Domů
Německo
Německé ceny elektřiny jsou vlivem koronaviru více volatilní a více než kdy jindy závislé na výrobě OZE
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německé ceny elektřiny jsou vlivem koronaviru více volatilní a více než kdy jindy závislé na výrobě OZE

Se sníženou spotřebou elektřiny v Německu způsobenou opatřeními zavedenými proti šíření onemocnění COVID-19 jsou ceny elektřiny vysoce volatilní a více než kdy jindy závislé na povětrnostních podmínkách. Na Velikonoční pondělí sváteční nízká spotřeba a vysoká výroba větrných i solárních elektráren stlačily spotovou cenu elektřiny na 4měsíční minimum.

Snížená spotřeba elektřiny vlivem opatření zavedených pro boj se šířením onemocnění COVID-19 způsobeném novým koronavirem tlačí ceny elektřiny dolů a zvyšuje jejich volatilitu. Ceny elektřiny v Německu jsou tak více než kdy jindy závislé na výrobě větrných a solárních elektráren.

Vysoká výroba větrných elektráren a sváteční spotřeba

Spotová cena elektřiny pro základní zatížení (baseload) s dodávkou na Velikonoční pondělí v Německu se obchodovala v průměru za -15,79 EUR/MWh, a dosáhla tak svého čtyřměsíčního minima. Mezi 5. a 18. hodinou, tedy celkem pro 14 po sobě jdoucích hodin, byla spotová cena záporná a svého minima dosáhla v 15:00, když se propadla na -78,15 EUR/MWh. Vnitrodenní cena klesla dokonce až k -123 EUR/MWh. Tento týden se tak stal pátým v řadě, kdy byly zaznamenány záporné ceny elektřiny.

Důvodem byla zvýšená výroba obnovitelných zdrojů energie (OZE) a nízká sváteční poptávka po elektřině. Výroba větrných elektráren dosáhla v průměru 24,2 GW a podle dat agentury Montel byla tak 11 GW nad svým normálem. Solární elektrárny ve své po polední špičce potom přidaly až 21,5 GW.  Podle Wood Mackenzie byla spotřeba elektřiny hlavních evropských trhů o velikonočních svátcích nejnižší za posledních minimálně pět let.

Spotřeba přitom dosáhla v průměru 41,8 GW, 1,6 GW pod normálem, když se pohybovala mezi 40 a 50 GW.  Nejvyšší hodinové ceny dosáhla elektřina pro 20. hodinu, když se obchodovala za 11,21 EUR/MWh.

Páteční snížená výroba větrných elektráren podpořila ceny elektřiny

Baseload spotová cena elektřiny v Německu s dodávkou v pátek se i přes podprůměrnou poptávku vlivem nižší výroby větrných elektráren vyšplhala na 26,25 EUR/MWh a stoupla tak oproti úterní ceně o více než 6 EUR/MWh a o cca 1 EUR/MWh oproti ceně pro dodávku ve čtvrtek.

Průměrná výroba větrných elektráren by se dle předpovědi provozovatelů přenosové soustavy měla v pátek pohybovat okolo 4,1 GW. Solární elektrárny by ve své polední špičce měly přidat 27,8 GW. Oproti čtvrtečnímu poledni by tak výroba větrných a solárních elektráren měla zaznamenat pokles o cca 4,5 GW.

Úvodní fotografie: Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Ivan Novák
17. duben 2020, 12:18

Od konce té větrné epizody o Velikonocích je Německo dovozcem. Moc tomu nerozumím. Možná němečtí uhelní výrobci spekulují na rychlé zotavení poptávky a ceny ve druhém pololetí a šetří si na to své forwardové EUA povolenky, anebo je nemají. Obojí by bylo divné, svědčilo by o dobrodružném obchodním přístupu, s vyhlídkou na adrenalinovou horskou dráhu.

Jan Veselý
17. duben 2020, 12:33

Co by, jsou malé odběry, takže je trh zahlcen zdroji, které se nemusí nebo nadají vypnout. Francouzi mají problém s nadvýrobou jejich JE, tak prodávají za dumpingové ceny. A Němci mají možnost svou uhelné a plynové elektrárny vypnout, oni vyrábět nemusí, když nechtějí.

Carlos
17. duben 2020, 13:32

Tady je škoda že nemáme v Evropě nějaké velké přečerpávačky s kapacitou desítek až stovek GWh, které by si s tím mohly pomoci. Celkem jedno kde by byly jestli v Německu, Skandinávii, nebo jinde. problém totiž je že v současnosti i kdybychom chtěli, tak není možné odstavit třeba elektrárny na Rýnu protože jednak nemají akumulační prostor a jednak je třeba udržovat minimální průtoky pro plavbu.

frank
17. duben 2020, 14:40

Všechny tyto projekty s větší kapacitou v Německu narazily na zuřivý odpor obyvatelstva a ekologů.

Rostislav Žídek
17. duben 2020, 22:11

Můžete prosím pro tupouna jako já shrnout v pár bodech hlavní argumenty těch odpůrců?

Emil
17. duben 2020, 22:27

Hlavní argument byl: "Not in My Alps!" - beze srandy.

St
18. duben 2020, 10:25

Mnohem větší škoda, že Němci podlehli po Fukušimě protijaderné hysterii a likvidují něco co dlouho a dobře sloužilo. Kdyby si ty elektrárny nechali, tak by udělali jen a jen dobře.

St
18. duben 2020, 19:22

Škoda je, že Němci nemají rozum a ruší něco, co dobře funguje a vymýšlejí různé brikule.

St
17. duben 2020, 13:21

Takže jestli to správně chápu, podle tohoto článku. Když si Helmut a Truda pusí pračku, když fouká vítr a svítí slunce, tak dostanou ještě slušně zaplaceno?

Emil
17. duben 2020, 13:39

Nedostanou, protože záporná byla pouze velkoobchodní cena silové elektřiny. Helmut a Truda naopak dotují rozdíl mezi skutečnou hodnotou prodané elektřiny (někdy zápornou) a mezi cenou, kterou za ni inkasuje výrobce z OZE (vždy kladnou). Proto platí Helmut a Truda jednu z nejvyšších cen elektřiny na světě, i když silovou elektřinu mají přibližně stejně drahou jako my.

Petr d.
17. duben 2020, 21:07

Němci možná neušetří, ale co my? Nemůžeme nakoupit,a snížit výrobu z uhlí?

Emil
17. duben 2020, 22:17

To samozřejmě můžeme a taky to děláme. Problém je, že my máme ten příspěvek na POZE taky hodně veliký.

St
17. duben 2020, 21:23

Takže pokud to správně chápu Helmut a Truda ve jménu zeleného dobra platí pár vyvoleným krásný život, díky velice vysoké ceně elektřiny. A děkuji moc za vysvětlení. Mám pocit, že pro některé tady je OZE to nejlepší co mohlo člověka potkat. Samá pozitiva a sociální jistoty :-) :-D

Frank
17. duben 2020, 14:36

Kdyby v titulku bylo napsáno :

Německé ceny elektřiny jsou vlivem koronaviru a OZE více než kdy jindy volatilní

Tak bych to bral jako přesné vystiženou skutečnost.

Protože s OZE je to trošku naopak

Momentálně vidíme, jak jsou OZE skutečně závislé na široce rozkročené ekonomice bez které nejsou prakticky schopny efektivně fungovat.

Navíc se brzy dovíme, že dotace výroby OZE elektřiny díky její celkové nižší spotřebě bude zas o něco dražší, jak zde někdo psal, Helmut a Truda si připlatí za proud zadarmo ( pamatuje někdo zde Šimka a Grossmanna ? Nechci slevu zadarmo ? :)

St
18. duben 2020, 10:27

Tak nějak. Lidem je třeba tu drahou EE nějak vysvětlit. Hlavně tím, že je to jak pro jejich dobro, tak pro dobro planety. Že se na tom hlavně napakuje pár vyvolených už se tak nemluví.

Martin Prokš
17. duben 2020, 14:37

Dobrý den,

Nebyl na tomto serveru včera náhodou článek o tom, že státy V4 začátkem roku vstoupili na jednotný evropský trh s vnitrodeními kontrakty a jak se zvedl počet přeshraničních obchodů? A že zrovna Polsko má nárůst 32x oproti stejnému období minulého roku - ze 3GWh za první tři měsíce poskočili na 95GWh? A ČR že zvýšila 8x? Jo jo, včera to tu bylo.

VK
17. duben 2020, 23:26

Tak problém stále je, že přeshraniční přenosové kapacity jsou velmi malé.

V pondělí 15:00 byla cena v Německu mínus 110 EUR a ČR v tu chvíli dovážela na domácí trh méně než 1GW. Tak to s tou cenou opravdu nezamává.

VK
18. duben 2020, 00:50

A ještě dodám pro zajímavost, že celá ta 1GW, dovážená do ČR v 15:00, šla do přečerpávacích elektráren. Ke spotřebitelům v ČR nic, veškerá spotřeba pokryta z domácích zdrojů.

