Domů
Komoditní trhy
Dovoz LNG do Evropy byl opět blízko maxim, další měsíce má ovšem být vše jinak
Finsko LNG

Dovoz LNG do Evropy byl opět blízko maxim, další měsíce má ovšem být vše jinak

Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy se v prvních pěti měsících letošního roku držel stabilně na úrovni převyšující 100 TWh. Dovoz v květnu byl dokonce druhým nejvyšším nejméně od roku 2012. V průběhu června a července by se nicméně měl dovoz LNG snížit – řada objednávek, zejména z USA, totiž podle údajů agentur Reuters a S&P Global byla zrušena. 

Klesající ceny zemního plynu v Evropě a snížená spotřeba plynu dosud neměla dopad na dodávky zkapalněného zemního plynu do evropských přepravních soustav. I v průběhu května byly dodávky mimořádně silné a přesáhly 107 TWh zemního plynu.

Vysoké množství zemního plynu, které do soustavy proudí z importních terminálů, je ovšem zřejmě důsledek jisté setrvačnosti kvůli již sjednaným dodávkám. Aktuální situace je taková, že cena plynu na evropských burzách je rekordně nízká a místa v zásobnících plynu pro jeho uskladnění rychle ubývá (zásobníky jsou aktuálně plné z cca 73 %, viz následující graf).

Ekonomické důvody pro další dovoz, kdy je nutné započíst nejen náklady těžby, ale především náklady na zkapalnění, přepravu zkapalněného plynu a následné znovuuvedení do plynného stavu, se proto v kontextu nízkých velkoobchodních cen vytrácí.

Dovoz LNG do Evropy by měl ovšem postupně v následujících měsících slábnout, podle informací agentury Reuters a S&P Global již zrušili obchodníci přes 20 dodávek z amerických exportních terminálů na měsíc červen a dalších 40-50 na červenec.

Určitá část z nich přitom zřejmě měla směřovat i do Evropy, a je tak pravděpodobné, že se v příštím měsíci dovoz po delším období propadne pod 100 TWh. O tom ostatně svědčí i  aktuální data zpracovaná S&P Global, podle kterých se dovoz LNG z USA v květnu propadl z dřívějšího 33% podílu na cca 16% (dodávek do Evropy bylo celkem 14, což odpovídá úrovním z roku 2018).

O tom, že dojde k výraznému poklesu vývozu LNG z USA, svědčí i objem plynu, které je dopravováno do amerických exportních terminálů. Ten na počátku června poklesl na třináctiměsíční minimum, a to zejména kvůli zrušeným dodávkám s místem dodání v Asii a Evropě.

Podle některých analytiků by mělo být v průběhu léta zrušeno až 125 dodávek z USA. Zřejmý důsledkem pak bude nízké využití exportních terminálů a tlak na marže jejich provozovatelů. Po výrazném dopadu krize spojené s onemocněním COVID-19 na těžařské podniky tak mají Spojené státy americké další energetický sektor, kterého se krize významně dotýká.

Dovoz LNG dle země původu
Dovoz LNG do vybraných evropských zemí dle země původu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se