Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) musel kvůli usnesení Spolkového soudního dvoru značně omezit množství zveřejňovaných údajů spojených s výpočtem výše regulovaných poplatků, které spotřebitelé platí za používání energetických sítí. Rozhodnutí nejvyššího německého soudu tak jde proti trendu vyšší transparentnosti při stanovování regulovaných plateb.

Německý Spolkový soudní dvůr na začátku týdne nařídil tamnímu síťovému regulátorovi přestat uveřejňovat údaje nezbytné pro kontrolu správnosti nastavení síťových poplatků, které spotřebitelé platí za odebranou elektrickou energii a zemní plyn.

Problém vychází ze sporného paragrafu vyhlášky, který umožnil regulátorovi zvýšit transparentnost procesu stanovování výše síťových poplatků zveřejněním neanonymizovaných dat. Správnost dosavadního postupu při zveřejňování dat však podle regulátora potvrdily mnohé regionální soudy.

„Vzhledem k usnesení soudu bude náš cíl v podobě zvýšení transparentnosti síťových plateb prozatím značně těžší,“ komentoval situaci Jochen Homann, prezident německého regulátora BNetzA.

Rozhodnutí soudu sice nezakazuje regulátorovi zveřejňovat úplně všechna data, nicméně se jedná o data zásadní. Regulátor tak může i nadále uveřejňovat výnosové limity, ale hodnoty jako regulační báze, prémie ke kapitálovým nákladům či další výdaje již ne.

Vzhledem k vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje platí německé domácnosti za elektřinu druhou nejvyšší cenu v Evropě. Zdroj: Eurostat - srovnání cen elektrické energie pro evropské domácnosti v první polovině roku 2018
Vzhledem k vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje platí německé domácnosti za elektřinu druhou nejvyšší cenu v Evropě. Zdroj: Eurostat – srovnání cen elektrické energie pro evropské domácnosti v první polovině roku 2018

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *