Domů
Německo
Německá podpora plynovodu Nord Stream II s novou vládou pravděpodobně skončí
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Německá podpora plynovodu Nord Stream II s novou vládou pravděpodobně skončí

Německá podpora plynovodu Nord Stream 2, který by měl dodávat ruský plyn do Německa a dále do Evropy, oslabuje. Budoucí koaliční vláda pravděpodobně zaujme vlažnější postoji k ruskému projektu poté, co obhájce plynovodu, strana SPD, již nebude součástí vlády.

V Německu probíhají předběžná jednání o vytvoření nové koaliční vlády mezi CDU kancléřky Angely Merkelové, její bavorskou sesterskou stranou CSU, liberální FDP a Zelenými. Absence SPD ve vládě by měla znamenat změnu postoje Německa k plynovodu Nord Stream 2.

„SPD byla hlavním obhájcem plynovodu Nord Stream 2. Je tedy jasné, že nová vláda bude vůči projektu mnohem kritičtější než ta předchozí,“ uvedl Norbert Röttgen, předseda výboru Bundestagu pro zahraniční záležitosti a člen křesťansko-demokratické strany kancléřky Merkelové.

Reinhard Bütikofer, člen Zelených a poslanec Evropského parlamentu potvrdil kladný postoj SPD k Nord Stream 2 a na koaličních rozhovorech uvedl, že Zelení budou bojovat za odmítnutí projektu stejně tak, jak to dělali doteď.

„Naše postavení je velmi jasné, odmítáme plynovod z mnoha důvodů – z ekologických důvodů, z důvodů solidarity s našimi evropskými sousedy, z ekonomických a bezpečnostních důvodů,“ uvedl Bütikofer.

Vztahy mezi SPD a ruskými energetickými skupinami se staly tématem po té, co byl v září Gerhard Schröder, bývalý kancléř Německa a člen SPD, jmenován předsedou ruské ropné skupiny Rosněfť. Schröder je zároveň předsedou společnosti Nord Stream AG, která je pověřena výstavbou plynovodu.

Röttgen řekl, že německá změna postoje vůči Nord Stream 2 bude pozitivním signálem vůči Polsku a dalším zemím v době, kdy EU uvažovala o reformách, které by mohly být proti srsti některým zemím ve východní Evropě.

„Kdyby Německo a Francie pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona oživily svou spolupráci, mohlo by to v některých východoevropských zemích vyvolat obavy, že se stanou druhotnými členskými státy EU. Pokud změníme svou pozici vůči Nord Stream 2, ujistíme je, že náš vztah k nim je pro nás důležitý,“ uvedl Röttgen.

Nord Stream 2 ohrožuje také unbundling

Projekt Nord Stream 2 dostal další ránu ve středu, když Evropská komise navrhla změnu legislativy s cílem uplatnění energetických pravidel EU na všechny nové a existující importní plynovody, včetně Nord Stream 2.

To by znamenalo, že provozovatel plynovodu bude nucen nabídnout určitou kapacitu třetím stranám a rovněž dodržovat zákony EU o tzv. unbundlingu, které stanovují, že plynovod nemůže být přímo vlastněn dodavatelem plynu.

Plynovod Nord Stream 2 by zdvojnásobil množství plynu, které by Rusko mohlo dodávat přes Baltské moře do Německa. Jedná se o jeden z nejspornějších projektů v oblasti infrastruktury v Evropě a zdroj napětí mezi Německem a jeho východními sousedy.

Východoevropské země plynovod vidí jako politické opatření ke zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu. Nord Stream II má obejít z politického hlediska pro Rusko problematickou trasu současných dodávek plynu přes Ukrajinu. Gazprom plánuje po roce 2019, kdy mu vyprší smlouva s Ukrajinou, výrazně snížit dodávky plynu přes tuto zemi, a ušetřit tak na tranzitních poplatcích.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se