Černouhelná elektrárna Datteln 4, která je aktuálně jedinou uhelnou elektrárnou ve výstavbě v západní Evropě, by nakonec nemusela vyrobit jedinou kilowatthodinu. Jedné z nejmodernějších uhelných elektráren na světě, která Uniper stála 1,5 miliardy euro, možná vystaví stopku německá vláda.

Uniper ve své výroční zprávě vydané v úterý uvedl, že plánuje uvést elektrárnu Datteln 4 do provozu v létě 2020 a provozovat tento blok až do roku 2038. To však nemusí dovolit německá vláda, která je před rozhodnutím investici Uniperu ve výši 1,5 miliardy euro (38,5 miliardy korun) znehodnotit.

Sama společnost si je této možnosti vědoma. V případě neuvedení elektrárny do provozu bude vzhledem k investičním a smluvním závazkům Uniper požadoval značnou náhradu, uvádí výroční práva i člen představenstva Eckhardt Rümmler.

„Považujeme za absurdní zabránit tomu, aby německá nejmodernější elektrárna vstoupila do provozu,“ řekl Rümmler.

Samotná uhelná komise má ve věci jasno a ve své závěrečné zprávě doporučuje, aby dosud nezprovozněné elektrárny do provozu již uvedeny nebyly. Shrnutí závěrů komise je k dispozici zde.

„Komise rovněž doporučuje, aby již nebyla schválena výstavba nových uhelných elektráren. V případě elektráren, které již byly postaveny, ale dosud nejsou v provozu, komise doporučuje, aby se hledalo řešení, které by zabránilo uvedení těchto elektráren do provozu,“ uvádí závěrečná zpráva Uhelné komise.

„Zbývá ještě zjistit, zda chce vláda tuto problematiku řešit a řídit se doporučením uhelné komise,“ řekl Rümmler.

Nebýt poškození kotle při zkouškách, Datteln 4 by byl nyní v provozu

Stavba elektrárny začala v roce 2007, kdy by nikoho nenapadlo, že v Německu někdy dojde k politicky urychlenému ukončení výroby elektřiny z uhlí. Uvedení do provozu bylo plánováno na rok 2011.

Ještě před dvěma lety se po mnohaletých odkladech počítalo se spuštěním elektrárny ve čtvrtém kvartálu roku 2018, ale počáteční zkoušky v roce 2017 způsobily poškození kotle. Ten musí být nahrazen novým, což dle předpokladu Uniper znamená oddálení zprovoznění zdroje na léto roku 2020.

Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren na světě připravená pro spolupráci s OZE

Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým výkonem 1100 megawattů a čistou účinností přesahující 45 %. Elektrárna má z části napájet trakční vedení vlakového dopravce Deutsche Bahn, do jehož sítě má dodávat až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

Zbylý výkon má být využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro centrální zásobování teplem. Dle provozovatele elektrárny, společnosti Uniper, je Datteln 4 určen pro rychlé změny zatížení, což elektrárnu činí spolehlivým doplňkem obnovitelných zdrojů energie.

Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *