Kalifornie dlouhodobě a ve velkém cílí na využívání obnovitelných zdrojů energie. Nový zákon, který ještě musí schválit senát a guvernér, povolí od roku 2045 výrobu elektřiny pouze z bezemisních zdrojů. Po státu Havaj je tak Kalifornie druhým americkým státem s cílem zbavit se emisí CO2 při výrobě elektřiny. Kromě uvedeného cíle zákon navýší cílový podíl OZE v roce 2030 o 10 % na celkem 60 %. Odpůrci zákona upozorňují zejména na nárůst cen elektřiny.

Zákonodárci amerického státu Kalifornie schválili návrh nového zákona SB100 s názvem „The 100 Percent Clean Energy Act of 2018,“ který před vstupem v platnost čeká ještě podpis kalifornského guvernéra Jerryho Browna. Jak již vyplývá z názvu, hlavním cílem nového zákona je výroba elektrické energie z obnovitelných a bezemisních zdrojů, jejichž podíl na výrobě má do roku 2045 být celých 100 procent. Kalifornie se po přijetí zákona zařadí jako druhý americký stát po bok Havaje, která si stanovila stejný cíl.

„Dosažení 100 % obnovitelných zdrojů je 100% možné a 200% nezbytné. SB100 reaguje na to, co ukazuje průzkum za průzkumem, a to že obyvatelé Kalifornie chtějí: čistou energii, čistý vzduch a budoucnost pro další generace,“ uvedla Kathryn Phillips, ředitelka Sierra Club California.

Kromě cíle zbavit se znečišťujících zdrojů energie nový zákon upravuje dílčí cíl do roku 2030. Obnovitelné a bezemisní zdroje měly původně dosáhnout do tohoto roku podílu 50 % na výrobě elektřiny, nově to je o deset procentních bodů více.

OZE proti změnám klimatu

Kalifornie v posledních letech pociťuje dopady vzrůstajících teplot a trápí ji velká sucha spolu s rozsáhlými požáry. Problém představuje také zvyšující se hladina moře a související eroze pobřeží. Také díky tomu mají opatření podporující bezemisní zdroje mezi obyvateli Kalifornie velkou podporu i na úkor vzrůstajících cen energií.

Kalifornie v současné době produkuje zhruba třetinu své elektřiny z bezemisních zdrojů, čímž v předstihu plní svůj cílový podíl v roce 2020. Zbytek výroby tvoří převážně plynové zdroje. Jako doplněk k intermitentním zdrojům energie již více než rok a půl používá kalifornská soustava velká bateriové úložiště, jejichž výkon by do tří let mohl přesáhnout 1,3 GW, a ve hře je také stavba přečerpávací elektrárny na Hooverově přehradě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *