Domů
Německo
Výkon solárních elektráren v Německu za první pololetí vzrostl o 2 GW, o polovinu více než loni
Zdroj: clevehillsolar.com

Výkon solárních elektráren v Německu za první pololetí vzrostl o 2 GW, o polovinu více než loni

Výkon solárních elektráren v Německu neustále roste, přičemž jen za první polovinu letošního roku zahájily provoz elektrárny o instalovaném výkonu 2 GW. Německo se tak s bezmála 48 GW výkonu rychle blíží hranici, po jejímž dosažení již nebudou podporovány nové střešní elektrárny.

Německo pokračuje v intenzivním budování fotovoltaických elektráren, kdy za prvních 6 měsíců letošního roku jejich instalovaný výkon v zemi vzrostl podle dat tamního energetického regulátora o 2020 MW. Celkově tak instalovaný výkon solárních elektráren v zemi dosahoval ke konci června hodnoty 47 949 MW.

Největší část výkonu, 550 MW, tedy více než čtvrtina, byla připojena k síti během ledna. V následujících měsících hodnota nově instalovaného výkonu postupně klesala, přičemž v květnu i červnu se pohybovala na úrovni 230 MW.

S nárůstem počtu nových instalací, a tedy i vyšším celkovým objemem nainstalovaného výkonu, dochází k rychlejšímu poklesu výkupních cen. Během letošního srpna, září a října tak výkupní ceny poklesnou o dalších 1,4 %. Výkupní cena pro střešní elektrárny o výkonu mezi 10 a 40 kW, které zahájí provoz po letošním 1. říjnu, tak klesne pod 100 EUR/MWh.

Navzdory růstu výkonu výroba letos zatím stagnuje

Přestože instalovaný výkon solárních elektráren v Německu vzrostl oproti loňským prvním 7 měsícům o několik GW, výroba se podle dat Fraunhoferova institutu nezměnila – v období mezi letošním lednem až červencem německé solární elektrárny dodaly 30,5 TWh, stejně jako loni. V případě července dokonce došlo k meziročnímu poklesu celkové výroby o 7 % na 6,37 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
9. srpen 2019, 08:30

Jenom taková drobná vysvětlivka. Energy-charts.de berou data od operátorů přenosových sítí. Zdroje generující pro vlastní spotřebu nemají ve statistice. Maximálně mohou sledovat jejich efekt na celkovou spotřebu, ale na tu mají vliv i jiné faktory (počasí, počet pracovních dnů, ekonomické faktory, opravdové energetické úspory, ...).

To, že nevyrostla produkce z FVE může být vliv počasí nebo prostě to, že ony nové FVE byly primárně určeny pro vlastní spotřebu a jsou součástí onoho 7% poklesu spotřeby, kde má určitě svůj vliv i počasí a bůhvíco ještě.

Martin Hajek
9. srpen 2019, 10:29

Ty nové FVE byly určené na dodávky do sítě. Od té doby, co se v DE rozmohla výstavba FVE na zemědělské půdě, jsou instalace pro vlastní spotřebu dávno v celkovém objemu zanedbatelné. Červnový propad spotřeby elektřiny má dvě docela dobrá základní vysvětlení, menší počet pracovních dnů a propad Německého průmyslu, který už dorazil i do ekonomických statistik.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se