Britské ministerstvo financí oznámilo, že v rámci ochrany spotřebitelů nepočítá s novou podporou nízouhlíkových zdrojů nejméně do roku 2025. Do té doby také vláda zafixovala výši uhlíkové daně. Ostrovní stát každoročně vyplatí na již přiznané podpoře okolo 9 miliard liber. Pro investory do obnovitelných zdrojů je to špatná zpráva a jako zklamání ji označily také enviromentální skupiny.

Ve středu zveřejnilo briské ministerstvo financí zprávu k podpoře nízkouhlíkových zdrojů jako součást doprovodných dokumentů k britskému rozpočtu. Hlavním sdělením zprávy je, že dokud náklady na podporu neklesnou (současné odhady předpokládají, že podmínka nebude splněna dříve než v roce 2025), nedovolí vláda zavádění žádných nových dotací.

Důvodem je snaha udržet náklady na energie co nejnižší a chránit tak spotřebitele, kteří platí vysoké účty za podporu větrných, solárních a jaderných zdrojů – ročně okolo 9 miliard liber. Všechny stávající závazky včetně podpory jaderné elektrárny Hinkley Point C zůstávají v platnosti, spolu s rozpočtem 557 milionů liber pro dodatečné CfD (Contracts for Difference).

„I přesto, že je pan kancléř pyšný na vedoucí pozici Velké Británie v ochraně klimatu, skrytě v neohlášeném textu rozpočtu odhalil, že se bude jednat o jeden z nejméně zelených rozpočtů, protože v něm nejsou žádné nové peníze pro obnovitelné zdroje nejméně do roku 2025,“ řekl John Sauven, generální ředitel Greenpeace.

Zpráva může zhatit plánované pilotní projekty jako je přílivová elektrárna Swansea Bay. Kritika přichází z řad enviromentálních skupin – WWF označila zprávu za obrovské zklamání, Greenpeace jako nejméně zelený rozpočet, ale i z komerčního sektoru – Aldersgate Group (např. IKEA a Marks & Spencer) označila nejasnosti v oblasti investic do nízkouhlíkových zdrojů za zklamání.

Uhlíková daň beze změny

Vláda také oznámila, že do roku 2025 zmrazila daň za emise CO2, navzdory výzvě energetických společností tuto daň zvýšit. Tento krok je příjemný zejména pro majitele uhelných elektráren, kteří mají sice svá zařízení do roku 2025 odstavit, nicméně do té doby budou s nižší daní více profitovat. Podle některých expertů může mít Británie bez navyšování uhlíkové daně problémy s plněním emisních cílů.

„Je zklamáním, že ministerstvo financí pokračuje v nekonečném zmrazování uhlíkové daně, jelikož to může ohrozit dosažení emisních cílů Spojeného království do roku 2030,“ uvedl Bob Ward z Grantham Reasearch Institute a dodal, že „současná cena za tunu CO2 je pravděpodobně příliš slabá na to, aby zajistila transformaci trhu k OZE a jádru.“

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *