Mezi státy Jižní Ameriky v současné době probíhá závod v těžbě lithia, klíčového prvku pro výrobu lithium-iontových baterií. Jedničkou na americkém kontinentu a dvojkou globálně stále zůstává Chile, které je pro investory atraktivní zejména díky stabilitě, vizi a energetické bezpečnosti založené na obnovitelných zdrojích energie. 

V Jižní Americe probíhá souboj o to, kdo bude největším producentem lithia. Současná jednička Chile čelí konkurenci několika států. Podle Roberta Baylise, výkonného ředitele poradenské společnosti Roskill, jsou hlavními potenciálními konkurenty Chile zejména Argentina, Brazílie, Peru a Bolívie.

Baylis však při své prezentaci na každoročním londýnském veletrhu Mines & Money uvedl, že existuje mnoho faktorů, které brání rychlému nastartování těžby v uvedených zemích. Mezi tyto faktory patří politická nestabilita, kurzové riziko, omezená aktiva či nejistota v tom, jak dlouho může trvat realizace podobného projektu.

John MacKenzie, CEO společnosti Audley Capital Advisors, v následné panelové diskuzi dodal, že Bolívie a Venezuela jsou země, kde se nedá investovat. Dominance Chile dle MacKenzieho plyne ze stability, vize a energetické bezpečnosti založené na levné obnovitelné energii.

Těžbu a rafinaci lithia chce rozvíjet také Evropská unie

O rozvoj těžby a rafinace lithia na svém území má zájem také Evropská unie. Eurokomisař pro energetiku Maroš Ševčovič se obává, že závislost na dovozu potřebných surovin pro výrobu baterií pro elektromobily by mohla v budoucnu nahradit současnou závislost na dovozu ropy a plynu a mít pro Evropu podobné důsledky.

Evropská komise před rokem spustila tzv. Evropskou bateriovou alianci, což je platforma sdružující zástupce Komise, zainteresovaných členských zemí, Evropské investiční banky a klíčových aktérů z odvětví. Cílem této platformy je vytvořit konkurenceschopný výrobní řetězec baterií v Evropě. Aby bylo uskutečnění tohoto záměru možné, je nutné zajistit přístup k potřebným surovinám.

„Pracujeme nyní na různých bateriích a diskuze se soustředí zejména na kobalt, lithium, nikl a měď.“

Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii

Ševčovič dodal, že poptávka po zpracovaném rafinovaném lithiu v Evropě bude v budoucnu poměrně velká a dává tedy smysl vybudovat vlastní rafinanční kapacity.

„Je zřejmé, že zde tento nedostatek máme. Máme solidní zásoby lithia v Polsku, České republice a v severských zemích. Ale nemáme rafinační kapacity. Takže i kdybychom lithium dnes vytěžili, tak ho musíme poslat do Číny ke zpracování,“ dodal Ševčovič.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *