pro tankery rizikovým a odběratelé hledají alternativní řešení k zajištění bezpečných dodávek.

Konflikt mezi USA a Íránem ohrožuje přepravu ropy okolních států

„USA jsou připraveny udělat svou část, ale každý národ, který má zájem o ochranu této lodní trasy tak, aby se mohla energie transportovat po světě a tím podpořit svou ekonomiku, si musí uvědomit skutečnou hrozbu,“ uvedl Mike Pompeo, ministr zahraničních věcí za USA, a vyzval ostatní státy k navýšení úsilí o ochranu Hormuzského průlivu.

Aktuální situace je krajně nepříjemná Iráku, který je na zmíněné lodní přepravě přes Perský záliv závislý, jelikož exportuje svou ropu do Asie, Evropy a USA. Raketový útok z 19. června na ropné pole nedaleko Basry, nedaleko ústředí několika mezinárodních ropných společností, jen umocňuje napětí. Irák považuje tento útok za pokus o zatažení země do zmíněného konfliktu mezi USA a Íránem.

Zasedání OPEC+ a prodloužení ropných produkčních škrtů

Dříve v tomto týdnu potvrdil OPEC+ posun setkání ve Vídni a stanovil nové datum pro konání meetingu na 1. a 2. července. Představitelé Saúdské Arábie, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů se navíc dohodli, že pro červenec ponechají v platnosti ropné škrty, přestože dohoda o nich vyprší na konci června.

Evropský trh s plynem

Trh s plynem v Evropě se připravuje na zahájení obousměrného toku na plynovodu BBL spojujícího Británii (NPB) s Nizozemskem (TTF). Doposud bylo možné plyn transportovat pouze z Nizozemska do Velké Británie. Možnost reverzního toku plynu může změnit dynamiku oceňování, zvláště pokud vezmeme v úvahu snižující se těžbu plynu v Nizozemsku.

Ruský Gazprom se mezitím snaží ujistit evropský trh s plynem, že dodávky plynu přes Ukrajinu nejsou v ohrožení. Opakovaně nabízí prodloužení současných tranzitních dohod, které mají vypršet na konci roku 2019. Ukrajina byla také od listopadu 2015, kdy zastavila přímé nákupy plynu z Ruska, nucena navýšit vlastní produkci. Přímý nákup plynu z Ruska je rovněž předmětem diskuze.

Banky budou posuzovat ekologii lodní dopravy

Velké banky stanovily nové úvěrové standardy pro lodní dopravu, aby pomohly snížit emise skleníkových plynů. Jedenáct velkých „námořních“ bank, aktuálně poskytujících úvěry v odhadované výši 100 mld. dolarů, nově zanesly do svých podmínek o poskytování úvěru klimatické hledisko. I na základě tohoto nového hlediska se budou poskytovat úvěry.

LNG

Poptávka po zemním plynu z USA je na cestě k rekordní úrovni. Napomáhá tomu i fakt, že se uvádí do provozu nové výrobní zařízení podél pobřeží Texasu a v Louisianě, podél pobřeží Mexického zálivu se poptávka nadále zvyšuje.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *