Německo do konce roku vybere místo pro výstavbu nového terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Tímto vstřícným gestem země chce zlepšit své ekonomické vztahy s USA. Ačkoliv americký prezident Donald Trump opakovaně kritizuje německou podporu projektu Nord Stream 2, rozhodnutí o vybudování nového LNG terminálu dle německého ministra s projektem nesouvisí.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o novém plánovaném LNG terminálu v Německu. Německo si do konce letošního roku vybere, kde postaví nový LNG terminál jakožto vstřícné gesto vůči USA. EU se bojí, že americký prezident Donald Trump uvalí nové vysoké obchodní tarify na zboží z Evropské unie. Proto se EU v červenci rozhodla, že podpoří import amerických sójových bobů a LNG, aby tím prezidenta Trumpa odradila od možných obchodních tarifů.

Prezident Trump chce, aby americký zkapalněný plyn mohl konkurovat ruskému zemnímu plynu, který do Evropy proudí plynovody. Dále nařknul Německo, že se chová jako zajatec Moskvy vzhledem ke své silné závislosti na ruském plynu a zároveň vyzval Berlín, aby přestal podporovat stavbu nového plynovodu Nord Steam 2.

„Toto rozhodnutí (výstavba nového LNG terminálu v Německu) je gesto vůči našim americkým přátelům. Máme tři hlavní kandidáty a rozhodneme se do konce roku,“ prohlásil německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier.

Problematický Nord Stream 2

Ministr Altmaier dále prohlásil, že výstavba nového LNG terminálu nesouvisí s německou podporou plynovodu Nord Stream 2. Během diskuzí v Bruselu mluvili ministr Altmaier a viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič o tranzitu plynu pro Evropu přes Ukrajinu.

Dle kritiků nový plynovod Nord Stream 2 značně sníží lukrativní poplatky za tranzit plynu, ze kterých Ukrajina doteď těží, a navýší plynovou nadvládu ruského Gazpromu v Evropě. Altmaier opakoval německý požadavek k Moskvě, aby po vypršení smlouvy v roce 2019 i nadále posílali značné množství plynu přes Ukrajinu, ale přesná čísla nesdělil. Viceprezident Šefčovič sdělil, že objem tranzitního plynu přes Ukrajinu by měl být tak dostatečný, aby z něho mohla Ukrajina zaplatit údržbu své sítě s plynovody.

Prezident Trump se v úterý sešel v Polsku s tamním prezidentem Andrzejem Dudou. Během setkání prezident Trump slíbil, že Amerika bude exportovat obrovské množství LNG do Polska. Konkrétně řekl, že Amerika dá Polsku dobrou cenu, oni koupí mnoho LNG a bude to úžasné.

Dále na setkání s polským prezidentem opakovaně útočil na projekt Nord Stream 2 a litoval německých občanů, že jejich vláda investuje miliardy do plynu z Ruska.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *