Domů
Elektřina
BNEF: Čína se do 5 let stane největším trhem pro offshore větrné elektrárny
Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson
Zdroj: axelivarsson / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

BNEF: Čína se do 5 let stane největším trhem pro offshore větrné elektrárny

Podle predikcí Bloomberg New Energy Finance (BNEF) by Čína měla do roku 2022 překonat Spojené království a Německo, které jsou v současné době největšími trhy pro offshore větrné elektrárny. Globální instalovaný výkon v těchto zdrojích by měl v následujících desetiletích růst v řádu jednotek gigawattů ročně.

Globální trh s offshore větrnými elektrárnami by se měl do roku 2020 podle BNEF více než zdvojnásobit, přičemž růst by měla nejvíce táhnout Čína. Čína by do roku 2030 mohla na globálním trhu dosáhnout až třetinového podílu, a evropští výrobci turbín tak nyní hledají cesty na tamní trh.

Tradiční výrobci větrných turbín tak již nyní začínají expandovat na asijské trhy. Dong Energy a Macquarie Group podle BNEF již vlastní podíly v projektech u Tchaj-wanu. MHI Vestas připravuje otevření regionální pobočky v Japonsku, což má společnosti usnadnit vstup na čínský trh.

Predikce dalšího vývoje instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách na klíčových trzích. Zdroj: BNEF
Predikce dalšího vývoje instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách na klíčových trzích (skupina ostatní zahrnuje Finsko, Francii, Irsko, Itálii, Japonsko, Koreu, Tchaj-wan, Spojené státy, Norsko, Portugalsko a Švédsko). Zdroj: BNEF

V Evropě by se měl další růst nadále soustředit do zemí u Severního moře, kdy se více než polovina globálního instalovaného výkonu v offshore elektrárnách bude nacházet ve Velké Británii a Německu. Se započtením Dánska, Belgie a Nizozemska by celkový výkon na klíčových trzích v oblasti Severního moře měl do roku 2023 překonat hranici 30 GW.

Po dalším růstu v odvětví offshore větrné energie se kormě tradičních hráčů začínají poohlížet i ropní giganti jako Shell a Statoil. Viceprezident Shell pro nové energie podle serveru Platts označil offshore větrné zdroje jako potenciální páteř energetiky pro severozápadní Evropu.

Pro další rozvoj bude zásadní snižování nákladů

Důležitým aspektem pro další rozvoj tohoto odvětví bude další snižování nákladů. Podle asociace WindEurope se odvětví daří prudce snižovat náklady a svého cíle 100 EUR/MWh do roku 2020 již dosáhlo s předstihem, zejména díky zvyšování výkonu turbín.

V lokalitách Severního moře s příhodnými podmínkami by dle asociace mohla cena spadnout až na 54 EUR/MWh v závislosti na velikosti výkonu turbín, který by mohl dosáhnout 13 až 15 MW. V lednu WindEurope dále předpověděla, že celkový výkon v offshore větrných elektrárnách by v Evropě měl do roku 2020 dosáhnout 25 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
4. srpen 2017, 00:05

Bezesporu je offshore VTE nejlepším OZE zdrojem který má ohromný fakticky neomezený potenciál růstu a je vcelku stabilní. Problém je v ceně. On ten cenový pokles je krásný jenže prakticky nejvíce vybudování sítě, která v ceně zahrnutá není. Čína bude samozřejmě největším trhem téměř všude, protože 1.4 miliardy obyvatel znamená ohromný trh. Na druhou stranu co si budeme povídat Čína jde technologicky ohromně nahoru a rok od roku jí má Evropa stále méně co nabídnout. Nemyslím si ,že my budeme vyvážet technologické celky do Číny, ale spíše, že Čína bude vyvážet technologické celky k nám.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se