Analýza německé Agentury pro onshore větrné elektrárny, jež vychází z dat německého síťového regulátora, ukazuje výrazný pokles celkového objemu nových povolení pro výstavbu onshore větrných elektráren v Německu v loňském roce. To by se dle agentury mělo projevit poklesem růstu výkonu německých větrných elektrárnách v letošním a zejména v příštím roce.

Rychlému růstu výkonu v onshore větrných elektrárnách v Německu pomohla podle agentury vlna žádostí o povolení k výstavbě z let 2014 až 2016. V letech 2014 a 2015 získaly v Německu povolení projekty o celkovém výkonu 7,6 GW, v roce 2016 dokonce 9,6 GW. V loňském roce se však celkový výkon nově povolených projektů meziročně propadl na 1,3 GW, tedy na méně než pětinu.

Velký objem žádostí z období 2014-2016 vedl k prudkému růstu výkonu instalovaného ve větrných elektrárnách, jenž od roku 2014 vzrostl o 20 GW. Celkový instalovaný výkon německých větrných elektráren, včetně 5,4 GW v offshore turbínách, tak překonal hranici 51 GW.

Roční přírůstky instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách v Nemecku mezi lety 2008 a 2017. Zdroj: Platts
Roční přírůstky instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách v Nemecku mezi lety 2008 a 2017. Zdroj: Platts

Developeři velkých větrných parků urychlovali realizaci svých projektů, které mají obdržet provozní podporu v podobě výkupní ceny. Německo od loňského roku sice přechází u výstavby obnovitelných zdrojů k systému aukcí, dříve schválené projekty však stále mají nárok na garantovanou výkupní cenu, takzvaný feed-in tarif. Aby projekty o tuto podporu nepřišly, musí být dokončeny do konce letošního roku.

Podle analýzy agentury vzrostl výkon německých onshore větrných elektráren v loňském roce o rekordních 5486 MW. Zájmové skupiny ještě v letošním roce předpokládají realizaci dříve povolených projektů o výkonu 3,5 GW, v roce 2019 má však přijít zásadní propad. Podle agentury developeři projektů výrazně zkracují dobu jejich realizace, kdy již dvě třetiny z projektů dokončených v loňském roce byly realizovány do jednoho roku.

{"country":"GER","type":"AREA","from":"2018-03-01","to":"2018-03-14","caption":"V\u00fdroba elekt\u0159inu v N\u011bmecku v minul\u00fdch dvou t\u00fddnech.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-03-01","end_date":"2018-03-14"}

Na výrazném poklesu nových projektů s povolením se podílely i první kola aukcí pro výstavbu onshore větrných elektráren, kterým dominovaly komunitní projekty – jejich podíl dosáhl v poslední loňské aukci 99 % objemu úspěšných projektů. Tyto projekty nemusely mít pro vstup do aukce zajištěny povolení a na jejich dokončení mají developeři až 4 roky.

Takto výrazná změna na trhu vyvolala rozruch u zájmových skupin z řady výrobců turbín, které varovaly před výrazným propadem nových instalací v roce 2019. Německý regulátor tak od letošního roku přistoupil v systému aukcí ke změnám, kdy k účasti v aukci musí mít povolení dopředu zajištěny veškeré projekty. Tato úprava se v první letošní aukci projevila propadem podílu komunitních projektů a růstem průměrné vysoutěžené garantované ceny oproti poslednímu loňskému kolu o 24 % na 47,3 EUR/MWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *