Rusko je podle zástupce společnosti Shell v dobré pozici konkurovat na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) projektům v Severní Americe. Stejně jako například Spojené státy plánuje i Rusko v následujících letech zprovoznit nové terminály pro vývoz zkapalněného plynu.

Podle Stuarta Bredforda, ředitele Shell pro rozvoj nových projektů, Rusko zanedlouho bude disponovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu ve třech lokalitách. V současné době země disponuje dvěma terminály, Sachalin a Jamal. Shell se v Rusku podílí na projektech Sachalin II a Baltic LNG.

Další cestu pro vývoz plynu by měl nabídnout právě projekt Baltic LNG, jehož dokončení je podle serveru Platts plánováno na rok 2023. Plyn ze západní Sibiře by měl přes nový terminál směřovat především do atlantického regionu, na Střední východ, do jižní Asie či Pobaltí.

Další možnost pro navýšení vývozu má přinést i rozšíření projektu Sachalin II o další zkapalňovací linku, která by měla zvýšit vývozní kapacitu terminálu o více než 50 %. Současná kapacita terminálu je zcela využívána pro vývoz plynu v rámci dlouhodobých kontraktů, nová kapacita by nicméně měla sloužit pro prodej plynu na spotovém trhu.

Díky rostoucím vývozním kapacitám se USA i Rusku daří navyšovat vývoz zkapalněného plynu, kdy obě země zaznamenaly v únoru největší meziroční růst exportu LNG do Evropy. Důvodem byla vyšší produkce a flexibilní cenově orientovaná nabídka.

V rámci diverzifikace dodávek by do Evropy mělo proudit více plynu z USA

Navzdory navyšování vývozních kapacit pro ruský plyn by do Evropy mělo v následujících letech proudit i více plynu ze Spojených států, jejichž produkce plynu prudce stoupá. Německo, největší evropský trh s plynem, plánuje v budoucnu dovážet více zkapalněného plynu ze Spojených států a stát kvůli tomu podpoří výstavbu nejméně dvou nových terminálů.

Podobně plánuje větší dovoz zkapalněného plynu i Polsko, které tak chce omezit svou závislost na plynu, který do země proudí přes plynovody z Ruska. Země v současné době disponuje jedním terminálem pro příjem LNG, jehož kapacita by měla i díky finanční podpoře od Evropské komise do roku 2022 vzrůst o 50 %.

Navýšení dovozu amerického plynu by mělo být i ústupkem USA v rámci obchodní války. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loni v létě slíbil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že pokud se vzdá plánu na zvýšení cel na dovoz aut, unie usnadní dovoz plynu z USA.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *