Čína letos plánuje výstavbu pilotních projektů větrných a solárních elektráren, které nebudou přijímat státní dotace. Čína se tímto krokem snaží podpořit nárůst konkurenceschopnosti OZE a zároveň využít rychlého poklesu investičních nákladů. V reakci na prohlášení zveřejněné čínskou Národní rozvojovou a reformní komisí (NDRC) vzrostly akcie výrobců solárních panelů v New Yorku a Hongkongu.

Nové projekty solárních elektráren bez státních subvencí mají vyráběnou zelenou energii prodávat za stejné ceny jako nepodporované tepelné elektrárny na uhlí. Nedotované elektrárny zároveň mohou být vyloučeny z některých transakcí na trhu s elektřinou a budou uzavírat dlouhodobé kontrakty o nákupu elektřiny s pevnými tarify.

Pilotní projekty budou realizovány pouze v lokalitách, kde budou místní úřady schopné zaručit, že vyrobená „zelená“ energie bude plně spotřebována, a jejich výstavba nesníží poptávku existujícím projektům.

„V některých regionech s dobrými přírodními zdroji a stabilní poptávkou již bylo dosaženo „bezdotačních“ podmínek, nebo rovnosti cen energií,“ – z prohlášení NDRC

Čínští regulátoři se tímto krokem zároveň snaží snížit jak národní přebytek kapacit v OZE, tak významné náklady na jejich podporu. Již minulý rok Čínská vláda otřásla trhem kvůli rozhodnutí omezit finanční pomoc solárním developerům s cílem zpomalit rekordní tempo růstu a integrovat stávající kapacity do elektrické sítě.

Systém aukcí se bude využívat i nadále

V navazujícím komentáři NDRC oznámila, že náklady na výstavbu solárních elektráren v Číně mezi lety 2012 a 2017 klesly o 45 %. Náklady na výstavbu větrných elektráren za stejné období klesly o 20 %.

Podle NDRC tlak na zavedení uvedených pilotních projektů neznamená zrušení dotací na všechny velké projekty solárních a větrných elektráren. Během stávající fáze budou pilotní projekty zaměřeny na regiony s dobrými podmínkami a garantovanou spotřebou, v ostatních oblastech bude ke snížení nákladů a dotací na projekty OZE i nadále využíván systém aukcí.

Zdroj úvodního obrázku: Land Rover Our Planet

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *