Výkon solárních elektráren v Německu neustále roste, přičemž jen za první polovinu letošního roku zahájily provoz elektrárny o instalovaném výkonu 2 GW. Německo se tak s bezmála 48 GW výkonu rychle blíží hranici, po jejímž dosažení již nebudou podporovány nové střešní elektrárny.

Německo pokračuje v intenzivním budování fotovoltaických elektráren, kdy za prvních 6 měsíců letošního roku jejich instalovaný výkon v zemi vzrostl podle dat tamního energetického regulátora o 2020 MW. Celkově tak instalovaný výkon solárních elektráren v zemi dosahoval ke konci června hodnoty 47 949 MW.

Největší část výkonu, 550 MW, tedy více než čtvrtina, byla připojena k síti během ledna. V následujících měsících hodnota nově instalovaného výkonu postupně klesala, přičemž v květnu i červnu se pohybovala na úrovni 230 MW.

S nárůstem počtu nových instalací, a tedy i vyšším celkovým objemem nainstalovaného výkonu, dochází k rychlejšímu poklesu výkupních cen. Během letošního srpna, září a října tak výkupní ceny poklesnou o dalších 1,4 %. Výkupní cena pro střešní elektrárny o výkonu mezi 10 a 40 kW, které zahájí provoz po letošním 1. říjnu, tak klesne pod 100 EUR/MWh.

Navzdory růstu výkonu výroba letos zatím stagnuje

Přestože instalovaný výkon solárních elektráren v Německu vzrostl oproti loňským prvním 7 měsícům o několik GW, výroba se podle dat Fraunhoferova institutu nezměnila – v období mezi letošním lednem až červencem německé solární elektrárny dodaly 30,5 TWh, stejně jako loni. V případě července dokonce došlo k meziročnímu poklesu celkové výroby o 7 % na 6,37 TWh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *