USA a Rusko zaznamenaly v únoru největší meziroční růst exportu LNG (zkapalněného zemního plynu) do Evropy. Důvodem byla vyšší produkce a flexibilní cenově orientovaná nabídka, jak ukázala analýza S&P Global Platts.

Export z USA do Evropy, včetně Turecka, se v únoru meziročně zvýšil o 75 % na 411,5 mil. metrů krychlových. Ruský export vzrostl o 67 % na 1,4 miliard metrů krychlových, což řadí Rusko na první místo mezi exportéry LNG do  Evropy. Nárůst od začátku roku 2019 byl dokonce ještě vetší – o 86 % na 2 miliardy metrů krychlových pro USA a o 70 % na 3,1 miliardy pro Rusko.

Pro srovnání, export z Norska během února vzrostl pouze o 20 %, zatímco počet dodávek z Kataru, Nigérie a dalších států se podstatně snížil.

Existují přinejmenším dva důvody, proč Rusko a USA velmi výrazně zvýšily své exporty do Evropy, zatímco ostatních 7 hlavních exportérů tak neučinilo.

Prvním je, že obě zmíněné země znatelně zvýšily své produkční kapacity. Dle analýzy Platts v loňském roce Rusko zvýšilo produkční kapacitu o 11 milionů tun/rok a USA o 5,25 milionů tun/rok.

Druhým důvodem je, že v obchodních kontraktech USA není určena cílová destinace, na rozdíl od většiny vývozců LNG, díky čemuž mohou využít arbitrážních příležitostí mezi regiony. Rusko se zachovalo obdobně, kdy Novatek a PetroChina nabízely své dodávky v severozápadní Evropě namísto Asie.

Od počátku zimy 2018 byly ceny na asijském trhu oslabeny z důvodu mírného počasí a snížené spotové poptávky po LNG dodávkách.

Štítky: USARuskoLNG

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *