Domů
Trh s elektřinou
Čína vydala první várku zelených certifikátů pro OZE
Fotovoltaická elektrárna v kopcovitém terénu ve Wuhu, provincie Anhui. Zdroj: China Foto Press

Čína vydala první várku zelených certifikátů pro OZE

Čínské národní centrum pro obnovitelné zdroje vydalo k prvnímu červenci první várku zelených certifikátů, které mají zemi pomoci snížit náklady na podporu energie z obnovitelných zdrojů. Certifikáty získalo celkem 20 projektů, které jsou zatím do programu zapojeny na dobrovolné bázi.

V návaznosti na rozhodnutí zavést systém zelených certifikátů pro energii z obnovitelých zdrojů vydalo čínské národní centrum pro obnovitelné zdroje jejich první várku. Celkem bylo rozděleno 230 135 certifikátů, z nichž každý reprezentuje 1 MWh energie vyrobené z obnovitelného zdroje, mezi OZE v tomto případě Čína nezahrnuje produkci vodních elektráren. Certifikáty dostala celkem dvacítka projektů z šesti čínských provincií splňující podmínky programu a pokrývající instalovaný výkon 112,5 MW.

Zelený certifikát je obchodovatelnou komoditou ve formě digitálního certifikátu, která zaručuje, že určitá elektřina je vyráběna z obnovitelných zdrojů energie. Zároveň certifikát slouží jako jediný možný důkaz spotřeby obnovitelné elektřiny. Obchodování, zatím ve zkušebním režimu, se uskutečňuje na čínské národní obchodní platformě od 1. července, přičemž cena by neměla přesáhnout cenu elektřiny s připočtením bonusu pro OZE (ten se v rámci jednotlivých provincií liší). První odhady předpokládají, že cena certifikátu by se neměla vyšplhat výše než na 3,5 EUR za jeden.

Rozvoj OZE v Číně

Čína plánuje do roku 2020 dosáhnout spotřeby primární energie z nefosilních zdrojů ve výši 15 % (ze současných 12 %). Vzhledem k rychle rostoucímu instalovanému výkonu solárních a větrných elektráren však měla v poslední době problémy najít dostatek finančních prostředků na vyplácení jejich podpory, která za minulý rok dle odhadů přesáhla 7,75 miliardy EUR. Nový systém zelených certifikátů měl pomoci s tímto problémem, protože v případě, že výrobce dostane zelený certifikát, nemá nárok na přímou podporu. Dalším problémem s obnovitelnými zdroji je nedostatečnost čínských přenosových kapacit, kvůli kterému jsou OZE omezovány.

Zdroj úvodní fotografie: China Foto Press

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
10. červenec 2017, 13:50

Ani Čína s nejvíce sjednocenou centrální mocí na světě, která si může skutečně volně vytisknou peněz kolik uzná za vhodné, není s to nadále přímo dotovat s obřími přísliby na další desetiletí výstavbu nových nekonečně stavěných OZE, co ničí státům dosud nevídanou rychlostí udržitelnost jak finací tak i elektrických sítí.

C
10. červenec 2017, 13:56

Čína má hlavně problém jak ten proudu pořádně rozvést, už se tu o tom také psalo.

Jan Veselý
10. červenec 2017, 14:05

Pletete si pojmy a dojmy. Čína má dost peněz na zahraniční investice do OZE v hodnotě 360 miliard dolarů mezi 2017-2020. Jen mění finanční mechanismus podpory.

pavel
11. červenec 2017, 21:31

Jinými slovy čína dotuje oze parodie na elektrárny, aby čínští výrobci fotovoltaiky nezkrachovali stejně jako ti američtí a evropští. Čínské oze instalace jsou k ničemu, protože stojí tam kde není spotřeba (např. v poušti Gobi) a tam kde spotřeba je, se tzv. oze nehodí. Opět se jedná o opakování situace z evropy, konkrétně z německa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se