Domů
Německo
Německo do roku 2021 vypíše aukce na odstavení 5,5 GW černouhelných elektráren. Známa je i výše maximální kompenzace
Německá černouhelná elektrárna Altbach/Deizisau

Německo do roku 2021 vypíše aukce na odstavení 5,5 GW černouhelných elektráren. Známa je i výše maximální kompenzace

Německo letos a v příštím roce spustí dvě aukce na uzavření černouhelných elektráren o instalovaném výkonu 5,5 GW. Provozovatelé budou soutěžit o výši kompenzace za uzavření svých zdrojů, přičemž vládou ve středu schválený text zákona stanovuje maximální možnou kompenzaci první aukce na 165 000 EUR/MW. Výše maximální kompenzace bude postupně klesat až na hodnotu 49 000 EUR/MW pro aukci v roce 2026. Od roku 2027 pak budou elektrárny nuceně odstavovány bez finanční náhrady.

Již v letošním roce budou mít provozovatelé černouhelných elektráren v Německu možnost podat nabídku na požadovanou výši kompenzace za uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW při maximální možné kompenzaci 165 000 EUR/MW (4,2 mil. CZK/MW).

V roce 2021 proběhne druhá aukce pro elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 1,5 GW se stanovenou maximální možnou kompenzací na 155 000 EUR/MW (3,9 mil. CZK/MW).

V aukcích úspěšné zdroje budou muset opustit trh jeden měsíc po oznámení výsledků letošní aukce, v případě aukce v roce 2021 pak bude tato lhůta stanovena na 10 měsíců.

Zákon rovněž plánuje další aukce, pokud instalovaný výkon černouhelných elektráren bude ke konci roku 2022 vyšší než 15 GW. Maximální možná kompenzace pro tyto dodatečné aukce bude stanovena na 155 000 EUR/MW.

Cílem Německa je, jak již v lednu loňského roku navrhla uhelná komise, ukončit veškerou výrobu energie z uhlí nejpozději do konce roku 2038, aby bylo dosaženo cílů země v oblasti klimatu.

Dodatečný výkon v aukcích kvůli zprovoznění Datteln 4?

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Pro roky 2023-2025 bude objem aukcí opět určován rozdílem zbývajícího instalovaného výkonu a cílových hodnot na konci roku, navýšen však bude v každé z těchto tří aukcí paušálně o 1 GW. Maximální možné kompenzace budou nadále klesat na 116 000 EUR/MW (2,9 mil. CZK/MW), 87 000 EUR/MW (2,2 mil. CZK/MW) a 65 000 EUR/MW (1,6 mil. CZK/MW).

Předchozí návrhy zmiňovaly navýšení objemu aukcí, aby se kompenzovalo spuštění nového 1,1GW černouhelného bloku Datteln 4 letos v létě, které by podle údajů německé vlády mělo zapříčinit dodatečných 10 milionů tun emisí CO2. Konečný návrh však nepřináší žádné přímé spojení mezi dodatečnými objemy aukcí a Datteln 4.

Poslední aukce proběhne v roce 2026 s maximální možnou kompenzací ve výši 49 000 EUR/MW (1,2 mil. CZK/MW). Po této aukci bude uzavírání černouhelných elektráren probíhat nuceně na základě jejich stáří bez nároku na kompenzaci. K nucenému odstavování elektráren může v případě nenaplnění objemu vypisovaných aukcí docházet již od roku 2024.

Naopak v případě, že cílové hodnoty instalovaného výkonu v daném roce bude dosaženo ještě před zahájením dané aukce, může regulátor naplánované aukce zrušit.

Do konce roku 2030 by měl instalovaný výkon černouhelných elektráren klesnout na 8 GW.

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa

Černouhelné elektrárny nacházející se v jižním Německu budou v aukcích aktivně znevýhodněny, aby byly udrženy déle v provozu. Důvodem jsou obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa, centru německého průmyslu, které bude po odstavení posledních jaderných elektráren do konce roku 2022 s největší pravděpodobností výrazně výkonově deficitní.

Obavy jsou namístě, jelikož výstavba páteřních linek přenosové soustavy propojujících jih Německa se severem, který disponuje výraznými výrobními kapacitami zejména v podobě větrných elektráren, nebude dokončena před rokem 2025 a i to je podle mnohých ambiciózní harmonogram.

Ve světle obav o zabezpečení dodávek elektřiny bojovala bavorská vláda za nejdelší možný provoz jaderné elektrárny Isar 2, i přesto, že v době po fukušimské havárii chtěla její co nejrychlejší odstavení.

Odstavování hnědouhelných elektráren

Mezitím bude v souvislosti s hnědouhelnými elektrárnami následován harmonogram uzavírání dohodnutý v lednu. Instalovaný výkon hnědouhelných elektráren poklesne ze současných 18,1 GW v na přibližně 15 GW na konci roku 2022 a 8,8 GW do konce roku 2030.

Poslední elektrárny budou stejně jako v případě černouhelných zdrojů uzavřeny v roce 2038, i když by proces přezkumu mohl zkrátit jejich provoz o další tři roky na konec rok 2035.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
frank
4. únor 2020, 10:26

Dvě zajímavosti.

První fáze aukcí se nesmí zúčastnit tzv Südregion a to z obav o kolaps sítě a

Německo se zbavuje rychleji černouhelných než hnědouhelných

Zatím není jasný princip na jakém se stáhnou již " nakoupené" povolenky těch, co " uspějí " v aukcích...

petr
4. únor 2020, 10:36

Je to ukázka totální hlouposti kam až dospěla německá politická scéna...

Dotace za likvidaci, další vyhazování peněz daňových poplatníků.

Jedině totální blackout snad těm zabedněncům otevře oči...

Obávám se však, že tento problém bude přesunut na okolní země a ty budou dodávat elektřinu do Bavorska a tím vylétne cena silové elektřiny u nás v ČR.

Kolemjdouci
4. únor 2020, 10:52

Zajimave je, ze zatim to na trhu elektriny v CR vypada od podzimu 2019 presne obracene - velkoobchodni ceny elektriny (i plynu) na burze opet klesaji: ČMKBK hlásí rekordně nízké ceny elektřiny i plynu (https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/125835-cmkbk-hlasi-rekordne-nizke-ceny-elektriny-i-plynu)

Ivan Novák
4. únor 2020, 14:07

To má jednoduché vysvětlení: odběr je a patrně i nadále bude nižší, než kdysi předpokládaný, na který je dimenzovaná stará výrobní kapacita. Dokonce meziročně trochu klesá. Těžký průmysl dodýchává a je teplá větrná zima.

energetik
4. únor 2020, 11:00

Odstranění škůdců něco stojí. Ani deratizační firmy nepracují zadarmo.

Pepik
4. únor 2020, 15:41

No nevím, hrabošům se naopak podstrojuje krmením po celý rok. A bez náhrady.

Josef
4. únor 2020, 20:32

Máte pravdu Německá energetická politika je špatná , ale na druhou stranu pro nás to tak špatné není, pokud někdo opět nepřijde s nějakou nesmyslnou podporou OZE , tak ten závazek EU prostě nesplníme a budeme vydělávat na zhoršení Německé konkurenceschopnosti.

Vinkler
4. únor 2020, 10:55

Jistí pánové Georg Kukla a Vojen Ložek zkoumali stratigrafii spraší kvartéru. Vycházelo jim, že v minulosti bylo předzvěstí doby ledové prudké oteplení,

Milan Vaněček
4. únor 2020, 15:13

Pěkné čtení a vzpomínky. Ale co se týče současnosti, klimatoalarmismu a klimatoskepse, myslím že zde chybí vyjádření třetího proudu.

Zkusím jej popsat, je to i můj postoj.

To, je-li vliv člověka (emisí CO2) na vývoj klimatu (teď tvrdíme oteplování) několik procent (globálně) nebo se blíží 100% je předmětem jednak vědecké debaty a především politického aktivismu.

Ale jedna věc je jistá:

1)lokální znečištění výfukovými plyny aut ve velkoměstech je nesrovnatelně větší než bývalo. S tím je potřeba něco udělat, vzhledem k tomu že v městech již žije většina populace na zemi.

Elektromobilita se zdá být řešením tohoto problému.

2)Energie přicházející ze Slunce je základem života na zemi a o mnoho řádů větší než je naše současná lokální výroba z chemické energie paliv uložených v zemi či z jaderných elektráren. V současnosti již existuje způsob jak tuto energii přeměnit přímo na energii elektrickou, a to na většině zemského povrchu již ekonomicky výhodným způsobem. A to ve fotovoltaických, větrných a vodních elektránách.

Proč toho nevyužít, nejprve v malé míře (to už se děje), později v cca 50%, ještě později v míře ještě vyšší? Když se jedná o technologie čísté výroby elektřiny, bez nebezpečných odpadů, výroby udržitelné po tisíce či miliony let.

Proč dávat přednost špinavým technologiím?

3) Ničení životního prostředí (vody, vzduchu, půdy, ...) by mělo být finančně trestáno když už není zákonem zakázáno. Státy by neměly ustupovat firmám (vyděračům).

Tož tak.

Josef Novák
4. únor 2020, 16:02

O stoupajícím znečištění ovzduší měst se všude píše, ale můj nos říká něco jiného. Například Praha je podle mne i přes nárůst dopravy čistší, než bývala a u dalších velkých měst, zejména v USA, kde si odpustili dieselmánii, to bude stejné.

Qwertz
5. únor 2020, 13:41

Diky za link. Jeho nazor je v souladu s pracemi soudobych ruskych vedcu. Je prijemne si jeho nazor precist. Jen vice podobnych linku. Diky!

Josef
4. únor 2020, 20:25

No jo a na konci doby ledové ochlazení. Jenže víte co je problém, že současné oteplení není velké ono vlastně teplo není podnebí je chladnější než před malou dobou ledovou jenže to víte , když se to někomu hodí do krámu tak je strašně teplo....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se