Ziskovost německých černouhelných elektráren je podle analýzy zahraničního serveru Platts na pětiletém minimu. Hodnocený ukazatel clean dark spread (CDS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, pro černouhelné elektrárny pracující s účinností 35 % spadl poprvé po pěti letech pod hranici 1 €/MWh. Důvodem je zejména vzestup cen černého uhlí. 

Ziskovost německých elektráren spalujících černé uhlí spadla podle analýzy Platts díky prudkému nárůstu ceny černého uhlí na nejnižší úroveň od prosince 2010. Platts uvádí, že cena černého uhlí vzrostla od únorového minima o 60 %, zatímco cena elektřiny s dodávkou za rok (year-ahead) pouze o 35 %.

Následkem je year-ahead CDS pod 1 €/MWh pro černouhelné zdroje pracující s účinností 35 %. Moderní nadkritické černouhelné zdroje s účinností 45 % mají dle Platts year-ahead CDS na úrovni 5,7 €/MWh.

Moderní plynové zdroje na tom jsou ještě mnohem hůře

Platts dále uvádí, že year-ahead clean spark spread (CSS), hodnotící analogicky elektrárny spalující zemní plyn, je o zhruba 8 €/MWh nižší v porovnání s ČU zdroji pracujícími s účinností 35 %. Aktuálně se year-ahead CSS pohybuje kolem -7,3 €/MWh.

CSS zažil velký vzestup ve druhé polovině roku 2015 zejména díky vysoké ceně emisních povolenek a klesajícím cenám zemního plynu. Tento trend se však zastavil začátkem letošního roku, kdy cena emisních povolenek v systému EU ETS prudce spadla z prosincových 8,5 € na únorových 5 €. Pokles ceny emisní povolenky byl navíc doprovázen růstem ceny zemního plynu.

Pád ceny emisní povolenky v systému EU ETS. Zdroj: www.eex.com
Pád ceny emisní povolenky v systému EU ETS. Zdroj: www.eex.com

Úvodní fotografie: Výstavba černouhelné elektrárny Datteln 4 (zdroj: www.uniper.energy)

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *