Ani společnost Facebook se nevyhýbá trendu, kdy si velké nadnárodní firmy zajišťují elektřinu pro svůj provoz z obnovitelných zdrojů energie. Pro datová centra v Dánsku a Švédsku má být dodávka elektřiny zajištěna z norského větrného parku.

Gigant mezi sociálními sítěmi Facebook skoupil pomocí tzv. PPA smluv celé množství vyráběné elektřiny z větrného parku, který má být vybudován v Norsku. Zajímavostí je, že projekt doposud nestojí a má být uveden do provozu na konci roku 2019.

Při instalovaném výkonu 294 MW se počítá s dodávkou elektřiny v objemu 1 TWh/rok mezi dodavatelskou firmou Luxcara, která park staví a bude provozovat, a Facebookem po dobu 15 let. Datová centra Facebooku jsou umístěna v Dánsku a Švédsku.

Tímto krokem se Facebook připojuje k firmám jako Google nebo Apple, které si také pomocí smluv PPA zajišťují energii z obnovitelných zdrojů pro svá datová centra umístěná v Dánsku.

Investiční náklady větrného parku Bjekreim, který má dodávat elektřinu do datacentra Facebooku, se odhadují na 400 mil. €. Celý komplex bude rozdělen do 3 menších parků a dohromady bude osazen 70 turbínami od firmy Siemens Gamesa s instalovaným výkonem 4,2 MW.

Dánsko se stává poslední dobou významným uzlem technologických sítí a spousta firem tam staví svá datacentra. Očekává se, že díky tomuto trendu by do roku 2030 spotřeba elektřiny v Dánsku měla vzrůst o 35 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *