Prudký růst instalovaného výkonu solárních elektráren v Japonsku v posledních letech ovlivnil globální trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), a to zejména zesílením sezónnosti spotřeby LNG. Na konferenci v Singapuru věnované trhu s LNG to uvedl hlavní ekonom společnosti Trafigura Saad Rahim.

Dopady nárůstu instalovaného výkonu japonských solárních elektráren na globální trh se zemním plynem jsou značné vzhledem k faktu, že Japonsko je největším světovým importérem LNG.

Vliv sezónnosti spotřeby zemního plynu v Japonsku na globální trh je dále umocněn skutečností, že zimní období v severní Asii nastává v době, kdy je špičková globální poptávka po palivech.

„S přibližně 40 GW instalovaného výkonu by maximální okamžitý výkon solárních elektráren měl dosáhnout 40 % výkonu jaderných elektráren v „předfukušimské době“, v zimě ale bude mnohem nižší,“ uvedl Rahim.

Výsledkem má dle Rahima být zesílení efektu sezónnosti na trhu s LNG. Letní poptávka bude nadále klesat a bude se zvyšovat rozdíl mezi spotřebou zemního plynu v létě a v zimě.

Snaha o snižování závislosti na fosilních palivech

Podle zahraničního serveru Platts má Japonsko dlouhodobý plán snížit podíl fosilních paliv v energetickém mixu ze současných 92 % na 76 % v roce 2030. Tento plán zahrnuje také snížení spotřeby LNG ze současných zhruba 85 milionů tun na 62 milionů tun do roku 2030.

Klíčovou roli by přitom měly hrát obnovitelné zdroje energie. Instalovaný výkon solárních elektráren v Japonsku dosáhl v roce 2017 hodnoty 38 GW a růst je předpokládán i v následujících letech.

„To, co vidíme, je obrovská výstavba instalovaného výkonu. Proběhl velký rozvoj a v létě předpokládáme významný dopad na japonský energetický mix.“ dodal Rahim.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *