Francouzská Engie, která je z necelých 24 % vlastněná státem, prodává čtyři uhelné elektrárny v Německu a Nizozemsku soukromému investičnímu fondu Riverstone Holdings LLC. Celkový instalovaný výkon prodávaných zdrojů je 2 345 MW. 

Engie podepsala smlouvu o prodeji jedné nizozemské (Rotterdam) a tří německých (Farge, Zolling a Wilhelmshaven) uhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 2 345 MW. Kromě uhelných bloků transakce zahrnuje 21MW biomasový blok a 46MW plynový blok v elektrárně Zolling.

Podle vyjádření společnosti povede transakce k poklesu čistého konsolidovaného dluhu společnosti o zhruba 200 milionů eur.

„Tato transakce je plně ve shodě se strategií skupiny být světovým lídrem v přechodu k bezuhlíkové energetice. Své investice zaměřujeme na korporátní společnosti a lokální autority, velké projekty rozvoje obnovitelných zdrojů energie a nezbytné přizpůsobení elektrizačních a plynárenských soustav energetickému přechodu,“ uvedla výkonná ředitelka Engie Isabelle Kocherová.

Kocherová dodala, že na uvedené aktivity hodlá Engie v období 2019 až 2021 alokovat 12 miliard eur.

Engie na konci roku 2015 oznámila, že postupně uzavře nebo prodá svá uhelná aktiva a nebude budovat žádné nové uhelné bloky.

Po prodeji výše uvedených elektráren klesne podíl uhelných elektráren na globální výrobní kapacitě Engie na 4 %. Na konci roku 2015 to bylo zhruba 13 %.

Prodej uhelných elektráren Engie navazuje na prodej aktivit v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG) francouzské společnosti Total, který byl dokončen v červenci loňského roku. Hodnota této transakce, která znamenala odchod firmy z oblasti průzkumu a těžby ropy a plynu, byla 1,5 mld. USD.

Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Zolling. Zdroj: wikimedia

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *