Domů
Komoditní trhy
Gazprom chce být do roku 2035 největším dodavatelem zemního plynu v Evropě i v Číně

Gazprom chce být do roku 2035 největším dodavatelem zemního plynu v Evropě i v Číně

Ruský plynovod Power of Siberia, kterým bude proudit zemní plyn z Ruska do Číny,  zahájí svůj provoz v prosinci letošního roku, jak uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Plynovod, jehož jméno se dá přeložit do češtiny jako Síla Sibiře, je jedním z největších projektů tohoto typu na světě a bude přepravovat zemní plyn z oblastí těžby, Irkutska a Jakutska, do Číny. Dle dřívějších vyjádření je odhadovaná roční přepravní kapacita plynovodu, jehož délka se pohybuje okolo 3 000 kilometrů, 38 miliard metrů krychlových.

Gazprom je dominujícím dodavatelem na nejednom evropském trhu se zemním plynem a nyní se snaží získat tržní podíl také na čínském trhu, který roste také v důsledku tamního přechodu z uhlí na plyn.

Podpisem smlouvy, kterou ruský Gazprom uzavřel s čínskou CNPC, k tomu udělal velký krok. 30letá smlouva na dodávku zemního plynu skrz plynovod Power of Siberia má činit okolo 1,3 miliardy kubických stop zemního plynu (přibližně 36,8 miliard metrů krychlových).

Na konci minulého měsíce zástupci Gazpromu uvedli, že úspěšně dokončili proces naplňování plynovodu do hranice s Čínou. Dalším krokem je tak, dle vyjádření zástupců Gazpromu, naplnění přeshraničního přechodu vedoucího pod řekou Amur.

„Společným úsilím obou stran je plánované zahájení v prosinci letošního roku,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Yury Ushakov, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, potvrdil účast ruského prezidenta na slavnostním zahájení provozu ve formě telekonference, ve které se setká se svým čínským protějškem, prezidentem Xi Jinpingem.

„Je velice důležité prohloubit spolupráci mezi oběma státy a urychlit integraci našich zájmů,“ uvedl čínský mluvčí.

Dokončení plynovodu bylo pro ruský Gazprom jednou z priorit, přestože v Evropě se mluví především o Gazpromu ve spojitosti s Nord Streamem II. Zástupci Gazpromu uvedli, že tržní podíl v Číně vzroste z 0 % na více než 25 % čínského dovozu plynu a do roku 2035 bude představovat okolo 13 % spotřeby zemního plynu v Číně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik II
16. listopad 2019, 16:49

Ze strany Gazpromu promyšlená taktika. V Číně narůstá spotřeba plynu nejrychleji na světě a Čína bude brzy obřím spotřebitelem díky náhradě uhlí plynem. Prezident Trump udělil svým exportérům LNG ránu dýkou do zad , když uvalil cla na Čínu a ta pak na oplátku LNG z USA odmítla dovážet. Gazprom se tak dnes směje , že na úkor USA bude dodávat plyn Číně. Má tak dnes skutečně reálnou šanci být největším dodavatelem plynu nejen Evropě, ale i Číně.

Dušan
16. listopad 2019, 17:46

Uvidíme .... keby niekto v roku 1991 povedal, že Amíci budú exportérmi plynu a ropy tak by ho všetci považovali za blázna ... bolo predsa "jasné", že spotreba energií bude raketovo rásť a s ním i dovoz do USA ....

Prešlo 28 rokov všetko je ináč ....

Čo sa týka toho "smiatia", tak na to nevidím dôvod. Zvyšujúci sa export USA hocikde bude stláčať globálne ceny a to sa samozrejme prejaví i v tom čo si Rusi budú môcť vypýtať od Číňanov. Vo Vladovostoku bolo nedávno Piate ekonomické fóram, kde bolo 65 krajín (napr. Japonsko, India, Malajzia). Čína o zasadnutie neprejavila záujem ....

energetik II
16. listopad 2019, 21:07

No nevím, zda Čína neprojevila o 5 ekonomické fórum zájem. Z Číny tam přijelo 395 delegátů- byznysmenů, z Indie - 204 a z USA - 65 , z Vietnamu - 55. Jak skončí americký pokus s frakováním ještě uvidíme , každopádně budou mít nejvíce chemicky zaneřáděné podzemní vody na světě plus tvorba nových zemětřesných oblastí . Tato těžba skutečně enormně zvedá příliv ropy a plynu na světový trh a ceny klesají . Poměřování svalů mezi americkými frakovými těžaři ropy a klasickými ze Saudské Arbie a Ruska jsme viděli tuším r. 2015, když cena barelu spadla na 30 Dolarů. První se začala hroutit těžba v USA , kde 30 Dolarů za barel ničilo "frakaře" a naopak v S.Arábii a Rusku v této době těžba stoupala.

Dušan
16. listopad 2019, 23:46

Samozrejme, že uvidíme, ale i keď sú problémy frakovania známe, tak zatiaľ nie je vidieť, že by sa to premietlo do politiky .... skrátka žiadny významný politik zatiaľ nezachraňuje USA od masívneho nárastu ťažby.

Je pravda, že americké ťažobné firmy (a ich veritelia) mali za nízkej ceny ropy veľké problémy, ale americkej ekonomike to zas pomáhalo. Ruskí ťažiari s tým problém nemali ... ale Rusko áno ....

Saudská Arábia nemala mať teoreticky žiadny problém, lebo tam je ťažba lacná, ale mala, lebo i jej spotreba je astronomická.

Do budúsnosti však môže byť problém na druhej strane trhu - v spotrebe.

Napríklad na Slovensku máme hlinikáreň, ktorá je síce stabilným obrovským spotrebiteľom energie, ale funguje len preto, že sú jej ceny dotované, ešte z minulosti a je predpoklad, že za pár rokov zanikne, resp. sa presťahuje inam. Vzhľadom na to, že hlinikárske podniky v jej blízkosti nie sú už dávno naviazané na ňu tak je predpoklad, že ani politicky to nebude nikomu vadiť ....

O obnoviteľných zdrojoch si síce nerobím ilúzie, ale je predpoklad, že za pár desiatok rokov budú fungovať aj bez masívnych dotácií a mnohým podnikom sa nebude ani oplácať používať "externú" energiu, vystačia si z vlastnou výrobu čo bude pre nich nie len lacnejšia, ale aj bezpečnejšie a nebudú mať žiadnu závislosť na nejakých rozvodných sieťach.

Možno o pár desiatok rokov sa budú na rozpálenej Sahare budovať mohutné solárne elektráne a budeme mať prepojenie na ne a využívať priamo lacnú elektrickú energiu ....

Uvidíme, isté je však to, že tak ako sme si nevedeli prestaviť americkú frakovaciu "revolúciu" tak isto si neviem predstaviť čo bude o pár dekád dopredu a zatiaľ je isté, len to, že nič nie je isté.

Lubos Vozar
18. listopad 2019, 12:15

Ano v 2015 sa OPEC + Rusko snazilo odstranit bridliciarov tym ze zaplavia trh ropou a znizia cenu pod ich profitabilitu. To sice z casti zabralo (niekolko ich krachlo), ale uz o rok neskor sa opat OPEC + Rusko dohodli na znizeni tazby lebo nizke ceny ropy nedokazali pokryvat ich statne rozpocty. A to je velka tragedia Kartelu a Ruska, ze su na rope a plyne zavisli. Pre nich je vyhodnejsie produkovat 40 MMbbl/d pri cene $65 bbl/d ako 45 MMbbl/d pri cene $30 bbl/d. Jediny vytaz tu su spotrebitelia, lebo 2015 ukazalo ake marze na produkci to po desiatky rokov od nas pytali tak OPEC ako aj nase drahe Rusko.. Nech davame na USA ako chceme, za nizku cenu Ropy a tak isto aj Plynu na dnesnom trhu vdacime najma im

Kolemjdouci
17. listopad 2019, 09:39

Snad pred tydnem probehla medii mala zpravicka, ze Velka Britanie okamzite zakazuje tezbu frakovanim na svem uzemi...kvuli vyvolavanym otresum pudy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se