Domů
Komoditní trhy
V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Tureckem a Řeckem kvůli průzkumu těžby ropy a plynu
Ilustrační foto.

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Tureckem a Řeckem kvůli průzkumu těžby ropy a plynu

Komoditní trhy
5 komentářů
22. červenec 2020, 19:22
ČTK

V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

Turecko oznámilo plány na vyslání průzkumných lodí do sporných vod na východě Středozemního moře v úterý, řecké ministerstvo následně v noci na dnešek upozornění Ankary na operaci označilo za „nelegální“.

„Námořní jednotky jsou od (úterka) rozmístěny v jižní a jihovýchodní části Egejského moře,“ uvedl řecký zdroj agentury AFP, podle kterého jsou síly „připravené odpovědět na jakoukoli aktivitu“.

Do sporu se v úterý večer vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která se podle řeckých a německých médií telefonicky spojila s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Hovory s lídry obou zemí potvrdila také mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová.

Podle zdrojů deníku Bild do sporných vod mířilo 18 tureckých vojenských plavidel, po telefonátu Merkelové však lodě změnily kurz.

Turecko a Řecko se o práva na nerostné bohatství na východě Středozemního moře přou dlouhodobě. Turecko mimo jiné minulý rok uzavřelo kontroverzní dohodu s Libyí, ve které si nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To se však částečně překrývá s oblastí, na níž si dělá nárok Řecko, jež dohodu odsoudilo. Výhrady proti memorandu měli i lídři dalších států Evropské unie.

Nynější konflikt se týká vod u řeckého ostrůvku Kastelorizo, který leží pouhé tři kilometry od jižních břehů Turecka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vladimir Smekal
17. srpen 2020, 22:11

Nějak postrádám informace o tomto konfliktu na ČT. Holt o tom co se nehodí do krámu se drží huba i kdyby byla válka na spadnutí.

St
23. červenec 2020, 18:55

Je to smutné až ostudné, že EU se nepostaví za svého člena Řecko a neukáže Turecku, kde je jeho místo.

Z těchto i jiných věcí je mi smutno a občas pochybuji o smyslu i smysluplnosti EU.

PetrD
24. červenec 2020, 07:35

Tohle je spíš na NATO, to se zabývá ochranou svých členů. Bohužel, v NATO jsou obě strany.

Bizon
24. červenec 2020, 13:25

Jo, Turecko je solidní trojský kůň kterého jsme si do NATO sami pozvali (respektive USA ho pozvali za studené války). Líbí se mi jak se vysmíváme Putinovi že s ním Turecko občas vydrbe, ale nějak zapomínáme že to my jsem s Tureckem v obranném paktu a musíme trpět že to hrají na obě strany a vydrbávají s náma...

Baton David
25. červenec 2020, 15:03

Brusel se tím bude zabývat na mimořádném summitu někdy na konci měsíce září, výsledkem by mohl být verdikt s instalací několika GW v offshore větrném parku a samozřejmě kontrola posádek lodí obou znesvářených stran zda posádky plní kvoty ohledně zastoupení žen a sexuálních a etnických menšin, také proběhne kontrola kantýn zda jsou banány správně zahnuty

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se