Domů
Obnovitelné zdroje
ČEZ letos zapojil o polovinu víc střešních fotovoltaik než loni
Solární panel na střeše

ČEZ letos zapojil o polovinu víc střešních fotovoltaik než loni

Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238 fotovoltaik, o polovinu více než za stejné období loni, kdy jich bylo 155. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Za celý rok podle něj předpokládá firma meziroční nárůst zhruba o 160 instalací, proti loňským 537.

Společnosti, které patří k lídrům trhu dnes s odkazem na vlastní čísla prodejů a zájmu o využívání státních dotačních titulů uvedly, že fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů se stávají standardem i pro střední třídu.

„Růst počtu žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám ukazuje, že trh nebude zpomalovat ani v příštích měsících a decentrální energetika je již běžnou součástí našich domácností. Standardem se zároveň stává řešení s bateriemi, zatímco dříve to byla spíše akumulace do vody. Před čtyřmi lety měla řešení s bateriemi jen čtvrtinový podíl na trhu postavených elektráren. Nyní se pohybují na úrovni 70 procent,“ řekl dnes Kadlec.

Ministerstvo životního prostředí v polovině května ČTK sdělilo, že v programu Nová zelená úsporám je od ledna do května v tomto segmentu navzdory pandemii koronaviru patrný téměř dvojnásobný meziroční nárůst počtu podaných žádostí. Jejich počet proti stejnému období loni vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. Zvýšený zájem registruje také ministerstvo průmyslu a obchodu během třetí výzvy pro fotovoltaické systémy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Kadlec uvedl, že fotovoltaické elektrárny začínaly jako instalace pro ekologicky smýšlející rodiny a technologické fanoušky, pak se staly doménou vyšších příjmových skupin, které si pomocí nich snižovaly náklady na elektřinu. V poslední době ale začínají být standardem i pro střední třídu, podotkl. Podobná řešení chce podle něj ČEZ podporovat i nadále, aktuálně společně s výrobcem bateriových systémů OIG Power přichází s novým bateriovým řešením určeným pro menší rodinné domy s nižší spotřebou. Cena by se po dotaci mohla pohybovat okolo 150.000 Kč včetně fotovoltaické elektrárny.

Bývalý ministr průmyslu a spolumajitel OIG Power Martin Kuba na tiskové konferenci uvedl, že za větší dostupností podobných řešení je technologický vývoj, ještě před šesti lety by podle něj byly pro většinu lidí cenově nedostupné. „Nyní se nám návratnost našich řešení často ukazuje kolem osmi let. Pokud jsme navíc schopni tomu klientovi nabídnout splátkový kalendář, tak je to věc, kterou si může dovolit téměř každá rodina v České republice,“ uvedl Kuba.

Trend potvrzuje také konkurenční společnost S-Power Energies. „Střešní fotovoltaiky se skutečně stávají jakýmsi standardem u starších domů i novostaveb. Jednak díky finanční dostupnosti, jednak v důsledku vývoje legislativy,“ řekl dnes ČTK jednatel společnosti Jaroslav Šuvarský. „Základní sestava pro rodinný dům se dá s využitím dotace pořídit už za 60.000 korun,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Lukas
29. květen 2020, 22:03

Planujem si dat nainstalovat na novostavbu tiez fotovoltaiku 1,5-2,5 kwp, ale s virtualnou bateriou. Uz som si nieco o tom zistoval, ale...je tu niekto kto to uz pouziva a vie sa podelit o skusenosti o plusy aj minusy?

Karel P.
30. květen 2020, 09:30

Také uvažujeme o instalaci fotovoltaiky na střechu a jsem spíš pro řešení s fyzickou baterií.

T
30. květen 2020, 23:14

Pro zacatek staci ostrov 12V 4 panely 100W 2 dualni baterie 150A ,menic,naklady cca 15000kc ,internet Wifi noutbuk TV na 19V,radio, LED svetla 12V,zbytek +++ spotrebice.Jednoduche ucinne, v pripade vypadku nenahraditelne, usporne.Vse ostatni priliz drahe,problemy s pretoky a distribuci, v zime nefunkcni.Vykup, prodej,dalsi meziclanek,bez ktereho se minu.Vse zalezi na tom, k cemu to chcete pouzivat.Jinak MY POWER...

pr
31. květen 2020, 15:53

Prostým počítáním jsem došel k poznání, že virtuální baterie se vyplatí. Člověk při jejím použití u kapacity 2MWh ušetří oproti ceně elektříny v nízkém tarifu 37Kč ročně. Slovy: Třicetsedmkorunčeských za rok (pro ty, kteří by si mysleli, že jsem se seknul. Neseknul). Takže mé rozhodnutí bylo, že prospěch z virtuální baterie mají pouze distribuční společnosti, což podporovat nebudu a pořídil jsem si vlastní, nikoli virtuální akumulátor.

Bob
31. květen 2020, 18:48

Jestli to nebude kvůli tomu, že pro distribuční společnost (a zprostředkovaně i pro ostatní odběratele) nepředstavujete se svou FVE žádnou úsporu, ale spíše růst nákladů.

Nehledě na to, že Vám tu FV částečně pomocí dotace financované z emisních povolenek, zaplatili všichni odběratelé, tak:

1) Síť (od přípojky k Vašemu domu, až k nějaké elektrárně) musí být dimenzována a udržována (tedy i placena) stejně, jako kdybyste tu FVE neměl. V zimě, když nebude FVE vyrábět budete chtít odebírat ze sítě.

2) Na tu zimní špičku (i kdyby to bylo jen několik dní) budou pro Vás také celý rok udržovat zálohu. Což je ještě dražší, než kdybyste odebíral EE celý rok.

