Poplatek na podporu obnovitelných zdrojů v Německu v příštím roce nepatrně klesne. V roce 2018 tak tamní spotřebitelé elektrické energie zaplatí za každou odebranou kilowatthodinu 6,792 eurocentů místo současných 6,88 centů, tedy zhruba o jedno procento méně.

Podle německého regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) jsou hlavní příčinou snížení poplatku vysoký stav účtu pro podporované zdroje a růst cen elektrické energie na trhu, který se projeví snížením alokace vyplácené podpory.

„Stabilní pokles poplatku lze očekávat teprve po roce 2020, kdy skončí platba podle EEG první generaci extrémně vysoce dotovaným zařízením zprovozněným po roce 2000,“ řekl agentuře Reuters Manuel Koehler, ředitel německé pobočky britské společnosti Aurora Energy Research.

Poplatek má mírně klesnout i navzdory dalšímu růstu výkonu a výroby v obnovitelných zdrojích, kdy němečtí provozovatelé přenosových sítí počítají v následujícím roce s růstem výkonu o dalších 8 GW, celková výroba v OZE za rok 2018 by poté měla v Německu dosáhnout 204 TWh.

Pokles bude nicméně velmi mírný a běžné německé domácnosti, která ročně spotřebovává 4000 kWh, podle spotřebitelského portálu Verivox přinese na průměrném ročním účtu 1127 euro (29 tisíc Kč) úsporu 4 eura. V současné době tvoří poplatek na podporu obvnitelných zdrojů až pětinu účtu za elektrickou energii.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *