Domů
Německo
Německo: V reakci na červnové problémy s nedostatkem výkonu v soustavě budou zpřísněna tržní pravidla
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Německo: V reakci na červnové problémy s nedostatkem výkonu v soustavě budou zpřísněna tržní pravidla

Německá elektrizační soustava ve třech dnech v červnu zaznamenala neočekávaně nedostatek výkonu, který přesáhl množství nasmlouvaných objemů výkonu v rámci podpůrných služeb. Německo se tak muselo spolehnout na pomoc ze zahraničí. Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) v reakci na tuto situaci zahájil konzultaci k otázce vymáhání odpovědného chování ze strany účastníků trhu s odpovědností za odchylku. 

„Chceme minimalizovat rizika pro zabezpečení dodávek. Nebezpečné nepokrývání spotřeby vlastních bilančních skupin by se nemělo vyplácet,“ uvedl viceprezident BNetzA, Peter Franke.

Provozovatelé přenosové soustavy (PPS) v Německu během tří dnů v červnu zaznamenali silný deficit dodávek elektrické energie do soustavy, což vedlo k propadu frekvence v synchronní zóně kontinentální Evropy.

„Tuto situaci bylo možné zvládnout pouze s podporou evropských partnerů,“ uvedl mluvčí PPS Amprion v e-mailu začátkem tohoto měsíce.

Mapa Synchronních zón ENTSO-E. neboli propojených oblastí pracujících se synchronní frekvencí. Zdroj: ČEPS

Poptávka po regulačním výkonu v těchto dnech v průměru přesahovala 6 GW, zatímco PPS měli za tímto účelem v rámci tzv. podpůrných služeb smluvně uzavřeny pouze 3 GW. V reakci na to zvýšili PPS v červenci objem nasmlouvaných objemů sekundární regulace (SRL) a minutových rezerv (MRL) na téměř 4 GW.

Důvody nastalého jevu jsou doposud nejasné, PPS v době informování o situaci odmítli spekulovat o příčinách. BNetzA vyjádřil obavy, že se jednalo o tzv. short-selling neboli záměrné, spekulativní držení krátké pozice těsně před fyzickým vypořádáním.

„Každý, kdo jednostranně přesouvá náklady na úkor zabezpečení dodávek, jedná protiprávně. Pokud bude podezření na takové porušení v jednotlivých případech potvrzeno, budeme proti němu postupovat se všemi důsledky,“ trvdí Franke.

Regulátor vyzval účastníky trhu, aby dodržovali své zákonné povinnosti a varoval před spekulacemi, které mohou být v budoucnu přísněji sankcionovány.

„Každá společnost odpovědná za svou odchylku jako dodavatel nebo obchodník je povinna za všech okolností jednat neutrálně. Pokud tuto povinnost poruší, jsou provozovatelé přenosové soustavy povinni přijmout smluvní sankce. V nejhorším případě to může zahrnovat ukončení smlouvy se subjektem,“ uvedl BNetzA ve své tiskové zprávě.

Regulátor si dále vyhrazuje právo zahájit kontrolní řízení, pokud má podezření na úmyslnou manipulaci s energetickými prognózami nebo nezákonnými arbitrážními spekulacemi na cenu regulační energie.

BNetzA zároveň po PPS požaduje, aby předložili návrh na nový výpočet ceny odchylky, aby se odstranily pobídky k využívání cenových rozdílů při vhodné tržní ceně elektřiny na burze.

Aktuální německý model není optimální, a pokud je současná tržní cena elektřiny vyšší než cena za regulační energii, vyplatí se účastníkům trhu spolehnout se na pokrytí vlastního deficitu provozovatelem sítě. Pokud se podobně rozhodne více účastníků trhu, může pro soustavu nastat nebezpečný stav, kdy provozovatelem soustavy nasmlouvané rezervní zdroje nebudou schopny tento deficit pokrýt.

Konzultace k návrhu nových pravidel bude ukončena na konci tohoto týdne.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Ivan Novák
5. srpen 2019, 11:29

Příležitost dělá zloděje. V tomto případě je příležitostí Energiewende a EU-CO2 politika a krade se zdravý rozum. Spekulace na krátké pozice je jen náhodně exponovaný vrchol ledovce.

Martin Hajek
5. srpen 2019, 11:34

Německá pravidla trhu zřejmě obsahují systémovou chybu a je trochu dětinské svalovat vinu na obchodníky.

frank
5. srpen 2019, 11:59

Každá regulace se nakonec stává investiční příležitostí : )

Jan Veselý
5. srpen 2019, 14:21

Prostě to je iterační proces, nic lépe neotestuje plány než střet s realitou. když nastane něco podobného můžete hystericky naříkat, můžete vše vzdát, můžete popírat, že problém existuje nebo se pokusit nedostatky eliminovat. U Němců to vypadá na to poslední.

Martin Hajek
5. srpen 2019, 15:36

Je tu ještě možnost se zdarma poučit z chyb jiných a problémům předcházet. Podobný problém měla i ČR, ale je to už řádka let :-).

Jan Veselý
5. srpen 2019, 18:57

Třeba se poučí z australské zkušenosti. Tam reagovali na podobnou tržní manipulaci otevřením trhu se síťovou regulací a záložním výkonem a dneska už nikdo nešponuje ceny na 10 000 AUD/MWh.

Petr
5. srpen 2019, 15:51

Svalovat vinu na vinné spekulant není dětinské, dětinské je s tím nic nedělat. Když je přitom jasné, že je třeba urychleně změnit oficiální pravidla, buď složitě přenastavit regulace, nebo jednoduše příjmou zákon o vězení a zabavování majetku za sabotáže.

petrik
5. srpen 2019, 17:18

Je cas na kvalitni usporne spotrebice.Cely svet je na elektrinu,coz je v pripade vypadku katastrofa.Kazdy musi zvazit,jak zatezuje sita hlavne kdy. Uz za komunistu byly vysece site, nez postavili Dukovany a meli HDO,coz nikdo zatim neprekonal,jednoduche,spolehlive. Stale je kde hledat,kde nam unikaji uspory.pripravit se na zimnni obdobi,bude to asi castejsi,po odstavce nekterych elektraren jak v Nemecku,tak i u nas. HDO by melo byt u kazdeho elektromeru....CHytre site jsou spatna volba,nebo dobra pro hekry.......takze vypadky,mohou byt dale...

Jan Veselý
5. srpen 2019, 19:01

Co myslíte, že je bezpečnější nešifrovaná komunikace bez ověření zdroje signálu nebo komunikace využívající asymetrické šifrování, což je dost bezpečné i pro pošuky na bezpečnost?

Carlos
5. srpen 2019, 19:47

Jak píše pan Veselý, asymetrická šifra je podstatně bezpečnější než security through obscurity u HDO, kde jediné co útoku brání je to že se nikomu nevyplatí do dodávky naložit vysílač a někde v poli písknout signál do 22kV. Pokud budete mít dostatečně dlouhý klíč u RSA, tak lidem elektroměry nepřepnete ani nenafakturujete víc než odebrali. Navíc celý systém bude mít pořád HW ochrany proti přetížení. Jediný problém je pokud to někdo záměrně kompromituje, ale to je nepravděpodobné. Než takto, tak by bylo jednodušší se dostat do vnitřní sítě a udělat to ze strany řídicích počítačů. Nebo, pokud někdo bude chtít udělat výpadek ve velkém, tak vezme pár Honzů Jelenů a shodí pár číč za temné noci v poli. A hledej Šmudlo hledej pachatele a místo kde to padlo.

Martin Hajek
5. srpen 2019, 20:43

Časem to bude mnohem jednoduší. Budeme tu mít EU nadiktovaného "nezávislého agregátora", který bude mít ty elektroměry na povel. Stačí se mu dostat do počítače a ovládnete síť. EU nás žene do bezpečnostní hrozby, jakou si zatím málokdo umí představit. V knize Marka Elsberga to mají teroristé složité, v praxi to díky EU bude zřejmě mnohem jednodušší.

Carlos
5. srpen 2019, 22:33

Ten počítač dost pravděpodobně nebude jeden malý laptop, určitě nebude pro celou EU a určitě nebude mít heslo 12345EuroERU, vzhledem k potenciálu chytrých sítí ten systém bude mít minimálně několik vrstev rozhodování a už z pohledu topologie kontinentální sítě nedává jeden "CML" smysl. Stejně tak z hlediska bezpečnosti, takže bych se, knížku jsem nečetl, toho tak zase nebál. Ale je opravdu otázka kdy se přesuneme ze střílení se na bitevním poli k bitvám ve virtuálním prostoru, něčemu podobnému jako je v Neuromancerovi.

Petr
6. srpen 2019, 02:53

Toto E měření je jen nespolehlivá černá díra na peníze. Způsobí je, že lidi se budou soustředit na drastické úspory a energetika zkolabuje, poněvadž nebude mít spotřebu.

Martin Hajek
6. srpen 2019, 09:52

Tak si tu knížku přečtěte, velmi poučné. Hloupý hardware je velmi odolný a proto se doposud teroristé soustředili na jiné cíle. Ale ve chvíli, kdy bude všechno chytré, tak bude všechno napadnutelné a začne to být zajímavé. Nejen pro teroristy ale i pro státy. Je mnohem efektivnější vyřadit infrastrukturu protivníka přes počítač a uvrhnout ho tak do chaosu, než někam posílat bombardéry a infrastrukturu ničit.

Carlos
6. srpen 2019, 14:34

E měření se dělá tak jako tak a polovička elektroměrů nadměřuje, celkem dost a kotoučové zase nebere moderní zdroje s usměrňovači a zátěží v podobě zaječích uší.

Pokud by lidé/podniky/města/úřady šetřily tak že to povede k rozpadu velkoenergetiky aniž by to mělo nějaké extra dopady na HDP a kvalitu života, tak kde je problém? Podle mne akorát v tom že by do kelu šlo pár velkých korporací. Ale to není problém, to je normální cyklus jejich existence.

Carlos
6. srpen 2019, 14:59

Kniha náhodou nalezena v knihovně, vřazena do fronty za Vladaře. :D Snad bude lepší než Neffova tma. (Ta mne jako jedna z mála knih nudila až jsem ji odložil)

Ale i tak bych si uměl představit ještě jednodušší způsob jak to poslat do kopru než přes počítač. Ten má tu nevýhodu že pokud máte schopnost nahodit některé malé elektrárny, tak se podaří udržet proud alespoň někde. Pokud budete s to dostat proud do nějakého SV vysílače, tak jste s to udržet základní informovanost. Pokud jste s to udržet napětí na linkách propojujících kritická místa, nebo jste s to to rychle (dny) předrátovat a poslat proud třeba do okresní vodárny, tak to tak zlé nemusí být. Důležité je omezit šíření paniky.

Otázka pak třeba je jak dalece chytrá může elektrárny být aby byla s to si poradit sama. Řekněme jak chytrý může být Střekov aby i v případě "digitálního" útoku byl schopen po odpojení komunikace najet po přivezení dieselu a obnovení napájení vlastní spotřeby pohonů stavidel, regulace, buzení... (Nevím proč jsem si vzpomenul na první střídavou elektrárnu na Niagaře, kterou nebyli s to najet, protože stejnosměrný proud pro buzení atd měly dodávat motorgenerátory poháněné proudem střídavým z alternátorů které měly samy budit.) Jistě elektrárna řízená windosowským/unixovým strojem je náchylnější než pitomá elektrárna řízená stádem jednočipů. A ta je náchylnější než elektrárna řízená nějakou diskrétní logikou a ta náchylnější než elektrárna řízená ručně. Na druhou stranu jak dlouho bude trvat než v elektrárně za minimálního napájení (agregát) provedete čistou instalaci ze záložního disku? Nebo jak dlouho bude trvat tam přehodit řídicí počítač? (Nevím jestli se to tak dělá, ale na dráze jsou v některých stanicích prý v krabici připravené záložní se shodnou instalací a předkonfigurované pro rychlou výměnu) Jedno odpoledne než jste s to obnovit provoz na hydroelektrárně? Ano, není to moc, ale pořád lepší než nic.

Proto by, myslím, měly být budovy vybaveny vlastními solárními zdroji s bateriemi, které by alespoň částečné napájení v době výpadku poskytly. Četl jsem názory pár lidí, kterým tak jejich vlastní FVE umožnila při dlouhodobém zimním výpadku, kvůli padlému vedení, fungovat v omezeném režimu kdy se alespoň v provozu udržel plynový kotel a lednice.

Martin Hajek
6. srpen 2019, 19:24

Fakt is ten Blackout od Elsberga přečtěte. Nechci Vám to tu vyprávět a připravit Vás o zážitek ze čtení, pak by Vás to nebavilo. Jenom nadhodím, že obsluha elektrárny si dost dlouho nemusí být vůbec vědoma, že má v systému červa. A reinstalace systému nemusí problém odstranit, protože může být také infikovaná. Mezi tím čas neúprosně běží a chaos narůstá, protože každou hodinou odpadají další systémy a je k dispozici stále méně lidí, protože se nedostanou do práce a zachraňují primárně své rodiny atd.

Carlos
6. srpen 2019, 20:31

Přečtu, přečtu.

A bude zajímavé se podívat co za scénář z pohledu IT si vymyslel.

petrik
6. srpen 2019, 15:03

Proc uz to davno nezavedli,preslapuji na miste jak.....,Rakouusti sousede uz jsou v tomhle TROSKU dale,muzeme se jit ucit.... Co budou delat ale odecitatele energii....

Miroslav Mácha
6. srpen 2019, 23:08

Tak pro tyto zařízení se RSA nepoužívá, protože používá neskutečně dlouhé klíče 2048 bitů a více. Například v Německu musí tyto zařízení podporovat kryptografii nad eliptickými křivkami s 256 bitovými a 384 bitovými klíči. Dále musí podporovat různé algoritmy, kromě SECP256 například brainpool atd. Zařízení musí mít certifikaci od jejich bezpečnostní organizace, která je obdobou našeho NÚKIB.

Hodně se hovoří o smartgridu, do které by byli zapojené i elektromobily, které by fungovali jako bateriová úložiště. Samozřejmě jen v nějakém rozsahu.

Sam - glosátor
6. srpen 2019, 09:06

Nejlepší by bylo nejen pryč z EÚ , ale i odpojit dráty. ČEZ by neměl kam vyvážet a zlevnil by. A Němci ať si roztáčejí větrníky, můžou jim do nich foukat gtřžeba ti přivandrovalci.

Jaroslav
6. srpen 2019, 10:42

Obnovu VVN sítí platí čeští odběratelé. A obnovuje se kvůli přetokům energie z větrníků na jih Německa, jelikož němečtí GP nedovolí výstavbu vedení ze severu z důvodu, že by hyzdilo krajinu... A HW je welmi snadno napadnutelný, stačí odšroubovat pár stožárů 400kV VVN vedení a nechat je lehnout na pole, vedoucích do Rakouska, Německa a u hlavních rozvoden v Čr rozfoukat uhlíkový prach na rozvodná pole... a ostrovní provož ČR je schopen eliminovat vliv duševní nedostatečnosti německýc GP a jim nakloněných politiků na sousední (protentokrát pomalu přiznávané) je prací a energíí živící už zase protekto-ráty ....

Carlos
6. srpen 2019, 15:02

Vedení má nějakou životnost, představa že by se do VVN nemuselo chytat je lichá, ty sloupy mají dnes tak 40-60 let. Viděl jsem VVN na hranicích s lany prostřílenými od broků a kulí, ta obnova bývá třeba i tak.

Proto říkám že bychom se měli spíše zaměřit na přesun výroby co nejvíce ke koncové spotřebě, když na to máme čisté technologie, zlikvidovat celou síť 110kV a 22KV se jen tak nepodaří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se