Domů
Komoditní trhy
Spojené státy uvalily sankce na tureckou banku za porušování sankcí vůči Íránu
Ropa
Ropa

Spojené státy uvalily sankce na tureckou banku za porušování sankcí vůči Íránu

USA ohlásily sankce proti turecké státem vlastněné bance Halkbank. Důvodem je zapojení turecké banky v aktivitách týkajících se Íránu v řádu několika miliard dolarů, které odporují sankcím USA vůči Íránu.

„Jak je uvedeno v dnešním obvinění, systematické zapojení Halkbank v nedovoleném pohybu íránských miliard dolarů pocházejících z prodeje ropy bylo navrženo a vykonáváno seniorními úředníky banky. Tito úředníci pak byli chráněni vysoce postavenými tureckými vládními úředníky, z nichž někteří obdrželi úplatky v hodnotě několika milionů dolarů za podporu a ochranu tohoto systému,“ uvedl právní zástupce pro jižní okres New Yorku.

Podle obžaloby Halkbank využila finanční společnosti v Íránu, Spojených arabských emirátech a dalších zemích k porušování a vyhýbání se zákazům proti íránskému přístupu k finančnímu systému USA, obchodování s íránskou ropou a plynem a dodávkám zlata íránské vládě, íránským společnostem a osobám.

Zmíněné schéma tak dopomohlo převést až 20 miliard dolarů pocházejících z prodeje íránské ropy na účty Halkbank, jak uvádějí státní zástupci v žalobě. Z toho pak byly miliony dolarů využity k uplacení vysoce postavených vládních činitelů za účelem ochrany systému před regulačními orgány USA.

Vztahy mezi Ankarou a Washingtonem jsou napjaté také z důvodu stažení vojsk USA ze Sýrie a následnému útoku Turků proti Kurdům. Prezident Trump po začátku ofenzivy uvalil na vrcholné představitele Turecka sankce a poslal do Turecka své zástupce – Mika Pence a Roberta O´Briaena.

„Jsem plně připraven rychle zničit tureckou ekonomiku, pokud budou turečtí vůdci pokračovat v této nebezpečné a destruktivní cestě,“ uvedl tehdy Trump. „Nikdy bychom nemohli vyhlásit příměrí,“ reagoval Erdogan.

Tureckou ekonomiku dlouhodobě trápí propad turecké liry. Energetické společnosti, které neměly prodej elektrické energie nasmlouvány v cizí měně – např. dolarech, zaznamenaly v loňském roce značné ztráty v důsledku pohybu kurzu turecké liry, jelikož poskytnuté úvěry těmto společnostem jsou ve většině případů spláceny právě v dolarech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik II
19. říjen 2019, 12:19

Pro mne je stále k nevíře, že si jeden členský stát OSN z asi 200 existujících vezme na mušku jiný stát OSN , prohlásí o něm že je : "Zlý, podlý, mizerný, zločinecký, teroristický, ....atd" a zakáže zbylým 198 členským státům OSN s touto zemí jakkoliv obchodovat, provádět kulturní a turistickou výměnu, dělat bankovní transakce, obchodovat, ...atd. a kdo to nedodrží, tak bude ze strany USA všemožně pronásledován a sankcionován. Pro mne osobně neuvěřitelná praxe.

Carlos
19. říjen 2019, 14:48

Co je na tom neuvěřitelného? OSN je jenom platforma pro jednání, koordinaci a zabránění opakování velkých válek minulého století, navíc má nějaké pomocné organizace pro zvládání katastrof, to je vše OSN není a ani nemá být světová vláda, byť příznivci teorie NWO ji tak vidí. V mezinárodním právu existuje stav anarchie, kdy si každý stát v zásadě může dělat co chce a je v právu kteréhokoliv jiného na to reagovat podle podle vlastního uvážení.

USA mají právo, stejně jako Česká Republika, na uvalení sankcí a kohokoliv a stejně tak na uvalení sankcí na kohokoli kdo bude se zemí, na kterou jsou uvaleny sankce, obchodovat. Ty mohou být pak na jednotlivé společnosti, nebo na celé státy, na všechen export, nebo jenom na některé výrobky. To je plně v kompetenci kterékoliv země z důvodu, aby nebylo možné embargo obcházet přes třetí zemi Vězte že na obchod, původ výrobku atd. jsou celkem přísné přepis, které musíte dodržovat i pokud si posíláte materiál mezi vlastními fabrikami v různých zemích.

Pokud by například ČR uvalila sankce na Lesotho a hrozila že uvalí embargo na kohokoliv kdo s ním bude obchodovat, tak se tomu všichni vysmějí, výměna mezi námi a nimi není velká a ani mezi kýmkoliv kdo by obchodoval s nimi a s námi. Pokud ale se rozhodnou USA k takovému kroku, pořád je to jedna z největších a nejbohatších ekonomik, tak neřízení se prohlášením bude mít velké následky. Ale pořád se tím řídit nemusíte.

Jak říkávám, nikdo nikomu kvér u hlavy nedrží a i kdyby držel, tak člověk má pořád minimálně dvě možnosti, případně dokonce tři a je jenom na něm, jak se zachová.

energetik II
19. říjen 2019, 21:19

TO : Carlos

Chápu, že USA jsou nejsilnější ekonomikou a že tedy jejich sankce mohou - "bolet". Myslím si ale , že sankce nemůžou nikdy pořádně fungovat. Krásný příklad je poslední prodej asi 2 milionů barelů ropy z Iránu do Sýrie. USA zakazují Iránu vyvážet ropu a EU zase zakazuje dodávat ropu do Sýrie. Tedy proti iránskému tankeru zadrženému u Gibraltaru se spojily USA s EU a jak to dopadlo ?? Irán na oplátku zadržel tanker Británie a řekl, že ho pustí až Britové pustí ten jeho. Když ho Britové pustili ,tak tanker připlul k břehům Sýrie a tam na moři byla veškerá ropa prodána "soukromé firmě" , která ji pak následně ihned prodala Sýrii. Tedy "po lopatě" to mohlo být i takto : Ruský občan ,fyzická osoba, Andrej Zacharčenko si založí firmu XY , která dostane potřebné peníze /fiktivně/ na nákup 2 milionů barelů ropy od Iránu, jeden den koupí a druhý den prodá Sýrii. Za to, že se takto stal na jeden den "bílým koněm" dostane od Iránu tučné spropitné, třeba 5 milionů Dolarů. Firma XY existuje jenom 3 dny, než proběhne transakce, pak je zase zrušena. Pokud je tomuto Rusovi třeba 82 let, tak už ví, že za hranice Ruska se už nikdy nepodívá , neboť by ho tam USA sbalily a zavřely. Ovšem on v Rusku svým dětem i vnukům za tento "jednodenní bezpracný výdělek" koupí každému parádní vilu, Mercedesa a sám stráví zbytek života v lázních u moře. A Irán se může jenom chechtat, porušil zákaz EU vývozu ropy do Sýrie ?? Nikoli ! On prodal svou ropu soukromé firmě a co s ní ona pak udělala, to už ho nezajímá. A kdo porušil zákaz USA nákupu ropy z Iránu ? , nějaký ruský občan ?? , ovšem Rusko nesouhlasí se sankcemi na Irán a proto nikdy do USA svého občana k potrestání nevydá ! Z hlediska ruského práva se totiž vůbec ničeho nedopustil. Prostě jen obchodoval s Iránem a to samé dělá i sám ruský stát ! Být dnes občanem Ruska, asi bych si také za jeden den takto vydělal 5 mil. Dolarů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se