Domů
Komoditní trhy
USA budou v následujících letech usilovat o větší podíl na evropském trhu s plynem
Finsko LNG

USA budou v následujících letech usilovat o větší podíl na evropském trhu s plynem

Dle představitelů USA by měla na evropském trhu se zemním plynem panovat mezi dodavateli vetší konkurence. Domnívají se, že se Rusko obává nárůstu vývozu zemního plynu z USA.

Podle nejnovějších dat EU bylo Rusko největším dodavatel zemního plynu, stejně jako v roce 2018, také v roce 2019. V prvním pololetí 2019 dosáhl podíl ruského plynu na hodnotu 39,4 %, přičemž plynu z USA činil pouze 3,4 %.

USA, kde se rapidně zvyšují výrobní a exportní kapacity zkapalněného zemního plynu, se snaží získat větší podíl na evropském trhu se zemním plynem právě skrze LNG. Vztahy jsou tak v této oblasti mezi USA a největším dodavatelem plynu do Evropy, Ruskem, napjaté. Představitelé USA opakovaně upozorňují na nezanedbatelnou závislost Evropy na ruském plynu.

Také proto v prosinci loňského roku administrativa Donalda Trumpu oznámila uvalení sankcí na společnosti, které se budou podílet na dostavbě plynovodu Nord Stream II vedoucího z Ruska přes Baltské moře do Německa.

Projekt zastřešuje ruský gigant Gazprom. Jeho představitelé se v lednu letošního roku nechali slyšet, že plynovod z důvodu zmíněných sankcí dostaví samotný Gazprom. Očekávané zprovoznění plynovodu bylo posunuto a ohlášeno na začátek roku 2021.

EU a Rusko sankce odsoudily, přičemž zastupitelé EU reagovali, že by si měli být schopni určit vlastní energetickou politiku. Přesto projekt Nord Stream II čelil silné opozici i mezi členskými státy EU.

Dle Franka Fannona, státního tajemníka USA pro energetické zdroje, se Rusko obává zvyšujících se exportních kapacit LNG od USA. Podotýká, že pro evropské spotřebitele jde o výhodnou situaci, jelikož se vzhledem k větší míře konkurence dají očekávat nižší ceny.

„Rusko vidí, co se děje, pokud jde o vývoz energetických komodit z USA, vidí ceny plynu v USA, které jsou nesmírně nízko, velmi konkurenceschopné a očekávané zdvojnásobení exportních kapacit LNG, takže se obávají konkurence,” pronesl Fannon.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
16. únor 2020, 20:35

No jasně USA chce odstranit svojí konkurenci, aby nás mohli okrádat dodávkami svého drahého plynu opravdu skvělí spojenci. Vzhledem k ekonomickému vývoji a Asii je neudržitelné, aby dolar byl dlouhodobě světovou rezervní měnou bez toho půjdou USA ekonomicky rychle dolů konečně za ty všechny dolary co je mají národní banky ve svých strategických rezervách přijde účet ! Toho se bojí USA nejvíce.

Dušan
17. únor 2020, 15:22

No to asi viete viac ako my ostatní, lebo je síce pravda, že USA nefungujú "ideálne" ... ale oproti takej Číne to je ešte celkom dobré a ich silná ekonomika a politická sila stále dávajú doláru "cveng". Samozrejme to nemusí trvať donekonečna, ale napr. s takým juanom sa dolár nedá zrovnávať ...

Koronavírus pekne ukázal, že Čína sa zachovala ako klasická diktatúra a heslom bolo zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať problém ... až ten expandoval do obrovských rozmerov a už to nezachránili ani PR "zázraky" nemocníc do 10 dní ...

Poznám ľudí čo obchodujú z Čínou, najsilnejšou ekonomikou Ázie, a samozrejme dá sa obchodovať a zarobiť, ale s "normálnou krajinou" sa to nedá porovnávať - má svoje "špecifiká" .... ktoré sú drahé a bez nich sa tam podnikať nedá - napr. registrácia svojho výrobku, kedy človek zistí, že jeho výrobok je v Číne vraj registrovaný a musí zaplatiť desiatky tisíc eúr nejakej v podstate vydieračskej firme aby mohol predať svoj výrobok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se