Milan Vaněček
18. duben 2020, 06:05

Ano v tom je tragedie spotřebitelů elektřiny v ČR. Místo aby mohli nakupovat levnou silovou elektřinu z OZE z Německa když je jí přebytek musí kupovat místní drahou od ČEZu a Tykače.

Po dotačním tunelu z let 2009-10 kdy se vyhodily peníze za nesmyslně vysoké dotační ceny aby si pár všehoschopných namastilo kapsu nyní musíme kupovat draze elektřinu místo abychom ji kupovali levně.

Vzhledem k výši našich platů a penzí máme mnohem dražší elektřinu než na západě a když by byla možnost jí snížit z přebytků OZE v regionu tak to ..... nedovolí.

Jan Veselý
18. duben 2020, 09:29

Ano, Švýcaři a Holanďani mají obrovskou přenosovou kapacitu do sousedních zemí a královsky na tom vydělávají. Tady se sní sny o atomové nezávislosti.

Ivan Novák
18. duben 2020, 11:27

Přenosová přeshraniční kapacita ČR je v součtu taky obrovská, jenže je spoustu času zatížená obchodně ne zcela nediskriminačními toky ze Saska do Bavorska a Rakouska. Něco na tom vydělává ČEPS.

Švýcarská nezávislost je daná vlastními Alpami a jádrem, Holandská vlastním plynem a uhlím ARA (jak o Velikonocích foukalo, 1GW Maasvlakte 3 byl podle www EEX ze síťových důvodů dokonce "must run").

St
18. duben 2020, 10:31

Myslím, že největší tragédií spotřebitelů v ČR je tunel zvaný OZE. Kdyby nebylo dotací, tak by ani nebyla rádoby levná EE z OZE. Protože provozovatelům je v podstatě jedno za kolik ji prodají, protože hlavní zisk nemají z prodeje EE jako takového, ale z dotací. Navíc tu EE je potřeba nějakým způsobem usměrnit, přepravit a to stojí nemálo peněz. Zeptejte se někoho z ĆEPS jaký má názor na německé větrníky a jejich ekologický a jiný přínos.

Milan Vaněček
18. duben 2020, 11:59

Tunel OZE je naší LOKÁLNÍ záležitostí. Zbytečnou.

To že OZE v našem regionu (=bursa v Lipsku) zlevňují elektřinu je též evidentní. Nebýt našeho lokálního selhání, vydělávali bychom na německých dotacích do VtE a FVE a Němci by to vzhledem k jejich HDP lehce ufinancovali.

Ale je vidět, že u nás jsou další žáby na prameni, které způsobují že elektřina je a bude vzhledem k našim platům drahá. A chystají i další tunel, píši o tom neustále.

A ČEPS by neměl neustále víc a víc vydělávat z navyšování našich poplatků a to co vydělá by měl okamžitě investovat do moderních sítí, je to 100% státní firma.

St
18. duben 2020, 19:25

Zlevňují proto, protože dostávají dotace. Pokud by nedostávali dotace, tak by nemohli prodávat EE pod cenou. Navíc žádný majitel větrníků či solárů nepřispívá na záložní zdroje, na posílení přenosové soustavy. Podle hesla zisk pro někoho náklady pro všechny.

Osobně nejsem proti OZE jako takovému. Líbí se mi bezemisní výroba EE. Ale je mi proti srsti, že zisk z toho má pár vyvolených a my ostatní úpíme nad účtem za elektřinu.

Bob
19. duben 2020, 00:09

P. Vaněčku:

Tunel OZE byl a v menší míře pořád je celoevropskou záležitostí po vzoru Německé energiewende. Např. Němci sice dříve srazili ty nejvyšší dotace, ale zase pokračovali s dotováním dál i v době, kdy u nás byly zrušeny. Takže jsou na tom s platbami dotací ještě hůře. To roční zdržení pro snížení příliš vysokých dotací FV u nás mají na svědomí lobisté v parlamentu ze solární asociace a Vám podobní, kteří ještě v době, kdy už bylo jasné, jaký to bude průšvih (upozornil ERÚ) tvrdili, že ty platby za dotace budou v součtu nízké a FV by se bez nich neobešla.

Protože ceny EE na burze i u nás ovlivňuje Německo, bude cena EE u nás v poměru k platu vždy vysoká (tedy do doby, než se naše platy vyrovnají Německým).

St
19. duben 2020, 10:44

Přesně tak. Máte naprostou pravdu. Tady bych viděl paralelu se zemědělstvím. Pokud zemědělec dostává dotace, tak mu je jedno za kolik prodá výsledný produkt. Proti tomu ten, kdo jede na své triko nemá šanci. Opravdu je krásné kochat se tím, jak nám klesá cena silové EE, jenže za jakou cenu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se