Domů
Obnovitelné zdroje
Climatescope 2019: Indie poprvé nejvíce atraktivním rozvojovým trhem pro OZE
QASP budoucí největší solární elektrárna na světě.

Climatescope 2019: Indie poprvé nejvíce atraktivním rozvojovým trhem pro OZE

Indie se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku atraktivity rozvojových trhů pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE), který je výsledkem studie Cllimatescope 2019 zpracované výzkumníky z BloombergNEF. V první pětce Indii doprovodily Chile, Brazílie, Čína a Keňa. 

Climatescope 2019 hodnotí 104 rozvojových trhů z pohledu atraktivity pro investice do OZE. Metodika hodnocení zahrnuje 167 ukazatelů, které jsou rozděleny do tří oblastí popisujících předchozí úspěchy, současné investiční prostředí a budoucí příležitosti na daném trhu.

První oblast nazvaná základy (fundamentals) zahrnuje politiku v oblasti „čisté“ energie, strukturu trhu s elektřinou, regulaci a také lokální překážky, které mohou zamezit rozvoji obnovitelných zdrojů.

Druhá oblast, nazvaná příležitosti (opportunities), zahrnuje ukazatele hodnotící současnou a budoucí poptávku po elektřině, celkovou spotřebu energie, emise CO2, celkovou cenovou atraktivitu či současnou míru elektrifikace.

Poslední oblast, nazvaná zkušenosti (experience), je zaměřena na celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie, historický vývoj investic do obnovitelných zdrojů a ucelenost hodnotového řetězce obnovitelných zdrojů na daném trhu.

Podrobnější popis metodiky hodnocení je k dispozici na webových stránkách Climatescope.

Pořádí zemí v žebříčku atraktivity investic do obnovitelných zdrojů energie. Zdroj: BloombergNEF
Celkové skóre zemí v žebříčku atraktivity investic do obnovitelných zdrojů energie. Zdroj: BloombergNEF

Posun Indie z druhého na první místo

Podle BNEF zajistily Indii posun z předloňského druhého na loňské první místo zejména ambiciózní politický rámec a masivní rozvoj instalovaného výkonu elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie.

„Indická vláda si cílem 175 GW do roku 2022 stanovila jeden z nejvíce ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů. Z uvedené hodnoty mají 100 GW představovat solární elektrárny, 60 GW větrné elektrárny a 15 GW ostatní zdroje,“ uvedl BNEF.

Na druhém místě se umístilo Chile díky výborným přírodním podmínkám a až do nedávna stabilní vládě a zdravé ekonomice.

„Vláda stanovila ambiciózní dlouhodobé cíle v oblasti čisté energie a začala implementovat opatření, která činí obnovitelné zdroje více cenově konkurenceschopné,“ uvedl BNEF.

BNEF nicméně dodal, že nedávné události v Chile zpochybňují stabilitu chilského trhu a že výše uvedené skóre je založeno na podmínkách v Chile ke konci roku 2018.

Za Indií a Chile se dále v první pětce seřadily Brazílie, Čína a Keňa. Krátký komentář k vývoji na těchto trzích lze nalézt na webu BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
27. leden 2020, 19:07

Tak tomuhle umístění Indie se celkem divím. Už je totiž zcela jasné, že svůj další vytrubovaný nabubřelý cíl = 175 GW OZE r .2022 opět výrazně nesplní. Ostatně jaký svůj cíl Indie někdy splnila ? Na rozdíl od ní Čína nijak okázale své cíle do světa nevytrubuje dopředu , ale pak všechny dokonale převálcuje a rozmašíruje jako nějaký buldozer. Stačí si pročíst třeba statistiky tempa nárůstu výkonu větrných, solárních, jaderných elektráren za posledních 15 let, růst prodejů elektroaut ....atd. Čína zvedá tempo ve všech oblastech vědy. Například kosmonautika. Její těžký nosič CZ-5 o nosnosti 25 tun na nízkou dráhu má letos tři úkoly. V dubnu vynést novou kosmickou loď pro výzkum vzdáleného vesmíru lidskou posádkou a kabinu pak ze vzdálenosti 40 000 km od Země navést zpět do atmosféry druhou kosmickou rychlostí 11 km/sec. Komplet této kabiny má přes 20 tun. V červenci CZ-5 vynese kosmickou sondu k Marsu, kde r. 2021 přistane a na Mars sjede automatické čínské vozidlo k průzkumu jeho povrchu. Do konce roku 2020 ještě vynese sondu na Měsíc, kde tato nabere vzorky měsíční horniny a vrátí se s nimi zpět na Zem. Při čtvrtém letu CZ-5 , patrně už 2021 bude vynesen na oběžnou dráhu základový 22 tun těžký modul nové obydlené čínské vesmírné stanice. Čína je už ve výzkumu kosmu před EU a před Ruskem , zbývají USA. V USA se vydávají peníze na kosmický výzkum "roztříštěně", několik skupin firem a vědců dělá vlastně paralelně to samé, takže je Čína dostihne poměrně lehce.

Josef
27. leden 2020, 23:01

Čína je schopná , ale přece jen, ale ekonomicky je tam kde jsme my byly před 20 lety. Sice mají OZE ,ale jejich jaderný program je o ničem , pokud by se měl vyrovnat našemu pak musí postavit 600 jaderných bloků. Ono to vypadá v superlativech , ale pokud si veškerá čísla vydělíte 130 což je podíl na počet obyvatel vůči ČR pak je to zatím slabé (proti vyspělým zemím)- proto se taky má průměrný Číňan tak jak se má. Samozřejmě říkáte, že nás doženou no dobře za 15 let budou na naší dnešní úrovni. Jenže naše HDP bude v té době větší o polovinu než dnes, takže ano v celkovém HDP převálcují svět, protože je jich hodně , ale v životní úrovni průměrného Číňana doženou za 15 let tak Turecko. Je to samozřejmě úspěch když uvážíme, že v 80 tých letech byla Čína jednou z nejchudších zemí na světě je ,ale přece jen 50 let jim bude trvat od začátku reforem než doženou Turecko. Problém je, že středně vyspělé země už neudělají růst HDP o 6 nebo 8% ročně ( a když tak rozhodně ne tak velké jako Čína), takže i kdyby rostli o 4% ročně což by bylo skvělé ,pak jim bude trvat desítky let než se dostanou z úrovně Turecka na úroveň USA. My doženeme průměr EU někdy okolo roku 2030 tedy 40 let po pádu komunistů. On je totiž velký rozdíl mezi tím vyhrabat se z bídy a dohnat někoho kdo před tím 40 let bohatnul a bohatne dál. Indie je ještě 20 let za Čínou, těm bude ještě 10 let trvat než se vyhrabou z bídy.

energetik II
27. leden 2020, 23:31

TO : Josef

Čínské "cestě vzhůru" se věnuji podrobně a dlouhodobě. Znám tedy skutečná čísla. Některá vám prozradím. Roku 1978 ,kdy Čína začínala reformy, byl její HDP na 1 občana třetí nejnižší na světě !!! po Nepálu a Gunei Bissau v Africe. Roku 1978 tak byly všechny státy Afriky, kromě oné Guineje bohatší jak Čína ! Statistika nominálního HDP na občana za rok 2018 říká, že Čína už předstihla třeba demokratické státy Brazílii, Turecko, Mexiko, nebo dokonce stát NATO a EU- Bulharsko ! Tedy to vaše Turecko nebude stíhat ještě 15 let, je už před ním dnes. Občané několika států NATO jsou už tedy chudší jak průměrný Číňan. A pokud se měří životní úroveň ve velkých čínských městech, je to ještě zajímavější !! Roku 2019 vytvořila 24 milionová Šanghaj nominální HDP - 533 mld. USD, na jednoho občana připadá tedy už 22 200 Dolarů ,my jsme měli průměr v ČR roku 2018 - 22 973 . Obyvatelé Šanghaje už tedy dosáhli naší životní úrovně a jdou nyní před nás. Nám roste HDP o 2 až 3 %, Šanghaji o 6 % ročně.

energetik II
27. leden 2020, 23:11

Jen pro "dokreslení" postupu Indie mít 175 000 MW ve větru , soláru a biomase r. 2022. /solar plán 100 000, vítr 60 000, biomasa 15 000/ . K 1.lednu 2020 má Indie instalováno : solar = 33 730 MW , vítr = 37 500 MW. Průměrný roční přírůstek u solaru je 8000 MW a větru 2000 MW. Aby bylo "splněno", tak by musel solar po 3 roky 2020-22 ročně přidat + 21 000 MW a vítr + 7000 MW. Tempo přírůstku by se muselo "náhle ztrojnásobit z roku na rok", čemuž už nevěří ani v Indii a začínají se tak objevovat nové "revidované plány" = směrem dolů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se