Domů
Komoditní trhy
Ropa v reakci na útoky v Saúdské Arábii výrazně zdražila
írán ropa

Ropa v reakci na útoky v Saúdské Arábii výrazně zdražila

Komoditní trhy
4 komentáře
16. září 2019, 06:16
ČTK

Ceny ropy jsou v reakci na sobotní útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Severomořská ropa Brent vystoupala o 19 procent na 71,95 dolarů za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 15 procent na 63,34 dolarů za barel. Jak uvedla britská BBC, ceny následně mírně poklesly po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra energetiky Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů). List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného úředníka ze Saúdské Arábie uvedl, že země hodlá dnes obnovit třetinu ze ztracené produkce. Návrat do normálu by ale mohl trvat až několik týdnů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
16. září 2019, 11:15

Nejde jen o okamžitou cenu ropy. Možná se vyjasňuje, proč Emiráty pořád nespouštějí dávno hotovou jadernou elektrárnu Barakah. Ale ještě než si obyčejní i boží vojáci zvyknou, že eskalovat lze kamkoli a jakkoli, je snad čas sjednat mezinárodní úmluvu, že útok na civilní jaderné zařízení by byl válečný zločin a odpovědný je i ten, kdo by ho osobám pod svým vlivem umožnil.

Milan Vaněček
16. září 2019, 11:51

Bohužel teroristé se neřídí mezinárodními úmluvami. Taky mi při tom náletu dronů zatrnulo, jak je to "snadné" a jaké mohou být obrovské následky.

energetik II
16. září 2019, 14:57

S.Arábie má nejmodernější radarová zařízení dodaná z USA ,přesto, jak se ukazuje, se mohou drony dodané Iránem jemenským Hutijům nepozorovaně pohybovat stovky a stovky kilometrů hluboko v saudském území a nečekaně udeřit. Irán oznámil , že vlastní vyzkoušené drony "interkontinentálního dosahu" a že v případě, že bude USA napaden, je použije proti území USA. Tedy třeba proti New Yorku. I když dron může mít jen polovinu paliva proti bombardéru, protože se už zpátky zřejmě nevrací ,stejně se mi zdá, že tento dron by musel být velmi velký kvůli zásobám paliva. Nevím, zda je to možné. Optimální variantu pro útok interkontinentálního dronu na New York vidím takto : vypuštěn z Iránu , přeletí Indický oceán a Afriku . Pak těsně při hladině moře míří k New Yorku ,kde si počká na přistávající dopravní letoun, který klesá k přistání na letiště J.F. Kennedyho a pověsí se pod něj v těsném závěsu. Stíhačky USA po něm nebudou moci pálit, aby nezničily dopraváka se 300 cestujícími , těsně od letiště se dron oddělí a udeří na svůj cíl. To považuji za technicky možné. Nemyslím si, že vypukne válka mezi USA a Iránem. Z Perského zálivu by už totiž nevyplula jediná loď s ropou. Loď je velký, pomalý snadný cíl.

Bizon
17. září 2019, 10:33

Těžko říct kdy Írán mlží, ale je pravda že 2011 hacknuli a unesli tajného amerického drona (RQ-180 Sentinel), US to i sami přiznali, takže technologii pravděpodobně mají. Řídící deska s autopilotem schopná autonomní navigace se dá kdyžtak koupit na DealExtreme za 800kč...

Útok přes 1/3 planety interkontinentálním dronem mi příjde až moc komplikovaný, ale je to zajímavá myšlenka, a taky si myslím že technicky možné to je. Reálně to stejně dělat nebudou, hlavní je ta hrozba... Jako vzor takového drona dobře poslouží americký RQ-4 Global Hawk. Jak píšete, není to žádný drobek, váží jako větší proudová stíhačka: Suchá hmotnost 7 tun, plus 7 tun náklad paliva, dolet 22 000km. Je to ale velký proudový větroň takže minimálně manévrovatelný, a ten obrovský dolet bude mít jen ve velké výšce kde je snadno zjistitelný, to jsou podle mně největší překážky.

Jinak ale naprosto souhlasím že na 99% žádná válka nebude, celé je to jen politika. Írán je prakticky nedobytná pevnost s velkou a solidně vyzbrojenou armádou, vojenské řešení by tam byla noční můra.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se