Domů
Německo
Německá rada ekonomických expertů požaduje ponechání jaderných elektráren v provozu do ukončení energetické krize
Německá jaderná elektrárna Neckarwestheim
Zdroj: EnBW

Německá rada ekonomických expertů požaduje ponechání jaderných elektráren v provozu do ukončení energetické krize

Německá rada ekonomických expertů požaduje, aby poslední jaderné elektrárny v zemi zůstaly v provozu až do definitivního ukončení současné energetické krize. Návrh ministerstva hospodářství na zařazení dvou ze tří zbývajících reaktorů do rezervy pro zajištění stability sítě nepovažuje rada za účelný. Informaci uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nově vytvořená Rada ekonomických expertů poprvé zaujala veřejné stanovisko ohledně dalšího provozu německých jaderných elektráren. Podle jejích pěti expertů by současně provozované reaktory měly být nadále provozovány přinejmenším do doby, kdy bude dlouhodobě překonána současná energetická krize.

Členové rady, kteří radí vládě v ekonomických otázkách, uvádí, že návrh ministerstva by znamenal pouze náklady na pohotovostní režim, aniž by se realizovaly přínosy provozu. Měly by být zváženy všechny možnosti, jak dále omezit výrobu elektřiny z plynu, utlumit prudký nárůst cen elektřiny a zvýšit dostupnost energie po celou dobu krize, která podle nich potrvá nejméně do léta 2024, dodává rada.

Pokračující provoz jako výsledek zátěžového testu

Jaderná elektrárna Isar 2 společnosti PreussenElektra. Zdroj: PreussenElektra

Habeck na začátku minulého týdne navrhl uvedení dvou jaderných bloků do rezervy na základě tzv. zátěžového testu elektrizační soustavy. V rámci tohoto testu němečtí provozovatelé přenosové soustavy hodnotili v několika scénářích bezpečnost provozu přenosové soustavy při zohlednění aktuálních rizik. Mezi tato rizika pro nadcházející zimu patří málo vody v řekách, současná odstávka přibližně poloviny francouzských jaderných elektráren a celkově napjatá situace na energetických trzích v době ruské agrese na Ukrajině.

Výsledkem testu je, že pro případ dvou nejextrémnějších scénářů přispěje provoz jaderných elektráren Isar 2 a Neckarwestheim ke stabilitě soustavy. Obě jaderné elektrárny tak mají být připraveny k provozu až do poloviny dubna 2023. Poté by měly být definitivně vyřazeny z provozu. Třetí zbývající německá jaderná elektrárna by byla vyřazena z provozu podle plánu na konci roku 2022.

Kritika návrhu a stanovisko provozovatele, podle kterého je přesun elektráren do rezervy neproveditelný

Německá jaderná elektrárna Neckarwestheim. Autor: Thomas Springer

Toto opatření by vládě poskytlo větší flexibilitu v energetické politice v nadcházející zimě, ale zásadně by nezměnilo rozhodnutí o rychlém ukončení jaderné energetiky, argumentoval Habeck. Návrh byl široce kritizován jak zastánci, tak odpůrci jaderné energetiky. Zatímco průmysl, část opozice, ale i koaliční strana FDP požadují prodloužení provozu elektráren mimo rezervu a dodávají, že návrh zbytečně komplikuje zásobování energií, nevládní ekologické organizace uvedly, že zařazení reaktorů do rezervy se rovná zrušení dohodnutého modelu postupného ukončování provozu.

Rozruch vyvolala ale především společnost PreussenElektra, dceřiná společnost E.ONu, která provozuje dolnobavorskou jadernou elektrárnu Isar 2. Provozovatel jaderné elektrárny Isar 2 ve svém dopise ministerstvu uvedl, že nepovažuje provoz elektrárny v rezervě za možný. Německý ministr hospodářství Robert Habeck na zprávu reagoval s údivem. Podle něj byl postup s provozovateli diskutován.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Petr Turek
16. září 2022, 07:48

Ekologická hnutí vesměs řízená FSB a placená přes prostředníky RF měla už dávno být vyšetřována kriminálním spolkovým úřadem. To co se RF povedlo v SRN je neuvěřitelný úspěch FSB při likvidaci energetiky EU...

Provozovat JE jako záložní zdroj může říci jen blázen a nebo je to zase nějaká politická hra. SRN nemusí vyrábět 40 % elektřiny v JE, ale bylo by žádoucí pokrýt z jejich špičkové potřeby výkonu cca 80 000 MW alespoň 10 % tedy 8 000 MW z bezemisního jádra, tedy není to jen o těch zdrojích co jsou ještě v provozu, ale i o těch z 31.12.2021...

Maly Jarda
16. září 2022, 13:11

Až na to že Greenpeace je už 30 let placená západními ropnými společnostmi a americkou vládou aby sabotovala evropskou jadernou energetiku a Green Deal byl vymyšlen v Americe .. takže vaše desinformace jsou úplně mimo

energetik
16. září 2022, 13:46

a ty vaše stejně tak. Greenpeace přispívám já, stejně tak i mnoho mých přátel a známých.

Slavomil Vinkler
16. září 2022, 14:51

Přispíváte dobře. Tak jako převrat v česku 1989 tak i greendeel je spoluakce FSB a CIA.

PetrD
16. září 2022, 15:12

Což je frajeřina, protože FSB vznikla v roce 1995.

Slavomil Vinkler
16. září 2022, 16:33

Nebudeme ve při pro zkratku tajné služby a od kdy do kdy.

Maly Jarda
17. září 2022, 00:47

dostanete děkovný dopis od americké ambasády , užitečných id*otů není nikdy dost

Přemek z Mělníka
16. září 2022, 09:04

Až 15% celoevropského HDP padne na vysoké ceny paliv a energii. To je důsledek energetické války s Putinem. Ne on s námi, ale my s ním, my tvrdíme muziku...

Zdroje:....Bloomberg, Goldman SACHS a vlkovobloguje a překladače....právě vyšlo...

Druhý svetr, šála a kulich nás nespasí.....,bohužel...

Láďa
16. září 2022, 13:55

Energetická válka je reakce na horkou válku proti Ukrajině a nespolehlivost dodavatele. Evropě konečně došlo k čemu vede vysoká závislost na Rusku.

Ivan Švančara
16. září 2022, 11:09

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

energetik, ekonom, politik, volic zelenych, chovanec Jedlickova ustavu, tot intelektualny zosup.
.

Slavomil Vinkler
16. září 2022, 14:49

Já myslím, že bohu vševědoucímu se neradí.

Michal K.
16. září 2022, 15:43

nie, nie. Raz sa rozhodli ich vypnut, tak ich treba vypnut.

Treba byt dosledny, ziaden bordel tu nechceme.

Nech si namiesto jadra vyrabaju elektrinu kludne na lodickach spalovanim ropy a mazutu, ako sa to robi v kazdej slusnej rozvojovej krajine.

A bude ekologia !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se