Domů
Německo
Ministr: Německé spolkové země konečně pochopily důležitost větrné energetiky
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Ministr: Německé spolkové země konečně pochopily důležitost větrné energetiky

Německo
6 komentářů
30. březen 2023, 07:02
Jan Budín

Německé spolkové země podle ministra hospodářství Roberta Habecka konečně pochopily význam obnovitelných zdrojů energie pro zachování lokálního průmyslu a začaly se připravovat na rychlý rozvoj pevninských větrných elektráren. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Německý ministr hospodářství po summitu zaměřeném na rozvoj větrné energetiky, kterého se zúčastnili zástupci průmyslu, politici z jednotlivých spolkových zemí a další účastníci trhu, uvedl, že všech 16 spolkových zemí postupně začalo považovat větrné turbíny umístěné na jejich území za ekonomickou výhodu.

Poté, co německá vláda zahájila řadu reforem cílících na urychlení plánování, licencování a výstavby nových větrných turbín, je nyní řada právě na spolkových zemích, aby povolily výstavbu 9 GW větrných elektráren, které jsou nyní "zachyceny" v povolovacích řízeních.

"Rychlost, s jakou budou tyto nahromaděné žádosti vypořádány, významně ovlivní naplnění ambiciózních cílů pro rozvoj větrných elektráren, které počítají s nárůstem současného tempa výstavby na čtyřnásobek," uvedl Habeck.

Habeck dodal, že stávající cíl instalace zhruba pěti nových turbín denně oznámený kancléřem Olafem Scholzem není nerealistický, jelikož Německo podobných hodnot dosahovalo mezi lety 2015 a 2017, kdy byl nicméně průměrný výkon instalovaných turbín významně nižší ve srovnání s dnešními turbínami.

Summit zaměřený na rozvoj větrných elektráren následoval po obdobné akci zaměřené na rozvoj solárních elektráren, kde ministerstvo hospodářství představilo návrh solární strategie. Německá vláda chce pomocí podobných aktivit a legislativních změn nasměrovat zemi ke splnění cíle pokrýt 80 % spotřeby elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů do roku 2030. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, bude zapotřebí zprovoznit 57 GW nových pevninských větrných elektráren, 22 GW větrných elektráren instalovaných na moři a 150 GW solárních elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Michal K.
30. březen 2023, 10:16

5 turbin denne, 35 turbin tyzdenne, 1825 rocne ...

Nebudu to ti isti Nemci, co cohosi kupili o 30% menej za 100% vyssiu cenu a prezentovali to ako uspech ?

Omega
30. březen 2023, 13:32

Spotřeba Německa je 80GW max.

to co chtějí postavit je 229GW (k tomu co je)

Takže počítají s utilizací do 25% (a zbytek pokryjí plynové elektrárny)

hlpb
30. březen 2023, 19:32

Vše je dávno jasné, a není to nic překvapivého a vše je již dávno vymyšleno.

Obrovské přebytky vyrobené EE v Německu budou sloužit k výrobě H2, který postupně nahradí zemní plyn. A také Německo bude zásobovat=zachraňovat přebytky ČR, protože se v blízké budoucnosti staneme silně deficitní zemí, co se týče EE.

Slavomil Vinkler
31. březen 2023, 15:15

Vymyšlené to je, fungovat to bude, ale pro komu půjdou ty obrovské peníze? Investice nepředstavitelné. Energie bude asi tak 10 dražší.

Slavomil Vinkler
31. březen 2023, 06:41

Ony ty země spolkové pochopily, že je lepší eletriku aspoň někdy, tj. když fouká, než vůbec.

Pravoslav Motyčka
31. březen 2023, 23:56

Nebojte se , elektřina bude to nebude problém. Ceny budou vyšší a Němci si po severní části země zdevastují i zbytek Německa. Ty VTE se budou navzájem ovlivňovat , takže klesne využití takže ve výsledku porostou ceny elektřiny z větrných elektráren.

Německo má významný podíl OZE ve výrobě elektřiny , ale podíl elektřiny na konečné spotřebě je nízký na rozdíl třeba od Finska kde bylo na konci roku 2021 26% domů vytápěno elektřinou a 45% tepelnými čerpadly. Takže i když Finsko zažívá bouřlivý růst počtu instalací tepelných čerpadel ( přes 216 tisíc v roce 2022) tak z pohledu spotřeby elektřiny se to neprojeví , protože část těch instalací v domech kde se dříve topilo čistě elektřinou takže spotřeba elektřiny nestoupá a může dokonce klesat , kdežto Němci elektřinou prakticky netopí. Proto u nich spotřeba elektřiny do budoucna poroste a je nepravděpodobné že by dokázali jen pomocí OZE všechnu potřebnou elektřinu vyrobit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se