3) Komplikovanější a tedy i dražší řízení sítě. Nikdo dopředu neví, kdy zrovna Vaše FVE, případně akumulátory už nebudou pokrývat Vaši spotřebu a začnete naplno využívat služby sítě.

Bob
1. červen 2020, 19:38

A málem jsem zapomněl na to nejdůležitější a nejnákladnější:

4) Distributor za Vás převzal odpovědnost za odchylku. Což mu zvyšuje náklady a když to nezvládne (na poslední chvíli se mu nepodaří nakoupit EE za Váš výpadek, nebo naopak bude mít nakoupeno moc), tak za Vás zaplatí pokutu.

chemik
30. květen 2020, 10:09

Zastánci atomové energie zlehčují její nebezpečnost. V době století zvýšeného terorismu s novými možnými útočnými technologiemi by se s tím mělo počítat a vyřadit tuto technologii úplně ze hry zvláště možné jiné alternativy. Na takovou představu ani nepomyslet, ale je to strkání hlavy do písku.

Milan Vaněček
30. květen 2020, 15:03

Ono, stačí už to, že z cca 500 dosud postavených jaderných reaktorů pro výrobu elektřiny jich 5 havarovalo s únikem radioaktivity do okolí a kompletním zničením reaktoru. Každý stý... a to jich řada ještě běží....

Asd
30. květen 2020, 16:29

Pokud vím tak JE jsou velice dobře chráněné.Pokud nám bude chtít někdo uškodit, tak napadne přenosovou soustavu. Nebo se bude modlit aby silně a dlouho foukal vítr a svítilo slunce.

pr
31. květen 2020, 16:02

A k čemu mu to modlení bude? Dispečink při případném ohrožení distribuční či přenosové soustavy sníží povolený výkon elektráren a není co řešit. Dokonce pokud by došlo k odchylce parametrů EE v soustavě, tak každá elektrárna má ochrany, které ji vypojí samy. Na tomto webu jsou kluci znalí, zabloudil jste špatně. Web Plesk a jejich diskutující jsou jinde.

Vladimír Šťastný
31. květen 2020, 16:30

Tak to já bych se v případě teroristických útoků bál spíše chemických provozů. JE je bunkr, který jde zvenčí jen velmi těžko poškodit, kdežto jakákoli chemička má všechno jako na dlani a v tomto smyslu naprosto nechráněné.

Asd
30. květen 2020, 16:13

Lepší solár na střeše jak na poli.

Michal Mazgal
30. květen 2020, 17:20

Stát by měl pomocí ČEZ a.s. vyměnit střechy a fasády na státním majetku. Už by měl být vypracován projekt. Střešní fotovoltaické tašky již existují a fotovoltaické fasády taky, takže není co řešit...

St
31. květen 2020, 12:07

Zajímavý nápad. Jaká je cena takového řešení?

Vladimír Šťastný
31. květen 2020, 16:32

Kdyby to byla taková cenová hitparáda, určitě by do toho investoři šli. Informace o fotovoltaických taškách jsem zachytil někdy před 3-4 roky, od té doby je ticho.

Bob
31. květen 2020, 19:03

Dotace pro FVE na střechách veřejných budov existují. Dosáhnete na 60% uznatelných výdajů. Dokonce i ČEZ se v tom hodně angažuje.

Střešní tašky jsou pořád technický i finanční problém. Na fasádách by bylo nízké využití (nízká výroba/investici a nízká návratnost).

Vyplatí se to ale jen jako doplňkový zdroj hlavně na specifické objekty. Ty co mají nejvyšší spotřebu EE, když nejvíce svítí.

Pokud roste max. výkon (kWp) až přes aktuální spotřebu objektu a je potřeba přidávat akumulátory, návratnost se rychle prodlužuje. Tak, že se může i s dotací dostat až na větší dobu, než je životnost FV.

Milan Vaněček
31. květen 2020, 19:24

Fotovoltaika na střechách v režiji ČEZu je šaškárna. Předražená cena instalace je výrazně snížená dotací, kterou ale ve skutečnosti si vezme ten dodavatel (největší je ČEZ, jak překvapivé).

Jo kdyby byl třeba "net mettering" pro prvých 10 tisíc střešních instalací, žádné dotace, jen konkurenční prostředí a zjednodušení všech formalit, to by se vše pohnulo.

Jiný příklad:

V Itálii, pro rozhýbání hospodářství po COVIDu, přijali následující zákon: stát Vám vrátí na dani z příjmu 110% vaší investice, když si dáte fotovoltaiku na střechu. Platí to omezeně, jen do konce 2021. Takže máte svoji FVE na střeše ZADARMO. A dokonce můžete tuto daňovou úlevu převést na malou firmu, co Vám provedla instalaci. Takže nepotřebujete ani hotovost.

To je konkrétní podpora lidí, rodinných firem a malých podniků, co dělají instalace. Ne jen rozdávat podpory či paušálně odpouštět daně.

A roztáčí to v Italii (ne u nás) žádaný biznis, oni nechtějí a nebudou stavět JE.

T
31. květen 2020, 22:02

Italie je ponekud jizneji a byznys se nepise biznis...Vam uz to muze byt jedno,duchodcum pridaji a zase seberou...

Milan Vaněček
31. květen 2020, 22:26

Já to umím psát jen anglicky a ano, ta Italie je víc na jihu a bezjaderná.

A jsem celkem spokojenej důchodce, když vidím co dokáže sluníčko na mé zahradě (s mou pomocí) vypěstovat.

Jen občas informuji čtenáře zde, co je ve světě fotovoltaiky nového. Nic víc a nic míň. A na stav jaderné energetiky a jaderného výzkumu se dívám jen s despektem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se