Domů
Německo
Německá komora žádá kvůli koronaviru odložení širšího zpoplatnění emisí CO2
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Německá komora žádá kvůli koronaviru odložení širšího zpoplatnění emisí CO2

Současná situace způsobená pandemií onemocnění COVID-19 má neblahý vliv na chod a rozpočet firem a domácností v mnoha zemích světa. Podle Německé obchodní a průmyslové komory by tamní vláda měla odložit zavedení systému, který by měl rozšířit zpoplatnění emisí CO2 do sektorů dopravy a vytápění, aby ulevila společnostem v době, kdy se musí vypořádat s obtížnou ekonomickou situací.

Německu se v posledních letech dařilo relativně stabilně navyšovat podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, což spolu s prudkým růstem cen emisních povolenek v roce 2018 a s ním spojeným poklesem výroby elektřiny z černého uhlí pomohlo snížit emise v sektoru elektroenergetiky. V ostatních sektorech nicméně emise spíše stagnují, což zemi brání v dosažení stanovených emisních cílů.

Německá vláda se tak rozhodla přistoupit k zavedení vlastního systému pro zpoplatnění emisí v sektorech vytápění a dopravy, které v současné době nejsou až na výjimky pokryty evropským systémem pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

Podle zákona, který na konci minulého roku schválila Německá spolková rada, by nový systém měl být zaveden od roku 2021. přičemž z počáteční ceny 10 eur za tunu CO2 by poplatek měl do roku 2025 postupně vzrůst na 25 eur za tunu.

Další opatření není potřeba zavádět nyní

Současná pandemie onemocnění COVID-19 a s ním spojená opatření pro zamezení jeho šíření vedou v Evropě k poklesu poptávky po elektřině, omezení průmyslové aktivity a nižší intenzitě dopravy.

Podle Německé obchodní a průmyslové komory by tak letošní pokles německých emisí způsobený mimo jiné těmito faktory mohl být dostačující pro dosažení stanového cíle pro rok 2020 v podobě snížení emisí o 40 % ve srovnání s rokem 1990, a není tedy nutné rychle zavádět další opatření.

Komora tak navrhuje, aby Německo ulevilo v současné tíživé situaci firmám a rozšíření zpoplatnění emisí na další sektory odložilo o 2 roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
St
9. duben 2020, 14:19

Konečně něco rozumného přišlo z Německa. Snad se to podaří jejich hospodářské komoře prosadit.

Jaroslav Studnička
9. duben 2020, 20:50

Taková zrada Ursuly von der Leyen, že je hanba nefackuje.

Jan Veselý
9. duben 2020, 21:02

To jsou normální korporátní typy. Pracují pro korporaci a korporace je stroj na peníze a peníze jsou v ní jediným měřítkem všeho. Je hanba nefackuje.

frank
9. duben 2020, 21:40

to je vtipné, není to tak dávno, kdy se tady německé korporace adorovaly jako " osvícené" a nikoho přitom nesmyslu, že korporace " není stroj na peníze" hanba nefackovala. Sešel se totiž kvartál s kvartálem a zjišťuje se, že Německo nejenže v blízké době nakoupí za dalších několik bambiliard italského dluhu, ale bude nakonec mít i problém, co udělá s vlastním exportem , tím exportem z jehož profitů Německo především platilo celou slavnou Energiewende. Ekonomika o něco spadne a hned vylezou šášulové kteří pracující " pro korporace" označí za lidi, které by měla hanba fackovat, protože už negenerují peníze, pardon " nadhodnotu" , která se dala tak vesele utopit v programu drahé energie pro všechny...

Josef
9. duben 2020, 23:59

Ono my a Německo jsme otevřená ekonomika. Bohužel teď nás díky tomu čekají těžké časy. Na druhou stranu je to také k zamyšlení jestli by nebylo přece jen výhodnější dělat si doma více věcí. Například proč máme dovážet 90% ovoce a zeleniny... Samozřejmě to platí i o energetice. Proč dovážíme tolik zemního plynu místo abychom využívali tepelná čerpadla jako Švédsko. Proč prudce utlumujeme vlastní uhlí, když ho potřebujeme k regulaci sítě kde místo něj nastoupí plyn atd.

Carlos
10. duben 2020, 01:43

Reindustrialzace bude, nějaká, národní hospodářství se nějak přeorientuje, přestaví, možná bude nezaměstnanost v jednom oboru řešit nedostatek lidí v jiném. (To je rozdíl od krize 30. let a té minulé)

Ovoce a zelenina se dováží z prostého důvodu, je to výhodnější a ekonomičtější. Teď jaká technologická změna musí nastat aby se třeba vyplatilo sadařství i za normálních okolností? Nebo jaká technologická změna musí nastat abych si mohl koupit kostku filé (skoro) bez kostí ne z tresky, ale třeba ze sumce a nestálo mne to majlant? To jsou věci, na které se musí nějak najít odpověď pokud se nemá vozit jídlo světa kraj.

Myslím že tepelná čerpadla se nevyužívají zejména z důvodu pořizovací ceny a předsudků. Uhlí se utlumuje z více důvodů, ale to asi víte jakých. K denní regulaci sítě by se nám více hodily další a další přečerpávačky, které by nahradily problematičtější akumulační elektrárny. Bylo by třeba mít navrch ještě tak 700MW různě po republice. Asi 200-250 se dá získat úpravou Orlíku a Slap.

Měl bych ale také jeden "protinávrh", proč se nezaměříme na obnovení malých vodních zdrojů do stavu jako tomu bylo ve 30. letech, zpomalení odtoku vody a tím jejímu lepšímu využití? Ano, je to málo, ale asi stejná otázka jako v případě TČ.

Josef
9. duben 2020, 23:50

Jak vidím , pořád jsou tady lidé co nechápou co se děje. HDP padne o 1/10 nejméně. To povede na ohromné zadlužení států , jenže část států EU je tak zadlužená, že jim už nikdo na rozumný úrok nepůjčí to jsou zejména jižní státy , jenže u nich má velký význam turismus , takže ty to odnesou ze všeho nejvíce. Otázka je kdo za ně ty dluhy zaplatí. Pokud nikdo , pak se zhroutí euro a EU v dnešní podobě končí - nejlepší řešení. Pokud se ty peníze vytisknou, pak díky inflaci lidé přijdou o úspory a brutálně poklesne životní úroveň, protože platy se nezvýší. - v tom případě se EU také zhroutí. Posledním řešením je , že to zaplatí Německo, Rakousko, Holansko, Finsko podobně jako v roce 2009. V tom případě nebude inflace a klesne životní úroveň v těchto státech zatím-co jižní část EU bude pokračovat v politice zadlužování odchodů do důchodu před 60 tým rokem věku a vydržování armády nezaměstnaných podobně jako to dělají od roku 2009. Občané v severních státech budou muset tvrdě pracovat až do 70 ti let ,aby to zaplatili - nevím kdo s takovým programem v těchto státech vyhraje volby. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby se to rozpadlo a vznikla zóna volného obchodu , přidáme se k Němcům a budeme jezdit na levné dovolené do středomoří.....

Carlos
10. duben 2020, 01:52

Pád HDP bude záviset i od jiných faktorů, třeba jak rychle se bude schopná ekonomika vnitřně přeuspořádat. Máme asi celkem výhodu, měli jsme ji poněkud přehřátou, takže pokud odejdou zahraniční pracovníci, tak se to nějak vyřeší, relativně. Minimálně přes léto.

Otázka je kam se má EU posunout, nebo kam se posune, jestli k nějakému rozpadu na východ/západ, nebo kompletnímu rozpadu, nebo federalizaci. Nemyslím si že bude úplně fungovat volný obchod, minimálně ne u služeb, už v současnosti to dost drhlo (stížnosti na řidiče) v některých oblastech a pro něco jako by to ani nebylo.

Pro nás spíš bude nejlepší pokud se přestaneme točit v kruhu, dělat pitomosti a dali dohromady to co nám chybí a kde máme problémy, což je naše kreativita v legislativě a neschopnost úřadů, obé svalováno na EU. To že máme nereálné projekty a vzdušné zámky jako VRT a DOL, když nejsou ani mezi Prosenicemi a Hranicemi 4 koleje, Labe se Brodí a vyjednat 4 kilometry kanálu s Polskem je nadlidský úkon, je pak věc další. Ale to je jedno jestli EU je, nebo není.

Rozhodně vysoká provázanost ekonomiky s jednou měnou a bez kontroly zadlužování států jí platících je problém. Takže je možná možné že v Eurozóně vznikne něco jako centrální rozpočet a daně.

Josef
11. duben 2020, 00:01

Centrální rozpočet a daně - to jako že my budeme platit dluhy Španělům a Italům aby se mohli přes zimu válet a v létě pronajímat apartmány - vláda která toto navrhne končí. To je nevolitelný program.

frank
9. duben 2020, 21:43

vy jste tam nedal smajlíka a pan Veselý to vzal vážně :)

Jaroslav Studnička
10. duben 2020, 08:13

Máte pravdu, smajlík tam chybí :-). Nicméně v kontextu různých prohlášení představitelů EU z poslední doby je tento článek z Německa velmi překvapivý.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se