Domů
Německo
ICIS: Německý odklonu od uhlí vypadá ve světle aktuálního vývoje „zastarale“
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

ICIS: Německý odklonu od uhlí vypadá ve světle aktuálního vývoje „zastarale“

Německo
14 komentářů
24. červenec 2020, 07:19
David Vobořil

Německá právní úprava odklonu od uhlí, která vstoupila v platnost v červenci, vypadá vzhledem k aktuálně slabému výhledu rentability uhelných elektráren v Evropě a politickému tlaku na odstavování uhelných zdrojů zastarale. Uvádí to analytická agentura ICIS.

Německá vláda následovala rozhodnutí své uhelné komise z ledna 2019, když v červnu schválila legislativu stanovující harmonogram postupného odklonu výroby elektřiny z uhlí s konečným datem odstavení veškerých uhelných elektráren v roce 2038, případně v roce 2035.

Od té doby však trh prošel turbulentním vývojem a aktuálně je výhled rentability uhelných elektráren vzhledem k vývoji cen plynu a emisních povolenek velmi slabý. Ceny plynu, paliva pro přímého konkurenta uhelných elektráren, elektrárny plynové, klesly na rekordní minima. Naopak cena emisních povolenek za emise oxidu uhličitého, kterého uhelné elektrárny ve srovnání s plynovými produkují na jednotku vyrobené elektřiny zhruba dvojnásobné množství, dosáhla minulý týden svého 14letého maxima.

Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE

Výhled vývoje rentability uhelných elektráren tak nedává minimálně po zbytek letošního roku a pro rok následující nadějí na zlepšení, výroba elektřiny v plynových elektrárnách má zůstat výrazně výnosnější. A vzhledem k tomu, že Německo má ve své flotile elektráren velké množství velmi málo využívaných plynových elektráren, je pokračující nahrazování výroby elektřiny v uhelných elektrárnách otázkou pouze toho, zda ceny povolenek budou nadále stoupat, a kam až se mohou propadnout ceny plynu.

„Analýza ICIS, která uvažovala extrémně medvědí scénář vývoje ceny plynu, ukázala, že v Německu a dalších zemích je ještě mnoho prostoru pro další fuel switching [nahrazování uhelných elektráren ve výrobě elektřiny plynovými]. Očekáváme také, že vzestupné ceny uhlíku alespoň v první polovině desetiletí budou znamenat, že provozovatelé uhelných elektráren budou bojovat s tím udržet své zdroje profitabilními,“ uvádí ve své zprávě ICIS.

Politický tlak roste

I ve světle plánovaného odklonu od uhlí ostatních evropských zemí se jeví německý harmonogram jako velmi konzervativní. Německo plánuje ve srovnání s ostatními zeměmi, které oznámily termín ukončení výroby elektřiny z uhlí, provoz těchto zdrojů minimálně o osm let déle.

Konečné datum ukončení provozu uhelných elektráren v evropských zemích. Zdroj ICIS

Na druhou stranu je nezbytné vzít v potaz, že uhelné elektrárny tvoří v Německu stále významný podíl konvenčních zdrojů, které jsou nezbytné pro udržení stability přenosové soustavy. Německo navíc do konce roku 2022 odstaví své zbývající jaderné elektrárny, které se ještě v loňském roce podílely na celkové výrobě elektřiny v Německu 14 %. Obavy o zajištění stability soustavy jsou tak na místě, zejména pokud se vezme v potaz prohlubující se regionální nerovnováha ve výrobě a spotřebě elektřiny a nedostatečně rozvinutá přenosová soustava.

To nic nemění na tom, že tlak na Německo nadále poroste. Politika EU je velmi jasně vedena směrem ke zpřísňování klimatických cílů a v případě navýšení cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 55 % proti hodnotám z roku 1990, které mnozí představitelé německé vlády sami podporují, bude muset i Německo, které se snaží profilovat jako lídr v klimatické politice, přidat.

„Německo, které nedávno převzalo předsednictví Rady EU, bude čelit rostoucímu tlaku ze strany členské států na uzavření svých uhelných elektráren dříve než v roce 2038. Současná dynamika trhu znamená, že uzavření uhelných elektráren nebylo nikdy snazší,“ uvádí ICIS.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Niederaußem společnosti RWE. Zdroj: RWE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
24. červenec 2020, 09:30

Možná že vypadá z hlediska různých aktivistů (Greta a spol) zastarale, ale vyhovuje německému průmyslu který je spolu s Čínou a USA v čele využívání obnovitelných zdrojů i průmyslové výroby energetických a dopravních zařízení.

Ivan Novák
24. červenec 2020, 10:38

Zde nejde o Gretu a její šílené rodiče, tohle má racionální finanční motiv. Hlavním předmětem podnikání ICIS, podle jejich www stránky, je marketing chemie uhlovodíků a hnojiv.

Bizon
24. červenec 2020, 13:33

Dobrý PR kec že to "vyhovuje Německému průmyslu". Německému průmyslu je totiž uplně jedno odkud pochází elektřina dokud je levná a stabilní.

Já souhlasím s článkem že jsou Němci sráči, mohli se svojím OZE boomem odpojit daleko víc zabijáckých uhelných elektráren. Ale zjevně rozhodovaly emoce, CO2 a lidské životy byly až na druhém místě.

Jan Veselý
24. červenec 2020, 16:17

Uměl byste přesněji definovat pojem stabilní elektřina? Jak už jsem to tu nedávno psal Emilu Novákovi, je to pojem, který si leckdo vysvětluje po svém. Proto potřebuju něco mnohem konkrétnějšího.

Bizon
24. červenec 2020, 16:53

Jako občané máme dodávky elektřiny téměř 100% spolehlivé i v případě poruchy nějakého zdroje. Ale průmyslové podniky občas musí na pokyn dispečingu snížit spotřebu aby se předešlo problémům. Jsou za to finančně kompenzované, a dnes se i zavádí výroby kterým střednědobé přeřušení provozu/omezení výkonu nevadí, přesně kvůli těmto případům.

Stabilní elektřina myslím tu, kde se poptávka musí jen minimálně přizpůsobovat požadavkům nabídky/sítě. Osobně jsu zastánce kompromisu, ať je klidně část elektráren málo stabilních, vyrovná se to akumulací a třeba právě těma pružnýma továrnama. Ale pro některé fabriky je přerušení provozu obrovský problém, při pohledu na graf výroby elektřiny je zřejmé že velká část vyrobené elektřiny je base-load, a proto je potřeba i stabilních elektráren s vysokým koeficientem využití.

Já chápu že civilizace potřebuje energii, mám rád i technologie uhelných elektráren (mazec jak přehřátá je dnes pára moderních mašin), ale uhlí produkuje nejvíc CO2 i zabije nejvíc lidí. Urychleným odchodem od jádra Němci zvýšili roli uhelných elektráren, protože jedno z toho ještě docela dlouho bude potřeba pro dodání toho čemu říkám spolehlivý base-load.

Carlos
24. červenec 2020, 18:25

Hmm... Hmmm...

Myslím že se v odstavci druhém dopouštíte lehké chyby v úvaze, jednak ten baseload se uměle navyšuje, ale to je vedlejší a pak jej považujete za nutné krýt něčím co se nehne, tak tomu ale nemusí být.

Emil
24. červenec 2020, 19:04

Vidím že hledání někoho, kdo si pojem "stabilní zdroj" vysvětluje tak, jak se pan Veselý myslí, že si jej vysvětlují všichni, zatím neúspěšně pokračuje :-)

pr
27. červenec 2020, 09:22

Konečně jsme se dostali v debatě k jádru pudla. Sám píšete, že podniky jsou kompenzované za nařízené snížení spotřeby. To je více než bych očekával a směrem k podnikajícím subjektům je to řekl bych vstřícné. Píšete, že lidé mají dodávku téměř stoprocentní. Podotýkám jak kde, ale to není podstatné. Také si tu spolehlivost sakra platí v distribučních poplatcích. (srovnej distribuční poplatky na hladině VN - velké podniky a NN - domácnosti) Také srovnej požadovaný příkon podniků a domácností (čtyřnásobek?). Inu a dostávám se k tomu co nazývám jádrem pudla. Kolik si velcí podnikavci platí za stabilitu dodávek energie? Zatím jsem neviděl ve vyúčtování, že by byla možnost si připlatit. Takže je dobře že garance není. Nebudu jako ovčan platit zisky podnikavců i v poplatcích za elektřinu. Každý za své soudruzi kapitalisté! Pokud něco chcete, tak si to zaplaťte!

Pavel
24. červenec 2020, 17:55

Emoce nebo finance? Něco vypnout bez náhrady je velmi jednoduché. Ovšem v kontextu snahy např o brutální zavedení elektromobilů, kde se bude brát energie pro ně. Nejsem jejich odpůrcem, mají své místo "na slunci", tedy v provozu. Ale na jednu stranu se chce snižování produkce CO2 tím,že se budou elektrárny tohoto typu zavírat, proti jaderným je také velký odpor, ale všichni budeme jezdit na elektřinu! Tenhle systém výroby elektřiny, a také současného automobilismu, se budoval řádově sto let (něco přes) a nyni se to ma všechno otočit během pár let. A kde na to všechno vzít peníze? Že by dotace z EU? A kde je vezme EU? Všechno chce svůj čas.

Carlos
24. červenec 2020, 19:10

Pane Pavle,

jsou doby kdy se prostě po desítkách let odkládání sejde více akci naráz. Já jsem si to třeba užil loni v práci kdy odešel kolega a na mne během půl roku spadly nastřádané a neudělané věci ohledně serveru, technologií co používáme a do toho největší změna logiky našeho IS od jeho zavedení. A neexistovalo že bych skončil, byť jsem mohl, mohl jsem po měsíci boje s Indickou technickou podporou říct že na to kašlu a dát výpověď. Nedal jsem, prostě se to udělat muselo. Zavedení šetrnější dopravy se léta odkládalo, odkládalo se řešení energetiky, odchodu od jádra a holt to dopadlo nakonec tak že míst toho aby se to pohodlně řešilo postupně, tak se to musí řešit teď naráz všechno.

Josef
24. červenec 2020, 19:33

Energetika nejsou servery, to má setrvačnost desítky let 50 let trvá než přebudujete energetickou koncepci státu od zakladu a 70 let než přebudujete všechny budovy kromě chráněných na pasivní standart.

Carlos
24. červenec 2020, 20:11

Josefe,

ale případ synchronicity je to stejný. V době kdy Tesla začala s nájezdem malých sérií kdy si museli vše osahat, hlavně tu sériovost automobilky stále tvrdily že to nejde (no protože ten moloch potřebuje 10 let na to něco navrhnout a dostat do výroby, Tesla i Space-X to dali za kratší dobu). Odkládalo se to. To stejné je/bylo s OZE, teď Němcům chybí nějaká ta vedení, ale o jejich možné potřebě měli vědět před dvaceti lety minimálně. Ale hádám se to zase odkládalo.

Nechtěl jsem tím ani v nejmenším říct že energetickou koncepci otočíte za rok, ale že pokud valíte před sebou odkládané věci, tak to na vás pak na Vás spadne naráz. Teď si podobně naběhly dráhy s ETCS, roky se vědělo že to bude, ale odkládalo se to, tak hrozí že během pár let většina mašin dojezdí protože nejsou teď peníze ani kapacity na zástavbu a to i z důvodu že někdo musí vymyslet jak napojit počítač na mechanický kontrolér spínání odboček. Dostat to to ale do x62 x63 není takový problém, tam je pulzní regulace už. Tu jde jenom o valení problému, o nic víc.

Krejcar
27. červenec 2020, 10:45

Ano, jen je problém, že ti aktivisté, nejsou rovnocenými spolupachateli. Greta a spol. jsou na podobné úrovni jako jsou minářové a antibabiš v ČR. Pokud by se v ČR opravdu uvažovalo o reálné náhradě uhelné a ropné energie něčím smysluplnějším a ekologičtějším - museli by se na této problematice podílet především profesní vzdělanci patřičných resortů a universit a vš ! A to se neděje. Od devadesátých let jen přejímáme ... od jiných, před tím jsme mohly přijímat jen co povolil bolševik dnes zahraniční majitel, vlastní cesta v možnostech středoevropanství neexistuje a výhled na zmněnu také ne.

Energetik 007
25. červenec 2020, 07:38

Kdyby raději zakázali CZT, které vykazuje velké ztráty v ČR průměr 38%, takže teď v létě skoro 80%.

Pokud by ZP distribuovali přímo ke koncovému zákazníkovi tak se těch 38% primární energie v ZP ušetří. V době kondenzačních kotlů a mikrokogeneračních jednotek je to řešitelné.

Distribuce ZP ztráty skoro nula. Distribuce tepla technicky i ekonomicky mnohem složitější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se