Domů
Komoditní trhy
Může Evropa nahradit potrubní dodávky plynu z Ruska?
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Může Evropa nahradit potrubní dodávky plynu z Ruska?

Vzhledem k napětí, které aktuálně panuje na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem a situací ohledně certifikace plynovodu Nord Stream II, stále častěji vyvstává otázka, zda a do jaké míry lze nahradit ruské dodávky plynu do Evropy. Podíl exportu ruského Gazpromu do Evropy činil přibližně 78 % celkového exportu společnosti v roce 2020 . Rusko i Evropa jsou si vzájemné závislosti vědomé. Rusko proto diverzifikuje své exportní možnosti, Evropa zase ty importní.

Gazprom v roce 2019, tedy před začátkem pandemie, dodal do Evropy a Turecka (mimo zemí bývalého Sovětského svazu) přibližně 199 miliard m³ zemního plynu. V roce 2020 byl export na úrovni 175 miliard m³ a činil 78% podíl na celkovém exportu společnosti, jak udávají data Gazpromu. Tržní podíl Ruska na evropském trhu se zemním plynem se pohybuje okolo 35 %, uvádí agentura Reuters.

V důsledku kombinace několika vlivů vzrostly ceny zemního plynu v Evropě během krátké doby na dosud nevídané hodnoty. Jednou z hlavních příčin byly dodávky plynu Ruska do Evropy, které zůstaly za očekáváním a pravděpodobně mají spojitost se snahou urychlit certifikaci plynovodu Nord Stream II a jeho uvedení do komerčního provozu.

Němečtí zastupitelé na konci loňského roku uvedli, že z geopolitického pohledu byl plynovod Nord Steam II chyba. Samotný certifikační proces by nicméně neměl být geopolitickou situací ovlivněn. Německý kancléř však další možné kroky proti novému plynovodu v případě eskalace situace na Ukrajině nevyloučil. Je otázkou, jestli si to ovšem Evropa – resp. její obyvatelé, mohou dovolit.

Vzájemná závislost Evropy a Ruska

Evropa je závislá na plynu, přičemž tato závislost se v následující letech bude dále prohlubovat v důsledku odstavování jadernýchuhelných elektráren. Rusko je naopak ekonomicky závislé na platbách Evropy za plyn.

Rusko své možnosti exportu diverzifikuje, a to zejména skrze dodávky do Číny a plynovod Síla Sibiře, jehož nominální roční exportní kapacita dosahuje 38 miliard m³ (bcm). Zároveň se uvažuje o rozšíření tohoto plynovodu.

V tomto týdnu se objevily zprávy o podpisu dlouhodobé smlouvy mezi Ruskem a Čínou na dodávky 10 bcm ročně a zvýšení ambice na na 48 bcm ročně do roku 2025 z loňských 16,5 bcm. Předchozí cíl byl 38 bcm ročně.

Evropa pak má možnost obrátit se zejména na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Ty ale většinou bývají sjednány na krátkodobé bázi a o dodávky Evropa soutěží právě s Čínou, což mnohdy vyžene cenu nahoru. Dodávky pak směřují tam, kde je to ekonomicky nejvýhodnější, vzhledem k aktuální ceně plynu a přepravním nákladům.

„Existují plynovody z Norska, Alžírska a Ázerbájdžánu, ale tyto země nemají dodatečné produkční kapacity,“ uvedl Thioerry Bros, specialista na evropský trh s plynem na univerzitě Sciences Po v Paříži. Navíc se v polovině letošního roku ukončit těžba na poli Groningen v Nizozemsku.

Velkými dodavateli LNG jsou Katar, Austrálie nebo USA. Ty by mohly pomoci snížit závislost na ruském plynu. Za jakých podmínek je další věc.

„Nemůžeme nahradit veškerý ruský plyn skrze LNG,“ dodává Bros.

Jak dále uvádí, nynější terminály, včetně Spojeného království, jsou schopny „zpracovat“ pouze 19 bcm za měsíc. Nynější vytíženost je 8 bcm za měsíc. Rozdíl je pak také mezi průměrnou roční dodávkou a dodávkou plynu během zimních měsíců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
PetrB
7. únor 2022, 18:35

Plyn je kartou z Putinova pokeru.

On si je dobře vědom, že ho hrdé škrcení kohoutů do Evropy přijde draho a vidí, že ty prázdné zásobníky, které na nás v Moskvě vymysleli, nestačí. Zima pomalu odchází a karty mu v ruce slábnou... Jistě, že za to draze platíme. A další zimy přijdou a levnější nebudou. Ale to už možná budeme umět lépe koordinovat dodávky z jiných zdrojů.

Ať už je situace na Ukrajině jaká chce, dlužíme jí silnou reakci na ruskou agresivitu. Ty drsné sankce měly přijít v roce 2014 se zabráním Krymu. Když už nestačily jiné ruské agresivní výpady v Gruzii... měl být Krym červenou čarou. Nebyl. Byla to ostuda a blamáž. Pokud prodáme Ukrajinu za plyn, můžeme jen stěží odhadovat, co bude příště báťuška tahat z rukávu...

Vojvodik Petr
7. únor 2022, 21:48

Hlavně je to německá karta. Nekupujes nemáš.

Němcům je to fuk. Bude hůře. Jsme kolonie.

Omega
8. únor 2022, 10:05

Počítejte se mnou

LNG terminály v EU mají aktuálně roční kapacitu 220mld m3, využívá se necelých 100mld m3. Další LNG terminály jsou v plánu. Takže čistě technicky jsme schopni snížit náš odběr z Ruska z 200mld m3 na 100mld m3 prakticky kdykoli.

Jiří Kelnar
9. únor 2022, 09:23

A teď je teda otázka, při plném vytížení jiných zdrojů (LNG, vlastní produkce, alternativní plynovody) a plných zásobnících, na jak dlouho jsme schopní zajistit nulový odběr z Ruska (mimo Orbána).

Jaroslav Loudil
7. únor 2022, 19:00

Zajímavé je, že ruské dodávky ropy do USA jsou nyní nejvyšší za poslední 3 roky, a to 1,55 mil. barelů denně.

Jinak Krym Rusku po právu patří. 90 % obyvatel v referendu hodilo lístek "ANO". Proč nutit někoho žít někde, kde nechce ? To by nebylo demokratické ! Pokud jde o Gruzii, tak ta sama zahájila válku 8.srpna 2008 nočním dělostřeleckým ostřelováním Cchinvali. Poté zcela po zásluze prohrála. V Gruzii nyní sedí tehdejší prezident Saakašvili v base.

Putin má nyní v Rusku popularitu 66 %, čím více na něj Západ tlačí a vyhrožuje , tím má u svých lidí větší popularitu. To je dobře.

hlpb
7. únor 2022, 19:59

Jardo, Krym rozhodně po právu Rusákům nepatří. Referendum byl jeden velkej švindl. Rozhodně se nejednalo o svobodné referendum. Rusko se smluvně zavázalo, že Krym bude Ukrajinský a tuto smlouvu porušilo. Letošní podraz Ruska s plynem, nezůstane bez reakce. Je jasné, že Evropa bude hledat jiné zdroje zemního plynu. Navíc to bude znamenat urychlení přechodu na OZE. Putin měl smůlu na letošní počasí, nadprůměrný vítr v lednu a na začátku února + teplá zima znamená, že už na konci února budou zásobníky plynu v normálu.

Pavel Shipman
7. únor 2022, 20:39

Kdes to vzal, prosím tě? Na Ukrajině proběhl za řízení americké ambasády (rozuměj: CIA) ozbrojený puč proti legální moci (přímo volený prezident, parlament vzešlý s regulérních voleb, vláda jmenovaná podle regulí). Krym v té chvíli odmítl poslouchat samozvané pučisty, vyhlásil svrchovanost nad svou republikou (vznika Republika Krym místo autonomní republiky), následně referundum a po referendu (kde byla i otázka setrvání ve svazku Ukrajiny) vstoupil do Ruské federace. Naprosto čistá operace. Je-li puč legitimním převzetím moci samozvanci, pak tedy ústavně konformní postup přes parlament a výkonnou moc byl jistě legitimnější a výsostně legální. Asi tak, kamaráde.

Petr prochaska
7. únor 2022, 20:40

Krym je historicky součástí Ruska. V rámci Sovětského svazu byl administrativně přičleněn Ukrajině z důvodu lepšího dopravního spojení, bylo to v rámci jedné země, takže to bylo jedno. Při dělení Sovětského svazu se ale zapomělo Krym znovu přiřadit k Rusku, Jelcinovi to bylo tenkrát jedno. Nyní se akorát tato administrativní chyby odstranila, sice protiprávně ale odstranila. Navíc je precedent s Kosovem.

Jan Veselý
7. únor 2022, 22:59

Odkdy se administrativní pochybení odstraňují pomocí Specnaz na "dovolené"? Tohle je hodně ubohý argument.

A hned po tom následuje whataboutismus s Kosovem.

nikdo
8. únor 2022, 00:12

Dle vaší logiky by Krym po Rusku melo obsadit Turecko vždyť historicky patřil pod Osmanskou říši.

Tahle politika povede k jedinému a to k šíření jaderných zbraní, malé země si řeknou že ty velké si na ně netroufnou když budou vlastnit jaderný arzenál.

Řeknou si, Ukrajinci měli jaderné zbraně vzdali se jich a teď si je dobírá silnější soused kdyby si jaderné zbraně nechali netroufl by si.

PetrB
8. únor 2022, 08:59

Na Krymu udělal Stalin drsné čistky a hrdé krymské Tatary odsunul do stepí ruského "středovýchodu". Drsná genocida.

Pak se z Krymu stala ruská Florida pro vysloužilé partajníky a aparátčíky režimu. Proto je tam převaha Rusů. Těch navybíraných a věrných.

Je tady otázkou, co tam je původní a co ne.

Při rozdělaní SSSR se Ukrajina vzdala jaderných zbraní. Kreml se zavázal respektovat to, že Chruščev "daroval" Krym administrativně Ukrajině. Kdyby byly před Kyjevem sila s reketami namířenými na Moskvu, Putin by si na vojáčky musel hrát jinde.

A podle logiky referenda se asi brzy stanou předměstí Bruselu součástí Maroka. Stačí na to referendum.

Omega
8. únor 2022, 10:34

Tenhle argument řekněte Srbům, které jsme vyhnali s Kosova. Nebo to řekněte Britům, co se odtrhli z EU. Nebo přidejte zavřené organizátory referenda v Katalánsku. Tenhle nástroj se používá podle potřeby a když nám to vyhovuje, tak ho uznáme, když nám to nevyhovuje, tak ho neuznáme.

Jinak s tím přechodem na OZE - pokud nepostavíme jaderné elektrárny na pokrytí zimních období, tak se závislosti na plynu nikdy nezbavíme. Jestli je naším cílem být skutečně CO2 neutrální, tak P2G neřeší problém (H2 má tolik technologických omezení, že nikdy nebude ekonomicky rozumně použitelný), P2L jsou jen prototypy (viděl jsem krásný testovací prototyp co ze vzduchu a elektřiny vyráběl metanol) a baterie není zdroj, takže v zimě nepomůže. Nesmysli typu spalování dřeva atd.. ani neuvádím.

PS: nekamenujte mě, že neuvažuju vysokokapacitní vedení ze severního moře - když vidím rychlost realizace, tak v té oblasti nejsem optimista.

Bojkas
7. únor 2022, 20:20

Typický užitečný ....., obhajovat Putlera za každou cenu. Myslím, že by se i v Rusku našla města, která by v nezmanipulovaných volbách patřila raději Ukrajině, nebo jiné okolní země, tak by to Putler dovolil. Natož pak zmanipulované referendum, kde byli vojáci se zbraněmi. Rusko dodržuje smlouvy jen do doby, kdy se mu to hodí, Evropa by měla omezit odběr maximálně na 5% z této východní zaostalé teroristické země.

Pavel Shipman
7. únor 2022, 20:44

Tys na tom Krymu o referendu byl? Chlapče, bylo tam na vlastní pěst přes 200 poslanců Europarlamentu, kteří obsadili naprostou většinu velkých hlasovacích míst, nikdo to hlasování (výsledky) nezpochybnil. Že ho na rozdíl od hrdlořezného Kosova Západ neuznal, Bože, koho to zajímá? Co to tady plácáš za nesmysly? Důchodci na Krymu po vstupu Krymu do RF dostali ruské důchody, třikrát vyšší než byly ty ukrajinské. Ukrajina je vyrabovaná země, 11 000 000 Ukrajinců okupuje evropský a severoamerický pracovní trh (navíc 4 miluiony jsou stále v Rusku). Že by se našla ruská města, která by ráda Lpřestoupila" do Ukrajiny? Zkus alespoň ujedno jmenovat. Lžeš!

nikdo
8. únor 2022, 13:53

Ale zpochybnil:

Krymské referendum se uskutečnilo 16. března. Podle zveřejněných oficiálních výsledků se při volební účasti 83,1 % oprávněných voličů vyslovilo 96,8 % pro připojení Krymu k Rusku. Podle oficiální zprávy Rady pro lidská práva ruského prezidenta Vladimira Putina však pro připojení hlasovalo jen 50 až 60 % voličů při volební účasti účasti 30 až 50 %.

Omega
9. únor 2022, 12:58

Pošlete prosím link na tu zprávu.

Děkuji

Petr
9. únor 2022, 10:09

Putler to je fakt pecka! :-) Dobrej ždurch

Nefi
7. únor 2022, 20:26

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Poradil bych Vám, ať se odstěhujete do Ruska, ale dobře vím, že mezi českými kremloboty je znalost ruských reálií nulová.
.

Pavel Shipman
7. únor 2022, 20:45

Výborné, znáš ukrajinské reálie? Ukrajina je na tom tak o 50% hůře než Rusko.

miro novak
7. únor 2022, 22:46

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

zaujimave je, ze to hovori ten, co si zvolil za prezidenta Zemana. Mozete nam poskytnut este dalsiu perlu vasho ducha?
.

Nefi
8. únor 2022, 03:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Prosím Vám můžete mi říci z čeho jste usoudil, že jsem volil Zemana?
.

miro novak
8. únor 2022, 08:54

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

toho Zemana vam tam zvolili Švedi?
.

energetik
7. únor 2022, 21:02

To je jasné, v Rusku to propaganda umí stejně jako zde, ostatně Putinovy internetové trolly vidíme často i zde, ale v Rusku už je jen to, opozice a nezávislí novináři jsou tam dávno zavření nebo odstraněni novičokem.

U nás se naštěstí ve skutečně nezávislém referendu rozhodlo o vstupu do EU i když se to stále někteří agenti a aparátčíci snaží zvrátit a nerespektovat. Takže já jsem občan EU a to je dobře.

Nefi
7. únor 2022, 21:19

Dobrá zpráva je, že mezi známými Rusy, co pracují v Moskvě v korporátu, nikdo nevěří, že bude opravdu válka. (Což samozřejmě nemusí moc znamenat, když o válce rozhoduje jen jeden člověk.)

Tok plynu skrze Ukrajinu a Bělorusko se od února zvýšil.

Gazprom chce arbitráž s PGNiG kvůli cenám, zde je třeba hledat částečnou odpověď na to, co se děje s Jamalem.

Je nedostatečné spojení mezi španělskými a francouzkými plynovody, což omezuje množství LNG, které lze takto dostat do dalších evropských zemí.

Německo zanedbalo LNG a samo se dostalo do závislosti na ruském plynu.

ČR se v devadesátých letech mstila Rakousku za kritiku Temelína a ignorovala rakouské návrhy propojení s Baumgartenem. Pak jsme zase šli na ruku Křetínskému. Chybějící kapacitní propojení s Rakouskem a Polskem byla též českým torpédem do projektu Nabucco. Čecháčkovská politika par excellence.

Jan Veselý
7. únor 2022, 22:57

ČR má štěstí v tom, že se Slováci v roce 2009 Slováci ošklivě spálili. Česko tak může těžit z nové propojky Baugarten-Malacky.

Jaroslav Loudil
7. únor 2022, 22:21

Je zajímavé, jak se nyní na Rusko a jeho plyn nadává, kdo ale bránil v uplynulých desítkách let třeba Německu a dalším zemím ,aby si vybudovaly obří terminály na příjem LNG tankerů z Kataru, USA, Austrálie, Alžírska ??? Ruský plyn jsme nyní nemuseli odebírat vůbec a nebo třeba 3 % spotřeby. Chyba je jen a jen na naší straně. Sami jsme si to zavinili.

Válka na Ukrajině samozřejmě nebude, je to pouze dezinformace vyrobená v USA pro každodenní strašení našich lidí ve zprávách. To se jim celkem daří , moje tchýně už z toho týden nespí , protože má čtyři vnuky a bojí se, že by rukovali. Podle USA mělo Rusko zaútočit v lednu, leden už uběhl , nyní jsem četl, že na 70 % zaútočí v únoru , týden února už máme pryč a Bidenovi to pořád nevychází. A ani vyjít nemůže, Rus se nechystá útočit.

miro novak
7. únor 2022, 22:49

vysvetlenie je jednoduche, Biden chce prekryt katastrofu, co vyprodukoval jeho senilny mozog v Afganistane.

Richard Vacek
8. únor 2022, 06:16

Není lepší budovat s Ruskem přátelská vztahy, než se drbat levou rukou za pravým uchem? Evropa získá odbytiště pro své výrobky a technologie a přístup k nerostnému bohatství. Říká se tomu win-win strategie a měli by to znát i naši politici. Jinak bude EU nahrazeno Čínou.

miro novak
8. únor 2022, 08:58

su medzi nami povahove trosky, ktore maju obsesivne nutkanie do niekoho kopat. Vzbudzuju si v sebe predstavu, ze nie su az take nuly.

PetrB
8. únor 2022, 09:22

Není.

Umetat diktátorům cestu je krátkozraké.

Pokud někdo vládne tak, že si pro znovuzvolení změní zákony - je to diktátor. Nic dobrého ze strkání hlavy do písku nepřijde. Každý kompromis je jeho velké vítězství a jen mu dodá kuráž.

Čína čeká, až se situace více vyhrotí a vydělá na tom. Ona spíše čeká, jak Evropa a NATO reaguje a krizi a přehrává si varianty situací na šachovnici s TaiWanem...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se