Domů
Německo
Německé ministerstvo energetiky zablokovalo návrh zákona na omezení vývozu jaderného paliva
Palivová peleta
Palivová peleta. Zdroj: Flickr @ Nuclear Regulatory Commission

Německé ministerstvo energetiky zablokovalo návrh zákona na omezení vývozu jaderného paliva

Německo se v rámci Energiewende, transformace svého energetického sektoru, rozhodlo ukončit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách, k čemuž má dojít již za dva roky. Podobně se současná koalice při svém vzniku dohodla na omezení vývozu jaderného paliva do jiných zemí, stále však není jasné, kdy k tomuto kroku dojde. Prozatím se zákaz „protlačit vládou“ nepovedlo, přičemž poslední pokus z pera ministerstva životního prostředí zablokovalo ministerstvo hospodářství a energetiky.

Odchod od jaderné energie v sousedním Německu nezasáhne pouze provozovatele jaderných elektráren, ale rovněž další subjekty působící v celém dodavatelském řetězci. Kromě trvalého uzavření všech jaderných elektráren v zemi tak dojde i na posledního výrobce jaderného paliva v zemi, který mimo jiné exportuje své palivové soubory do dalších evropských zemí.

Německá vláda v rámci koaliční dohody při svém vzniku uvedla, že hodlá zamezit využívání jaderného paliva německé výroby v zahraničních elektrárnách, jejichž bezpečnost je z německé perspektivy pochybná. Tato dohoda se týká konkrétně závodu na výrobu jaderného paliva na severozápadě země ve městě Lingen.

Německá vláda však svému slibu zatím nedostála, kdy německé ministerstvo hospodářství a energetiky podle serveru taz.de opakovaně zablokovalo potřebnou legislativu. První stopku dostal návrh německého ministerstva životního prostředí, který měl vést k ukončení provozu závodů na výrobu uranového paliva a palivových souborů na základě kompenzace jejich provozovatelů.

V reakci na to předložila německá ministryně životního prostředí, Svenja Schulze, nový návrh, který měl vývoz jaderného paliva do zahraničí pouze omezit. Konkrétně by palivo nemohlo být prodáváno do elektráren vzdálených méně než 150 km od německých hranic, které zahájily svůj provoz před rokem 1989. Zákaz na vývoz německého paliva by tak v případě přijetí zákona postihl belgické elektrárny Doel a Tihange, či francouzská elektrárna Cattenom. Zatím však ministerstvo hospodářství a energetiky zákon blokuje.

Podle Jochena Flasbartha, náměstka na ministerstvu životního prostředí, budou jednání nadále pokračovat.

„Koaliční dohoda dává německé vládě jasné mandát. Zákaz vývozu založený na objektivních kritériích je jedinou politicky a právně přijatelnou cestou, kterou může být toto nařízení rychle implementováno,“ řekl Flasbarth serveru taz.de.

Omezení vývozu však nemusí narazit pouze v rámci samotné vlády. Omezení podnikání se zřejmě nebude zamlouvat ani vlastníkovi závodu na výrobu palivových souborů, francouzské státem vlastněné společnosti Framatom. Ta již v roce 2018, kdy příslušný německý federální úřad pozdržel vydání povolení pro převoz paliva kvůli neúplné dokumentaci, mobilizovala své právníky a tlačila na německé politiky s případnými nároky na odškodnění za způsobenou škodu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Emil
26. únor 2020, 14:01

Bezpečnost v jaderných elektrárnách v zahraničí je z německé perspektivy pochybná, a proto paní ministryně přišla s návrhem jejich bezpečnost zlepšit tím, že budou nuceny nahradit dlouhodobým provozem ověřené palivo novým od jiného dodavatele...

Milan Vaněček
26. únor 2020, 14:53

Pro Němce je atom největší zlo a tak je logické, že nechtějí pro JE vyrábět a vyvážet palivo (zvláště když jim ten podnik ani nepatří...), zvláště když ty JE leží nedaleko od jejich hranic.

Co je na tom nepochopitelného?

Současně to zruší pár zbývajících pracovních míst v jaderném průmyslu v Německu-proto ten křik.

Emil
26. únor 2020, 15:12

Nepochopitelné je to, jaký má tento návrh potenciál zlepšit doposud "pochybnou bezpečnost" oněch elektráren. Jestli si s paní ministryní myslíte, že je Belgičané zrovna kvůli tomu zavřou, tak o tom dost pochybuji, protože o to se snaží už dlouhá léta, vždy ale s překvapením zjistí, že za ně nemají žádnou náhradu. A vzhledem k vývoji německého exportu elektřiny v poslední době se zrovna z této strany asi pomoci nedočkají.

Richard Vacek
26. únor 2020, 16:52

Možná Němci ví, že závod na výrobu paliva na jejich území není schopen dodávat bezpečné palivo.

I když samozřejmě jde jen o jejich iracionální postoj k atomu, který získali dlouhodobou výchovou.

Josef
27. únor 2020, 23:36

Možná je to i příležitost pro nás, pokud by stát navrhl té firmě přestěhování, pak by u nás vzniklo hodně dobře placeným míst…

petr
26. únor 2020, 18:34

To bude asi velké halo až třeba za 10 - 15 let se v SRN začnou zase vracet k jádru. Jsem zvědavý jestli současní eko -terorističtí politici za to budou popohnáni k odpovědnosti. Asi ne jenom nenápadně se to nějak udělá, protože se zjistí, že jaderné zdroje vlastně nemají žádné emise...

Milan Vaněček
26. únor 2020, 18:40

Ani v Německu, ani ve Švýcarsku, ani ve Švédsku, ani v Belgii se k jádru vracet nebudou, i ta Francie bude zavírat mnohem víc JE než nových budovat.

Jedině kdyby se podařilo za 10 let snížit cenu jaderných elektráren sedmkrát, jako se to podařilo FVE, a zvýšit bezpečnost, tak možná.

Myslíte že je to reálné???

Richard Vacek
26. únor 2020, 19:26

I lidem na západě začne vadit OZE devastace krajiny.

energetik
26. únor 2020, 20:12

Nejen jim na západě vadí jaderná trvalá devastace krajiny a to i ta na východě. Protože v Rusku to musí strpět bez reptání.

Josef Novák
26. únor 2020, 23:41

Mohl byste tu jadernou devastaci krajiny upřesnit? Konkrétně do Temelína i Dukovan občas jezdím a nejvíce neekologické se mi jeví lány FV. Co máte na mysli?

Richard Vacek
27. únor 2020, 04:42

Už teď i ekologicky smýšlejícím lidem na západě vadí vrtule a FV lány. A teď si představte, jaký kus cesty před sebou ještě mají, pokud chtějí nejen elektřinu, ale všechny primární zdroje energií (pohon aut, vytápení, ..) zajistit nefosilní (a nejadernou) alternativou. Přitom u žádného OZE se nedá počítat s podstatným navýšením účinnosti, takže růst znamená vpodstatě růst zastavěné plochy.

Jaroslav Bárta
27. únor 2020, 21:54

Vůbec nechápete jak funguje energetika. Už aby byl Black out. Potom uvidite!!

Jiří
26. únor 2020, 19:40

Myslím, že ministerstvu hospodářství a konečně i panu ministrovi Peter Altmaierovi dochází, že bude třeba provoz německých JE prodloužit, neboť nebude čím nahradit výpadek uhelných elektráren po jejich odstavení. Tak proč si řezat větev. Prostě je třeba pro tento krok mít na své straně průmysl. Neboť mimochodem, jaderný průmysl v Německu není o několika tisících lidech...

Blíží se doba, kdy se bude muset s prodloužením JE v Německu před veřejnost. A podpora tohoto kroku průmyslem bude potřeba. A to je dobře i pro nás.

Filip
27. únor 2020, 11:44

Němci byli krok od toho mít provozně energetiku bezemisní, opravdu jen krok. Stačilo začít rušit uhelné elektrárny namísto jaderných a nemusel být ani nord stream a závislost na Rusku, a plynu který je z hlediska produkce skleníkových plynů (těžba, spalování) velmi problematický a dle některých zdrojů srovnatelný s uhlím. Ale mají strach z JE z hlediska bezpečnosti. Dlouho jsem si myslel že je to z provozních důvodů, ale možná že už dnes vědí, že nedokáži ochránit své JE před novým německým člověkem :) https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/nemecko-populace-v-jednom-zajimavem-grafu.A191121_231344_p_zahranici_wag

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se