Domů
Německo
V Německu vloni přibylo o 2/3 více solárních elektráren než v roce 2017

V Německu vloni přibylo o 2/3 více solárních elektráren než v roce 2017

Německé solární elektrárny vloni zaznamenaly růst nového instalovaného výkonu ve výši téměř 3 GW, což činí 68% nárůst oproti roku 2017. Jedná se zatím o nejvyšší hodnotu od roku 2013, kdy Německo zastavilo štědré dotace, i přesto solární asociace varuje vládu, že pro splnění cílů OZE do roku 2030 je třeba třikrát rychlejší rozvoj nových zdrojů. Výroba ze solárních elektráren loni pokryla kolem 8 % německé spotřeby.

Instalovaný výkon německých solárních elektráren, dle německé solární asociace (Bundesverbandes Solarwirtschaft – BSW), vzrostl v loňském roce o 2,96 GW na 45,9 GW, což činí v meziročním srovnání 68% nárůst. Jen za prosinec bylo uvedeno do provozu 377 MW nového výkonu.

Pro Německo se stává loňský nárůst nejvyšší za posledních pět let – od doby, kdy byly zkráceny štědré dotace pro solární elektrárny. Těch v rámci solárního boomu vyrostlo v Německu v letech 2010 až 2012 celkem 22 GW.

„Solární energie a akumulace jsou připraveny výrazně přispět jako příznivé a dostupné zdroje energie pro elektroenergetiku, vytápění a mobilitu. Mohou také významně přispět ke spolehlivému a ekonomickému zaplnění mezer, které vzniknou v důsledku odstavování jaderných a uhelných elektráren,“ vysvětlil generální ředitel BSW, Carsten Körnig.

Minulý rok vyrobily německé solární panely celkem 46 TWh elektrické energie, což činí zhruba 8 % německé roční spotřeby.

Další rychlý růst FVE je nejistý

V případě, že solární elektrárny zvítězí v aukcích nad onshore větrnými elektrárnami (tak jako minulý rok), dá se očekávat, že letos na podporu dosáhne zhruba 1,9 GW výkonu.

Solární asociace vyzvala německou vládu, aby zrušila strop pro solární podporu, který je nyní stanoven na 52 GW a kterého instalovaný výkon solárních elektráren dosáhne pravděpodobně během roku 2021.

Dle BSW bez další podpory solárních elektráren nebude možné splnit klimatické cíle do roku 2030.

„Roční cíle rozvoje solární energie jsou zastaralé. Musí být krátkodobě alespoň ztrojnásobeny a  musí být odstraněny stávající překážky na trhu se solární energií,“ dodal Körnig.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Martin Hajek
4. únor 2019, 12:46

Nějaký pan Vaněček tu pořád píše, že rozvoj fotovoltaiky půjde bez podpory. Tak třeba ho přesvědčí, že Německá solární asociace si to nemyslí a tvrdě lobbuje za prodloužení podpory do roku 2030 :-).

energetik
4. únor 2019, 13:51

Hlavně že teplárníci už si vybojovali nižší DPH aby jim zákazníci neutekli ke konkurenci.

Takže jestli ty státní rozpočty dělají v Německu podobně jako v našem blbákově (stylem někdo je rozkrást musí) , tak je lepší když ty peníze dostanou solárnící než teplárnící díky nižšímu DPH.

Martin Hajek
4. únor 2019, 18:40

Milý energetiku, sazba DPH na teplo se vrací na úroveň roku 2010. Samozřejmě mezi tím občané platí v ceně tepla dost drahé povolenky, z nichž jde příjem do státního rozpočtu a z těch nákladů na povolenky platí ještě DPH. Kdyby stát podporoval fotovoltaiku tak usilovně jako teplárny, tak by dávno chcípla.

Petr
4. únor 2019, 21:57

Tak samozřejmě se to mohlo taky řešit požadavkem na CO2 povolenky na dodávky uhlí a plynu domácnostem, ale jednak by jsme byli v EU vyjímka, a druhak by hrozily žlutovestové nepokoje.

Carlos
5. únor 2019, 01:50

To by museli zavést emisenky na CO2 v pivu, ne v uhlí, aby byly nepokoje. Nebo se zeptám jinak. Kdy jste tu viděl naposledy demonstrace, po kterých se něco stalo? Na to jsou tu lidi moc měkcí a politici příliš drzí a oprsklí.

Podle mne, pokud chce někdo řešit problém lokálních topenišť a pálení uhlí, tak je namístě aby se emisenky na uhlí a plyn zavedly, stejně jak pokračovaly kotlíkové dotace, ale obávám se že se bavíme o drobných co do objemu CO2

Martin Hajek
6. únor 2019, 00:41

Co do objemu CO2 jsou to skutečně drobné. Ale také se bavíme o 74 % emisí jemného prachu PM 2,5 a 98 % emisí benzo(a)pyrenu. Na CO2 lidé v ČR neumírají...

Milan Vaněček
4. únor 2019, 19:17

Nějaký pan Hájek zase zpochybňuje že fotovoltaika v Německu nebude potřebovat podporu již v příští dekádě (2020-30). Samozřejmě, všichni lobystě, jako i pan Hájek v teplárenství, chtějí podporu, že bez ní to nééjde.

Ale racionální vláda jim nepodlehne a řekne, když to jde jinde, proč by to nešlo i u nás. Zvláště když fotovoltaika vloni zlevnila o více než 20%.

Milan Vaněček
6. únor 2019, 21:53

Tak už je to tady, pane Hájku,

pro Vaši informaci uvádím:

https://www.pv-magazine.com/2019/02/06/unsubsidized-175-mw-solar-project-under-development-in-germany/

Tak se můžete chytnout za nos a příště už se nesnažte predikovat vývoj fotovoltaických elektráren u našich sousedů.

Loudil
6. únor 2019, 15:22

"Výtěžnost" fotovoltaiky v Německu díky poloze státu není zrovna vysoká. Loni dodalo 46 GW instalovaného výkonu - 46 TWh elektřiny. Tedy 1.000 MW soláru dodá do sítě 1 mld.KWh. Například v USA dodá 1000 MW v atomu průměrně 8 mld. KWh. Na jeden US reaktor o 1000 MW je tedy nutné v Německu mít 8000 MW v soláru = 8 krát větší výkon. Celý současný německý výkon soláru by tak zvládla dodávat jedna atomová elektrárna se čtyřmi reaktory EPR - 1750.

Milan Vaněček
6. únor 2019, 18:04

Prodávají se TWhodiny elektřiny, co je napsáno na štítku zařízení je jen pro odborníky. Třeba 1 GW elektrický z Temelína jsou ve skutečnosti 3GW tepelné a JE Temelín je tepelná elektrárna, jen ty 2GW se vyženou do vzduchu pomocí chladících věží. Takže v USA v Kalifornii 3GW jaderná elektrárna vyrobí těch cca 8TWh elektřiny a fotovoltaická elektrárna 1GW nameplate vyrobí v Kalifornii 2TWh. To jen pro pana Loudila, aby byl v obraze.

A jaká je realita v Kalifornii: udržování bezpečnosti JE a provoz stojí tolik peněz, že plánují uzavření (a drahé ukončení provozu) jaderné elektrárny. Kdežto fotovoltaiku budují o sto šest, ať utlility scale nebo na střechách. O peníze a kvalitní životní prostředí v Kalifornii jde v první řadě.

Tož tak, to je realita made in USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se