Domů
Obnovitelné zdroje
Asociace: Americký solární průmysl čelí existenční krizi kvůli možnému rozšíření cel
fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater
Zdroj: Steve Rainwater

Asociace: Americký solární průmysl čelí existenční krizi kvůli možnému rozšíření cel

Spojené státy již před několika lety zavedly cla na dovoz solární panelů a částí na jejich výrobu z Číny, kterým američtí výrobci nedokáží cenově konkurovat. Cla by však mohla být v budoucnu rozšířena i na další země z regionu jihovýchodní Asie, které Čína podle některých amerických výrobců panelů využívá k obcházení dříve uvalených cel. Podle zástupců americké Asociace solárního energetického průmyslu (SEIA) by však měl takový krok na tamní průmysl zničující dopady.

Americké ministerstvo obchodu na popud společnosti Auxin Solar, amerického výrobce solárních panelů se sídlem v Kalifornii, nedávno zahájilo vyšetřování možného obcházení dovozních cel uvalených na čínské panely. Vyšetřování se týká dovozu panelů z Malajsie, Vietnamu, Thajska a Kambodže, jelikož do těchto zemí podle Auxin Solar přesunuli svou výrobu čínští výrobci, kteří se musí potýkat se cly na dovoz svých produktů do USA již řadu let.

Vyšetřování a s ním spojená hrozba rozšíření cel na země, ze kterých má podle některých odhadů pocházet až 80 % předpokládaného objemu instalací solárních panelů v USA v letošním roce, se nezamlouvá dalším společnostem působícím v navazujících částech amerického solárního průmyslu.

„Toto je největší hrozba, kterou jsem viděl za svých 15 let působení v solárním průmyslu,“ uvedl John Smirnow, generální rada a prezident tržní strategie u asociace SEIA.

Podle průzkumu, která SEIA dle serveru S&P Global Platts provedla mezi 200 společnostmi napříč průmyslem, 74 % respondentů uvedlo, že již samotné rozhodnutí zahájit vyšetřování vedlo ke zrušení či zpoždění některých dodávek. Již před zahájením vyšetřování čelily společnosti ze solárního sektoru napříč celém světem zdražování a zpožďování dodávek panelů a dalších komponent z důvodu značného narušení dodavatelských řetězců vlivem koronavirové pandemie.

„Zhruba třem čtvrtinám respondentů průzkumu již bylo řečeno, že se jejich dodávky zpozdí či ruší. Napříč všemi sektory vidíme zásadní dopady. Některé z nich vypadají hůře než komentáře během covidu, když se projekty rušily… úroveň těchto dopadů zatím není viditelná všem v downstreamové části průmyslu,“ řekl Justin Baca, viceprezident asociace SEIA pro trhy a výzkum.

Více než polovina z oslovených společností rovněž uvedla, že přes 80 % z projektů na letošní rok bylo vyšetřováním vystaveno riziku. Společnosti podle asociace očekávají značné až zničující dopady. Ty se mohou promítnout i do dalších sektorů energetiky, především akumulace energie, kdy projekty bateriových úložišť zřejmě nebudou mít bez přidružených solárních farem ekonomické opodstatnění.

Podle Justina Bacy rovněž není domácí nabídka panelů na americkém trhu ani zdaleka dostačující a vybudování celého dodavatelského řetězce by trvalo řadu let. Podle Bacy trvá plánování a povolování výrobních závodů v USA až rok, někdy i déle, a jejich samotná výstavba a zahájení výroby poté další jeden až tři roky.

„Škody jsou reálné a škody se dějí nyní. Nám kroky ministerstva obchodu nedávají žádný smysl. Žádáme ministerstvo obchodu, aby okamžitě vydalo negativní stanovisko, čímž by v podstatě zamítlo tento případ,“ uvedla Ross Harperová, prezidentka a výkonná ředitelka asociace SEIA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vojvodik Petr
14. duben 2022, 15:27

Pohoda, stačí elektrárny na papíře.

Jan Veselý
14. duben 2022, 18:53

Plány na nové typy jaderných reaktorů? Obávám se, že nestačí.

Vojvodik Petr
14. duben 2022, 19:11

Všeobecně, zničená energetika zeleným bysnysem.

Jan Veselý
14. duben 2022, 20:32

Aha, vy máte jen potřebu produkovat bezobsažné výkřiky. To máte říct rovnou.

Milan Bačík
15. duben 2022, 11:38

Zajímavé že místní cenzura dovoluje zeleným trollúm porušovat pravidla diskuze. Naopak když cokoliv jenom lechce negativního napíšete na jejich adresu tak to neprojde.

Rejpal
14. duben 2022, 22:33

Ne jen energetika.

maly jarda
14. duben 2022, 16:13

Američané jsou jasně a jednoznačně pro volný obchod .. ale jaksi jen když se jim to hodí, když ne tak nastupuje bezskrupulozní protekcionismus

.. a tak to mají se vším , i s podporou demokracie, svobody, lidských práv ..když se jim to nehodí tak nastupuje cenzura, fašismus a podpora těch nejhorších despocií

Rejpal
14. duben 2022, 22:33

Trefně napsané a přesně tak jak popisujete se chová celý západ vůči zbytku světa jenže s tím je teď konec. Pokud Američané zavedou cla pak si je také sami zaplatí , protože ani jim neslevní Amerika už není pro ně tak důležitá a od těch čínských výrobců se sídlem ve JV asii si to s radostí koupí kdokoli jiný. Američani si tak pouze zavedou clo sami na sebe....

Milan Bačík
15. duben 2022, 11:42

Američané nikdy pro volný obchod nebyli. I celé odtržení USA od Británie je o protekcionismu.

Richard Vacek
15. duben 2022, 07:16

Podobné absurdity jsou (byly) i v EU. Na jednu stranu se dotuje fotovoltaika, na stranu druhou se na čínské fv panely stanoví extra clo, aby nebyly tak laciné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se