Domů
Německo
Německo povolí návrat na trh uhelným elektrárnám o výkonu 1,8 GW a navýší cíle pro naplnění zásobníků plynu
Uhelná elektrárna Bergkamen, Německo
Zdroj: Rainer Knäpper, Free Art License

Německo povolí návrat na trh uhelným elektrárnám o výkonu 1,8 GW a navýší cíle pro naplnění zásobníků plynu

Německo
22 komentářů
26. červenec 2022, 06:49
Daniel Grecman

Německo se rozhodlo povolit od 1. října letošního roku  hnědouhelným elektrárnám o souhrnném instalovaném výkonu 1,8 GW návrat z rezervy na trh.  Německo pak dále rovněž zvyšuje svůj cíl pro naplnění jeho zásobníků s plynem, aby se předešlo hrozícím výpadkům v dodávkách.

Omezení spotřeby plynu nutností

Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve čtvrtek prohlásil, že nelze spoléhat na ruské potrubní dodávky zemního plynu během následujících měsíců. Německo v návaznosti na to zvedá cíle pro naplnění svých zásobníků. Dle aktualizovaných cílů by zásobníky měly být do 1. září naplněny ze 75 %, do 1. října z 85 % a do 1. listopadu z  95 %.

„Rusko se v energetickém sektoru stále více a více vybarvuje jako rizikový faktor,“ prohlásil Habeck a zároveň vyzval velké spotřebitele k hledání alternativních zdrojů energie.

„40 % [úroveň disponibilní přepravní kapacity plynovodu Nord Stream I po návratu z odstávky] nás nemůže ukolébat do falešného pocitu bezpečí, že tak bude i nadále,“ dodal Habeck.

Podle odborníků nicméně i provoz plynovodu na 40 % kapacity způsobí výpadky v dodávkách plynu. Gazprom navíc od středy plánuje snížení dodávek plynu plynovodem Nord Stream I na 33 milionů metrů krychlových denně, tedy zhruba 20 % kapacity plynovodu.

Je proto nutné přikročit k podstatnému  omezení spotřeby plynu. Aby se předešlo závažným déletrvajícím výpadkům během letošní zimy, tak Klaus Müller, šéf síťového regulátora BNetzA, odhaduje nutné úspory na úrovni 20 %.

Ve světle posledních zpráv se jeví stále reálněji také odložení uzavření posledních jaderných bloků Německa.

Záchrana Uniperu

Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy Zdroj: Uniper

Stav naplnění německých zásobníků zemního plynu dosahuje aktuálně okolo 65 %, jak informuje portál Montel. Habeck zmínil potřebu udržet stav zásobníků na dobré úrovni, přičemž by se z nich nyní nemělo čerpat z ekonomických důvodů.

Odkazoval tak i na odběry společnosti Uniper, která ze zásobníků čerpala během odstávky plynovodu Nord Stream I. Stav zásob Uniperu poklesl během odstávky ze 60,1 % na 54 %.

„Neměli by to dělat,” uvedl Habeck. „Měli bychom udržet tyto dobré úrovně skladování a neprodávat, když jsou na trhu vysoké ceny.”

V případě společnosti Uniper však šlo spíše o minimalizaci ztrát, kdy se společnost ocitla v krizi po snížení potrubních dodávek ze strany Ruska. Společnost požádala německou vládu o pomoc. Vláda Uniperu vyhověla a poskytnuté financování získá podíl ve společnosti.

V případě neplnění dílčích cílů převezme kontrolu nad zásobníky německý operátor trhu THE. Zásobníky plynu mnohdy vlastní soukromé společnosti a plyn do nich vtláčí a odebírají obchodníci za účelem zisku.

Stát však může obchodníky k naplňování motivovat, jako tomu je v případě ČR. Více o zásobních plynu v ČR se dozvíte zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Maly Jarda
26. červenec 2022, 09:05

haha, tolik k německé zelené politice

hlpb
26. červenec 2022, 09:28

fosilní uhlí dočasně nahradí fosilní zemní plyn, nárůst výroby z OZE a jeho postupnou dominanci to ani náhodou neohrozí, každý rok OZE zvyšuje svůj podíl na výrobě v Německu o cca 3%.

Níže přehled výroby elektřiny dle zdrojů v roce 2022 k 25.7.2022:

1. OZE = 147 TWh (52%)

2. uhlí = 88 TWh (31%)

3. zemní plyn = 30 TWh (10%)

4. JE = 18 TWh (7%)

Ladislav Novák
26. červenec 2022, 10:06

Až bude zima, nebude zemní plyn, vypnou jaderné elektrárny a nebude svítit a foukat vítr, tak jim těch 50% elektřiny z OZE administrativně PŘEDNOSTNĚ vykoupené do rozvodnéí sítě na jaře a v létě nebude k ničemu. A pak to může být klidně 80% z OZE roční průměr a Němci stejně vymrznou... :-P

Prosinec 2021: https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.12.2021/31.12.2021/today/

hlpb
26. červenec 2022, 13:23

Láďo, tvoje škodolibé nadšení, že OZE vyrábí jen v létě a na jaře je samozřejmě mimo. Snad to z reálných čísel výroby konečně pochopíš. Podíl OZE dle měsíců v roce 2022:

leden 2022: 48%

únor 2022: 61%

březen: 44%

duben: 54%

květen: 54%

červen: 50%

červenec: 52%

1. čtvrtletí = 51%

2. čtvrtletí = 53%

richie
26. červenec 2022, 11:49

mozem poprosit zdroj tychto udajov?

kedze excel/reporty/vykazy/papier znesie vsetko - tak mam obavu o niektore hodnoty:

ad 1) OZE

tu mam pocit, ze do "vyrobenej" elektriny su zaratane aj hodnoty zmarenej vyroby, ako aj zaplatena, ale nevyrobena cast, ked museli pocas velkych prebytkov niektore OZE odstavit vyrobu - kedze ide o prehlad "vyrobenej" (pri dotaciach aj zaplatenej) nie spotrebovanej v nemecku

taktiez je v tom zaratane sice vyrobena elektrina, ale predana lacno mimo nemecko - kdeze prebytky nemali kde spotrebovat, alebo (co je pravdepodobnejsie ) nevedeli v ramci prenosovky dostat na druhu stranu statu

ad 2) uhlie

tak toto sedi podla mna tiez len ciastocne, pretoze to je udaj "z kolonky" standardne elektrarne - pricom vieme, ze maju aj uholne elektrarne, ktore administrativne preklasifikovali na zalohy a sluzby siete (a ze ich aj vdaka obcasnym zdrojom elektriny aj zhusta vyuzivaju) - ktorych vyroba uz figuruje v inej kolonke vykaznictva - ako sluzby siete

a este k tejto domacej vyrobe z uhlia prispievaju aj poliaci zo svojich uholnych elektrarny, ked je v nemecku nedostatok (overitelne na agore)

teda v sumare, manazersky pekne cisla (spriemerovane za obdobie), ale v realnej prevadzke je to bordel

pokial nezavedu povinnost, aby kazdy zdroj OZE si zabezpecil vo vlastnej rezii nejaku (aspon minimlane rozumnu) akumulaciu/zalohu (co samozrejme bude musiet zohladnit v cene) tak ten bordel sa bude len zhorsovat a zial (vdaka spolocnej sieti a burze) si to odskaceme s nimi vsetci ..

richie
26. červenec 2022, 12:14

podla nemeckeho statistickeho uradu su za 1.kvartal 2022 udaje taketo:

OZE - 47.1% (VTE 30.1%/bioplyn 5.4%/FVE 6.3%/ hydro 3%/ ostatne 2.3%)

konvencne zdroje 52.9% (uhlie 31.5%/ JE 6% / plyn 13% / ostatne 2.4%)

pricom stale neviem metodiku (teda ako/kde su zaratane dotovane zdroje OZE pocas zmarenej vyroby ci nutenej odstavky - kedze sa v oboch pripadoch "(ne)vyroba" plati)

link: https://t.ly/Odw-

richie
26. červenec 2022, 18:10

este maly detail - FVE+VTE vyrobili za 1. kvartal ~36.4% celkovej vyrobenej elektriny a pri instalovanom vykone na urovni 160%~340% celkoveho potrebneho vykonu (porovnavane s absolutnym maximom a minimom ich okamzitej potreby).. teda je potrebuju to navysit este aspon 4-nasobne.. akurat potom ten instalovany vykon bude na urovni 620%~1350% .. teda naddimenzovana instalacia minimalne 6-nasobna

co sa tyka pretokov tak aktualne spicky dosahuju

~12GW pre import ak OZE nestihaju ~ 9 kablov z norska (a to este nevypli vsetky JE)

~15GW pre export ~viac ako 10-nasobna kapacita kabla do norska (a to je len to co sa podarilo pretlacit susedom, teda nevieme kolko bolo k tomu este zmarenej/odstavenej produkcie) .. co budu robit s prebytkami pri 4-nasobnom navyseni ? .. ano jasne, budu to ukladat do vyfabulovanej neexistujucej akumulacie ..

hlpb
26. červenec 2022, 13:35

richie tvé obavy jsou zcela zbytečné, OZE v Německu vyrobí za celý rok cca 230-260 TWh, a jen cca 7 TWh se nevyrobilo, protože nebylo kam to poslat, nebo kde to uložit. V následujících letech se samozřejmě počítá s úložišti jak bateriovými, tak hlavně do H2. Po roce 2027 budou Němci každý den od 11:00 do 15:00 produkovat od dubna do srpna z FVE obrovské přebytky, které budou ukládat do H2. V zimě se to samé bude dít z VTE.

Navíc se budou přebytky přelévat mezi státy, po kabelu do Norska, který už takto funguje, se podobný kabel na optimalizaci přebytků bude budovat do UK. Jen tyto dva kabely mají roční kapacitu přenosu cca 20 TWh.

richie
26. červenec 2022, 14:30

jeden prispevok sa zda nepresiel .. tak este raz mala korekcia udajov z nemeckeho statistickeho uradu - vyroba za 1. kvartal 2022:

konvencne zdroje 52.9% (uhlie 31.5%, jadro 6%, plyn 13%, ostatne 2.4%)

OZE 47.1% (vietor 30.1%, bioplyn 5.4%, slnko 6.3%, voda 3%, ostatne 2.3%)

richie
26. červenec 2022, 14:22

hmm .. nuz standardne populisticke reci a ziadne fakty - v lepsom pripade polopravdy

poprosim Ta skutocne zdroj udajov, pretoze tvoje cisla su minimalne zvlastne

co uvadza nemecky statisticky urad k vyrobe OZE (slnko, vietor, voda, biemasa, geoterm,..)

r2019: 241,2 TWh

r2020: 251.1 TWh

r2021: 233.6 TWh

tych tebou uvadzanych 7TWh zatial neviem zistit

"..V následujících letech se samozřejmě počítá s úložišti jak bateriovými, tak hlavně do H2..."

polopravda - tak v nasledujucich rokoch mozno pribudne par bateriovych ulozisk (ale v kapacite desiatkach promile v lepsom pripade male jednotky percent dennej spotreby)

Co sa tyka ulozisk H2 - tak budu radi, ak v najblizsich rokoch postavia aspon nejake demo, ci testovaciu prevadzku a nejke postrehnutelne kapacity mozno v dalsom desatroci ..

takze v nasledujucich rokoch z toho nebude v podstate nic co by malo sancu nejak vyrazne zmenit aktualny stav

mimochodom, len pre zabezpecenie jednodennej spotreby (teda ulozenia prebytkov na jeden den - pricom vacsina studii povazuje za minimum 7-dnovu kapacitu) by potrebovali nemci postavit cca 1800 bateriovych ulozisk velkosti MossLanding CA .. co v najblizsej desatrocnici nie je realizovatelne ani technologicky

co sa tyka prebytkov a ich prelievania do okolitych statov - ano, vdaka takymto prebytkom uz cesko investovalo stovky milionov do ochrany vlastnej siete .. a co sa tyka kabelov - to uz ti bolo vysvetlne pred rokom, ked sa spustal norsky kabel, ze:

- teoreticka kapacita ktoru uvadzas je maximum, ak by to islo jednym smerom - ale leketrina pojde oboma smermi a nie vzdy v plnej kapacite

- parametre kablov su jednotky GW - a uz teraz nestacia preniest prebytky (maxima prebytkov uz teraz dosahuju 8~12GW)

- na to aby tie kable skutocne mali citenly prinos v ramci regulacie/vyrovnavania sieti by ich museli ulozit este aspon dalsich 5 pre norsko a 5 pre svedsko aby to viditelne pomohlo sieti (pri terajsej vyrobe)

a ano, tie prebytky (vdaka nezmyselnej nemeckej politike) budu este rast a budu sposobovat este vacsie problemy ako teraz a este viac navysia koncovu cenu elektriny spotrebitlelom .. a to aj vdaka podobnym populistom a demagogom ako si ty ..

Peter Zachara
26. červenec 2022, 15:05

on nie je populista, on je odbornik, ktory nerozozna vyrobnu cenu od spotovej, pre neho su to ceny rovnake.

richie
26. červenec 2022, 16:07

to je zvlastne, ved je vraj nieco ako ekonomicky riaditel .. tak snad aspon tym financiam by mohol rozumiet.. (teda ked pozeram akeho mame teraz ministra financii, tak .. )

hlpb
26. červenec 2022, 20:57

richie, ty jsi to pořád nepochopil, já nejsem žádný aktivista, jen realisticky popisuji aktuální situaci (reálná čísla výroby z jednotlivých zdrojů, nechápu, jak někoho může pouhá čísla vytočit). EU, USA, Čína se rozhodly přejít v budoucnu na OZE, beru to jako fakt. Vzhledem k nestabilitě OZE je potřeba jejich zálohování H2, baterie, kabelové propojení mezi zeměmi, a další opatření. Dost mě pobavila tvoje poznámka o tom, že výroba vodíku z OZE je reálná až za deset let. Jde vidět, že energetiku moc nesleduješ. Po celé Evropě se už budují elektrolyzéry na výrobu vodíku, a další jsou naplánované na nejbližší roky. Například aktuálně se buduje jeden v Maďarsku o velikosti 10 MW, který bude ročně z OZE vyrábět až 1600 tun H2, zahájení provozu rok 2023. Zatím největší objednávka na elektrolyzér je v Dánsku, kde bude spuštěn v roce 2025 elektrolyzér 1 GW, který ročně vyrobí cca 100 000 tun zeleného vodíku z offshore VTE. Existuje v současnosti desítky firem, které vyrábějí sériově elektrolyzéry a dodávají je zákazníkům. Toto je jen začátek obrovského rozmachu H2 elektrolyzérů. Aktuálně se v EU neskutečně rozjela FVE dle dat narostla výroba ze Slunce meziročně v EU o 20 TWh (je to tak velké množství jako by se letos v EU zprovoznily 4 JE bloky o výkonu 1 GW. Letos bude v EU nainstalováno cca 1,5 milionů střešních FVE. Ten růst bude v následujících letech akcelerovat.

richie
27. červenec 2022, 00:56

.. reálná čísla výroby z jednotlivých zdrojů, nechápu, jak někoho může pouhá čísla vytočit..

ako uz niekto povedal .. verim len tej statistike, ktoru si sam prisposobim .. s cislami sa da operovat rozne - a deje sa to bezne ..

aj ty operujes s cislami a bud skutocne nemas prehlad o com tocis, alebo je to uz cielena demagogia ..

nikto nespochybnuje OZE ako vyuzitelny zdroj energie, ale nie v takom koncepte ako sa tlaci teraz a nie bez nevyhnutnej masivnej akumulacie .. a nie je to otazka najblizsich par rokov ..

a elektroyzery, uvedomujes si ake tu davas cisla? .. 10MW v madarsku? .. 1GW v dansku? .. a to je podla teba dokaz rychleho nastupu H2? ... uvedomujes si ze je to mnozstvo elektriny, ktora sa v europe vyrobi za cca 10 sekund? .. a ostatne "mnozstva" elektrolyzreov, ktore sa vraj buduju? .. vsetko su to male "demo" systemy, alebo vyskumne projekty vdaka dotaciam .. mozno o par rokov budu nejake vysledky, z ktorych sa bude dat aproximovat nejaka relanejsia predpoved o nasadeni .. a aj to bude trvat dalsie desatrocie .. ale dovtedy je to len fantazmagoria naviac vyhypovana kvazieko zanietencami, bez zakladnych znalosti fyziky/energetiky/ekonomie/..

alebo tu ospevujes dalsi narast vyroby FVE o 20TWh? .. a porovnavas to s styroma 1GW JE blokmi (teda instalovany vykon 4GW)? .. dalsi dokaz,ze bud absolutne netusis co pises,alebo tu demagogicky zavadzas, pripadne rovno klames..

1) na vyrobu tych 20TWh, ale bolo potrebne postavit cca 20GW FVE (teda cca 5 nasobok tych tvojich 1GW JE blokov)

2) v nemecku posledne JE bloky - maju spolu cca 4GW vykon a za minuly rok dodali 69TWh co je ~3.5x viac ako ty uvadzas .. teda na tych tvojich 20TWh by stacil jeden 1200MW reaktor .. teda instalovanych 20GW obcasnych zdrojov elektriny (ktore este potrebuju zalohu, alebo masivnu akumulaciu) vs 1.2GW stabilneho zdroja?

richie
27. červenec 2022, 11:30

ehm .. vecer som mal prsty rychlejsie nez bolo vhodne a pomiesal som GW s GWh..

"..10MW v madarsku? .. 1GW v dansku? .. a to je podla teba dokaz rychleho nastupu H2? ... uvedomujes si ze je to mnozstvo elektriny, ktora sa v europe vyrobi za cca 10 sekund? .."

spravne malo byt porovnanie toho planovaneho danskeho elektrolyzera 1GW - co predstavuje cislo hlboko pod 1% aktulane instalovaneho vykonu vsetkych elektrarni v EU

richie
27. červenec 2022, 10:05

a este som zabudol na perlicku na zaver tvojho prispveku (verim, ze je to len z dovodu neznalosti)

..Aktuálně se v EU neskutečně rozjela FVE dle dat narostla výroba ze Slunce meziročně v EU o 20 TWh (je to tak velké množství jako by se letos v EU zprovoznily 4 JE bloky o výkonu 1 GW...

- ad vyrobenych 20TWh - na takyto prirastok museli nainstalovat minimalne cca 20GW FVE panelov a ty ich nahodnu vyrobu (ktora este naviac potrebuje zalohu/akumilaciu) porovnavas so styroma 1GW blokmi JE? (co je 5x menej) a vyrabaju stabilne?

- ad JE - tebou uvedene cisla nesedia, pretoze v nemecku posledne JE (zaujimave, maju aktualne vykon ~4GW) vyrobili za minuly rok ~69TWh co je ~3.5krat viac ako tebou uvedenych 20TWh

teda na tych viac ako 20GW FVE by stacil jeden 1200MW JE reaktor, - a to este sme neriesili ako zabezpecit stabilitu dodavky z FVE- teda potreba vybudovania dalsich zaloznych zdrojov, alebo poriadnej akumulacie

richie
27. červenec 2022, 10:17

este k akumulaci .. pre tie nove FVE panely (~20GW) ktore dodali uvedenych 20TWh naviac medzirocne .. tak len pre nich by bolo potrebne postavit (aby boli ich dodavky stabilne a nerobili bordel v sieti) aspon 3 velke baterkarne velkosti MossLanding CA .. skuste sa pozriet co to znamena casovo/priestorovo/ekonomicky ..

richie
28. červenec 2022, 23:15

tak este oprava, uviedol som nepresne udaje - v nemecku na konci roka 2021 odstavili polovicu jadrovych blokov, teda na tej rocnej vyrobe 69TWh sa podielalo 6 reaktorov v sumarnom instalovanom vykone ~8GW ..teda dvojnasobok mnou uvadzanych 4GW (co je aktualny stav)

Jirka94535
27. červenec 2022, 09:47

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Dobrý den pane richie. Díky za všechny uvedené údaje včetně komentářů. V mém věku už nemám sílu vše dohledávat. Vlákno si z dovolením uschovám pro pozdější doplnění a porovnání. Nadšené výkřiky místního eurokonsomolce nemá cenu komentovat.
.

Jirka94535
27. červenec 2022, 11:33

Ještě jednou.

Dobrý den pane Richie. Díky za uvedená data včetně komentáře. V mém věku už nemám sílu vše vyhledávat. Vlákno si s dovolením uschovám pro další doplnění.

Na konci jsem napsal, že na příspěvky od jednoho konkrétního přispěvatele nemá cenu reagovat. Vždy, když jeho příspěvky čtu, automaticky se mi vybaví oslavné výkřiky z doby normalizace v MF (odebíráno povinně, mohli jsme si vybrat RP nebo MF). Stačilo by změnit pár slov, jsou univerzální. Tak asi proto výmaz.

Pro admina. Slibuji, že výraz eurokonsomolec už nebudu používat.

Petr Turek
26. červenec 2022, 22:08

Dobrý večer. Ono s těmi občasnými obnovitelnými zdroji je to tak trochu potíž. Sám mám 14,5 kWp ftve a 42 kWh v baterkách a když je hezké počasí (když se kupodivu netopí...) pak je to nervák to efektivně využít i přes moji značnou akumulaci (moje spotřeba je ročně 100 MWh - většina TČ).

Tedy při mé výrobě cca 15 % spotřeby to jen tak tak vychází, abych to nemařil. Z tohoto plyne jediné poučení, představa, že v OZE vyrobíme 60 a více procent spotřeby je nesmysl, protože tyto občasné zdroje občas nebudou vyrábět a občas to nebude kam dávat. Viz zmatečný nápad ČEZ o zbudování ftve 6 000 MW, když v létě máme spotřebu cca 5000 MW + další zdroje...

Blábolení o H2 mne irituje, protože pokud čtenář chodil alespoň na druhý stupeň ZŠ tak je mu známo, že cena elektřiny přes H2 cyklus bude hodně nad 10 Kč/kWh a to je pro většinu lidí katastrofa...

Jirka94535
27. červenec 2022, 09:35

Dobrý den pane Turek. Mohu se zeptat na typ aku a kompletní cenu instalace, tedy cenu včetně všech souvisejících prací, prý jich někdy není málo. Jakmile mi skončí fixace a současný velezájem, chci do toho jít. Mám výrazně menší spotřebu, v zimě paradoxně stejnou nebo i menší než v létě, nejde klimoška a vodu ohřívá kotel (že jí holky něco spotřebují). 42kWh v baterkách by mohlo stačit minimálně devět měsíců v roce. Předem Ď.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se