Německo během letošních prvních 9 měsíců zprovoznilo onshore větrné elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 GW. Ve srovnání s loňským rekordním rokem se jedná o pokles o 41 %. V příštím roce se přitom očekává podstatné snížení růstu, jelikož se jedná o první rok, pro který byla podpora soutěžena v aukcích.

Po několikaletém stabilním růstu, kdy s výjimkou roku 2016 objem nově instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Německu od roku 2010 každoročně rostl, přišel v letošním roce znatelný propad. Letošní srpen se stal z pohledu nových instalací s pouhými 58 MW vůbec nejhorším měsícem za poslední 4 roky. Navzdory silnějšímu září, kdy byly zprovozněny zdroje o výkonu 208 MW, jsou výsledky od ledna ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně horší.

Celkově tak Německo nyní disponuje již 53 GW výkonu ve větrných elektrárnách, včetně bezmála 6 GW v offshore větrných parcích. Více než 20 GW z tohoto výkonu bylo postaveno během posledních 4 let, kdy se developeři snažili stihnout zprovoznit své zdroje do konce letošního roku, kdy velké zdroje přijdou o možnost získat zákonem stanové výkupní ceny.

V příštích dvou letech je tak očekáván výrazný propad v růstu instalovaného výkonu, jelikož přibližně 95 % projektů vydražených v loňském roce zřejmě nebude spuštěno před rokem 2021.

Ceny soutěžené v aukcích letos vzrostly o polovinu

V Německu proběhlo na začátku minulého měsíce další, letos již čtvrté kolo aukcí pro výstavbu větrných elektráren. Po prudkém poklesu cen v loňských kolech letos ceny výrazně rostou. Vážený průměr cen vysoutěžených v poslední aukci dosáhl 62,6 EUR/MWh, v poslední loňské aukci se přitom soutěžily v průměru ceny i pod hranicí 40 EUR/MWh. Na vyšší ceně se v případě větrných elektráren podepisuje mimo jiné i nedostatek projektů, které o podporu soutěží.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *