Domů
Komoditní trhy
Slabá globální poptávka a nadměrná dodávka vyvíjejí tlak na cenu plynu
LNG. Zdroj: pgegreenenergy, Flickr

Slabá globální poptávka a nadměrná dodávka vyvíjejí tlak na cenu plynu

Nadměrné dodávky zkapalněného zemního plynu, stejně jako nadprůměrně zaplněné zásobníky zemního plynu, vytvářejí tlak na ceny zemního plynu v Evropě i v Asii. Ruský gigant Gazprom proto snižuje své prognózy vývozu.

Poptávka po energii byla utlumena v důsledku teplého počasí panujícího v Evropě a vypuknutím nového koronaviru v Číně, který v minulém týdnu stlačil spotové ceny zkapalněného zemního plynu LNG-AS na rekordně nízkou hodnotu 3 $/mmBtu.

Elena Burmistrová, která je v ruském Gazpromu zodpovědná za export zemního plynu, prohlásila na setkání investorů v Londýně, že pro všechny dodavatele zemního plynu jsou nyní těžké časy.

„Dnes ráno jsem hovořila s našimi obchodníky s LNG, kteří potvrdili objemy, které jsou „na vodě“, a to jsou neprodané objemy, odhadem 20 milionů tun,“ odpověděla Burmistrová na otázku týkající se prognózy exportu Gazpromu.

Analytik společnosti Kpler dále pro agenturu Reuters uvedl, že celosvětově je 15 LNG tankerů označeno jako „plovoucí úložiště“, 11 z nich je pak rozptýleno po Asii v důsledku nepredikovatelného koronaviru v Číně, znatelně ovlivňujícího poptávku země.

„Je těžké si představit, že by všechny tyto objemy nevyvinuly na trh tlak,“ pronesla Burmistrová.

Podle společnosti Gazprombank se prodej společnosti Gazprom do západní Evropy, pro ruskou společnost klíčové oblasti, v lednu meziročně snížil o 26 %.

Export plynu do Evropy poklesl v loňském roce na 199 miliard m³ z rekordních 202 miliard m³ dosažených v roce 2018. Podíl společnosti na evropském trhu se tak pohyboval okolo 36 %.

Burmistrová dále uvedla, že zásoby zemního plynu v Evropě překročily obvyklé úrovně a dosáhly 104-105 miliard m³ a většina klientů ruské společnosti spotřebovala výrazně méně plynu.

Na dalším setkání investorů v New Yorku pak zástupkyně Gazpromu uvedla, že ruská společnost očekávala, že Čína, nikoli Evropa, absorbuje většinu objemů LNG z USA v důsledku první fáze ukončování obchodní války mezi zmíněnými státy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se