Německý síťový regulátor oznámil snížení podpory pro onshore větrné elektrárny, které budou uvedeny do provozu po letošním 1. červenci. Podporu pro nové větrné elektrárny, které se nemusí účastnit aukcí, německý regulátor vyhodnocuje každé čtvrtletí na základě nárůstu výkonu v onshore větrných elektrárnách za posledních 12 měsíců.

Přestože se developeři onshore větrných parků musí v Německu o podporu od začátku loňského roku ucházet v aukcích, pro elektrárny do výkonu 750 kW a pilotní projekty, které byly schváleny do konce roku 2016 a mají být uvedeny do provozu do konce letošního roku, bude podpora i nadále vyplácena v podobě tržní prémie stanovené na základě zákona.

Garantovaná cena pro tyto zdroje v Německu letos klesne o další 2,4 %. Snížení podpory se týká zdrojů, jejichž výstavba byla schválena v roce 2016 a do provozu budou uvedeny po 1. červenci letošního roku. Podporu provozovatelé zdrojů obdrží v podobě tržní prémie, která je stanovována každý měsíc z rozdílu garantované ceny a průměrné spotové ceny elektřiny z větrných elektráren v daném měsíci.

Podpora pro nové elektrárny klesá s růstem výkonu

Pro stanovení velikosti snížení výkupní ceny je rozhodující objem výstavby větrných elektráren v referenčním období, tedy 12 měsících předcházejících posuzování. V období od února 2017 do ledna 2018 byly v Německu postaveny onshore větrné elektrárny o hrubém výkonu 5377 MW, čímž byla o více než 1 GW překročena referenční hodnota 2,5 GW. V tomto případě regulátor sníží garantovanou cenu pro nové elektrárny o 2,4 %.

Větrné elektrárny zprovozněné od letošního 1. července tak na prvních 5 let provozu obdrží garantovanou výkupní cenu 71,4 EUR/MWh, která poté klesne až na 39,7 EUR/MWh. Maximální snížení garantované ceny o 2,4 % regulátor uplatnil i v minulých třech periodách posuzování, které probíhá každé tři měsíce.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *