Domů
Obnovitelné zdroje
Deset mýtů o domácích fotovoltaických elektrárnách
Ad
Fotovoltaická elektrárna od ČEZ

Deset mýtů o domácích fotovoltaických elektrárnách

Fotovoltaické elektrárny prošly za posledních deset let značným vývojem, některé jejich dřívější bolesti tak byly postupně eliminovány a dnes je již lze označit za plně vyvinutou a prověřenou technologii. Jejich pořízením snížíte jak svůj účet za elektřinu, tak i svou uhlíkovou stopu, a navíc posílíte svoji soběstačnost.

Fotovoltaické elektrárny jsou ekologicky šetrnou technologií, která svým majitelům dokáže ušetřit nemalé prostředky. Přesto o nich koluje celá řada fám a zavádějících informací, jež se týkají zejména jejich bezpečnosti, výkonnosti a návratnosti. Přečtěte si o deseti největších mýtech s fotovoltaikou spojených.

Investice do fotovoltaické elektrárny se mi nikdy nevrátí.

Faktem je, že fotovoltaické elektrárny mohou působit draze, a to ačkoliv jejich ceny v posledních letech poměrně výrazně klesly. Stačí si ale spočítat, jak se investice vrací, a najednou začne cena dávat smysl.

Například poměrně běžná elektrárna s výkonem okolo 5 kWp vás přijde na přibližně 230 000 Kč. Za rok dokáže v tuzemských podmínkách vyrobit přibližně 5 000 kWh elektřiny, což při průměrné ceně 4,75 Kč za kWh znamená úsporu zhruba 23 750 Kč. Výsledná návratnost se tedy pohybuje okolo 10 let.

Samozřejmě je potřeba zvažovat proměnné, jako jsou orientace panelů, procento spotřebované energie a výkyvy počasí, obecně ale platí, že se investice do FVE někdy vrátí již za osm let a zřídkakdy za více než 15. Životnost současných panelů přitom bývá garantována na 20–25 let a v praxi je odhadována až na 30–40 let. Pokud tedy uvážíme fakt, že elektřina dlouhodobě zdražuje, je takřka jisté, že se vám vstupní investice za životnost elektrárny vrátí rovnou dvakrát.

Když si FVE zapojím sám, ušetřím za instalaci, a navíc dostanu dotaci.

Je sice pravda, že při montáži svépomocí můžete za samotnou instalaci ušetřit, v kontextu ceny samotné technologie však nebude úspora výrazná. Neodborná montáž s sebou navíc nese celou řadu rizik, jako je nesprávné fungování systému nebo poškození panelů či konstrukce stavby. Hlavní ale je, že pokud chcete fotovoltaiku financovat dotací, jednou z podmínek pro její získání je instalace certifikovanou společností. Vzhledem k tomu, že výše dotace může u vybraných systémů činit až 170 000 Kč, vás úspora za montáž může nakonec přijít pěkně draho.

Pokud si koupím FVE s akumulací do baterií, budu energeticky soběstačný.

Systémy akumulátorů slouží především k vyrovnání denních výkyvů – přes den totiž elektrárna vyrobí nejvíce elektřiny, spotřeba ale bývá v domácnostech nejvyšší až večer a ráno. Právě tehdy se proto využívá elektřina, která je během dne uložena do baterií. V obdobích, kdy je slunečního svitu méně (například v zimě), je analogicky i méně elektřiny uloženo do baterií – právě tehdy je soběstačnost narušena, jelikož je potřeba doplňovat elektřinu i ze sítě.

Pomocí FVE si v létě vyrobím elektřinu do zásoby a v zimě ji budu spotřebovávat.

Jak už bylo nastíněno, bateriové systémy neslouží k dlouhodobému ukládání elektřiny, ale právě k vyrovnání denní spotřeby. Uloženou energii proto často spotřebujete ještě ten samý den, maximálně pak v horizontu několika dalších dní. Místo vlastního bateriového systému také můžete u vybraných dodavatelů využít tzv. virtuální baterii, kdy přebytečně vyrobenou energii odesíláte do sítě a stejné množství v případě potřeby zase odeberete za cenu distribučních poplatků.

Unikátním a mnohem zajímavějším produktem je Elektřina pro soláry od ČEZu – ten vám podle množství elektřiny, co odešlete do sítě, poskytne slevu na odebranou silovou elektřinu. V praxi díky tomu budete mít minimálně část zimy silovou elektřinu za výrazně výhodnější sazbu. Oproti virtuální baterii některých dodavatelů navíc ČEZ nevyžaduje, abyste měli fotovoltaickou elektrárnu instalovanou právě jím.

Symetrické řízení je lepší volbou než asymetrické.

V České republice jsou domácnosti do sítě zapojeny převážně pomocí třífázového vedení. To vyžaduje i třífázové řešení, které se rozlišuje na synchronní a asynchronní. První varianta rozděluje vyrobenou elektřinu rovnoměrně do všech tří fází – jedno zařízení v domácnosti přitom může být zapojeno právě do jedné fáze, a pokud je třetina vyrobené energie pro jeho provoz nedostačující, musí zbytek energie odebrat ze sítě.

ČEZ dodává asynchronní řešení fotovoltaických elektráren, která oproti tomu umožní vyrobenou energii do jednotlivých fází rozdělovat podle potřeby. Tím zajišťují maximálně efektivní využití a zároveň zabraňují, aby například celá jedna nebo dvě třetiny energie odcházely za nízkou výkupní cenu do sítě.

Na výrobu panelů se spotřebuje víc energie, než poté samy vyrobí.

Tento mýtus nemůže být od pravdy dále. Současné fotovoltaické panely totiž vyprodukují množství energie potřebné k jejich výrobě zhruba během prvních 4–5 let provozu. Garantovaná životnost u nich přitom bývá až 25 let a v praxi je odhadována na 30 a více let.

Panely není možné zlikvidovat ekologicky.

U prvních generací fotovoltaických panelů bylo využíváno větší množství těžkých kovů, jejichž recyklace byla problematická. Dnešních řešení se to ale ani v nejmenším netýká – moderní panely se skládají převážně z hliníku a skla, díky čemuž je lze recyklovat z více než 95 %.

V zimě budu muset pravidelně lézt na střechu a odklízet z panelů sníh.

Fotovoltaické panely se v naprosté většině případů instalují se sklonem, což v kombinaci s velmi hladkým povrchem znamená, že sníh minimálně z části panelů obvykle samovolně sklouzne. Zásah uživatele tak bývá potřeba maximálně při metrových sněhových nadílkách v horských oblastech. Častěji je však panely potřeba čistit, pokud se nachází v bezprostřední blízkosti pily, frekventované silnice nebo jiného prašného provozu – ulpívající nečistoty pak mohou výkon snižovat i v letních měsících, což vzhledem k vyšší výrobě v tomto období může přinést výraznější ztráty. Vydatný déšť ale obvykle dokáže panely uvést do čistého stavu. Pokud tedy nebydlíte vysoko v horách a váš soused nepodniká ve dřevozpracujícím průmyslu, můžete být v klidu a školení práce ve výškách kvůli fotovoltaice podstupovat nemusíte.

Hasiči kvůli elektrickému napětí odmítají v případě požáru panely hasit.

Problematika hašení objektů s fotovoltaickými panely byla v minulosti zveličována a rozhodně není pravda, že by v takových případech měli hasiči přikázáno nezasahovat. Skutečnost je taková, že se objevily případy, kdy neodpojené panely zásah komplikovaly kvůli napětí ve vodičích. Současné moderní FVE nicméně disponují jisticími a ochrannými prvky, které v případě požáru automaticky zastaví výrobu a odpojí systém od elektrické sítě.

K FVE si koupím elektromobil a budu jezdit s nulovými náklady.

I tato teorie naráží na fakt, že největší výroba u fotovoltaických elektráren bývá, když jsou členové domácnosti – a s nimi zpravidla i elektromobil – mimo domov. Množství vyrobené energie navíc bývá nižší než kapacita akumulátoru. Určitě je ale možné pomocí FVE provoz zlevnit a využívat k dobíjení elektromobilu tu část energie, která by jinak v daný moment nebyla spotřebována.

Pokud máte o vlastní fotovoltaickou elektrárnu zájem, společnost ČEZ vám dodá nejmodernější technologie na klíč a díky technické podpoře a výhodným produktům, jako je třeba Elektřina pro soláry, vám zůstane partnerem i během jejího provozu. Pro podrobnější informace navštivte naše webové stránky nebo se ozvěte na telefon 371 100 351 nebo e-mail sluzbyprozakazniky@cez.cz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(84)
michaela
1. červen 2021, 22:18

Dobrý den, náhodou jsem narazila na tento článek, když jsem procházela odkud pocházejí zkreslené informace ohledně požární bezpečnosti...doporučila bych autorovi si přečíst minimálně volně dostupný zdroj HZS jako je Bojový řád 48/P, kde je informace o možnosti neprovedení zásahu ze strany velitele zásahu uvedena, pokud dotyčný autor nehodlá procházet celou legislativu ohledně požární ochrany.

Josef
10. červen 2020, 01:11

Nejlepší je ten výpočet návratnosti elektrárny

pokud si koupím za 230 000 5KW elektárnu, a vyrobila by 5MWh za rok ( ,možná na jižní moravě) , ale OK ,pak za 10 let je to 50MWh , v nějaké topné sazbě je to úspora dejme tomu 120 000 a to musím v létě v poledne když jsem třeba na dovolené nebo v práci pálit 5KW el. energie. Ve výsledku polovinu té energie ani nespotřebujete a nebo jí spálíte pro ohřev vody ,který byste si jinak zařídili až 3x levněji. Když k tomu připočtu cenu peněz dejme tomu 3% , zkuste půjčit levněji... Pak i při 100% ideální spotřebě je čistá návratnost 46 let. Při životnosti střídače 10 let a panelů 25 let což jdou hlavní komponenty elektrárny lze konstatovat ,že i po dotacích je investice do FV ekonomicky naprosto nesmyslná. A to nepočítám čas, který vás to celé bude stát. Proti tomu termický ohřev TUV s předimenzovanými kolektory instalovaný svépomocí vyjde na 60 tisíc, díky větší ploše kolektorů má dobrý výkon i při horším počasí a vyrobí více energie než výše uvedená elektrárna. Návratnost je také špatná - co si budeme nalhávat, ale během životnosti zařízení se to alespoň vrátí.

Pavel K
10. červen 2020, 08:54

Vite, jaky je rozdil mezi zarukou a zivotnosti? Osobne neverim, ze kdyz se dava zaruka 25 let, tak zivotnost je stejna, Vy ano? Je to tak i u jinych vyrobku, ze jakmile skonci zaruka, konci i zivotnost, nebo je to dle Vas jen specifikum FVE panelu?

Vladimír Šťastný
10. červen 2020, 09:57

Tak osobně mám profesní zkušenost s transformátory 6/0,4kV, 1600 - 2500VA u kterých byla výrobcem udávána životnost 25 let. Nebyly s nimi takřka žádné provozní problémy, ale po uplynutí těch 25 let šly během dvou let všechny do kopru(více než 10 kusů).

Vladimír Šťastný
10. červen 2020, 10:06

kVA, pardon.

Milan Vaněček
10. červen 2020, 10:14

U těch panelů je to jinak, záruku dávají na pokles na dobu, kdy výkon panelu za definovaných podmínek poklesne na 80% původního. A to se neustále prodlužuje, kdysi 10 let, pak 15, 20, nyní 25 let a někteří více.

Jedná se o výsledek statistický, jeden panel z tisíce Vám odejde třeba mnohem dříve, drtivá většina ne

a ten pokles účinnosti je u 99,9% lineární (velmi pomalý).

Z fyzikálního hlediska je možné udělat panely co vydrží přes 100 let, ale za 100 let budou už účinnosti úplně jinde (zase mezní hranice jsou mnohonásobně vyšší než jsou pro současnou komerční výrobu Si panelů).

Bob
10. červen 2020, 20:37

No právě p. Vaněček.

Některé panely (zvláště ty krajní) odcházejí daleko dříve. A potom už ta FVE (celý ten string s vadným panelem) funguje hodně špatně. Potřebujete ten vadný panel vyměnit za nový, ale se stejnými parametry, co mají ty ostatní. A když už se takový nevyrábí (což už po více, jak 10 letech těžko), tak máte Smolíčka.

Respektive máte ještě možnost celou elektrárnu přeskupit, tak aby byly stringy kratší, ale stejně dlouhé. A za pár roků znovu? To potom zjistíte, že je lepší to všechno dát za nějakých 15-20 let do šrotu, i když by část panelů ještě mohla sloužit.

Bob
11. červen 2020, 18:46

zde odkaz na článek. Je z roku 2015 a týká se především panelů vyrobených do roku 2012, takže většiny u nás instalovaných. Nyní se vyrábějí už odolnější (otázka je o kolik odolnější):

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260-pokles-vykonu-fotovoltaickych-elektraren-v-dusledku-vysokonapetoveho-stresu

Negativní působení PID se začíná u solárních panelů objevovat v průměru po 2–4 letech provozu a podle dosavadních zkušeností se může projevit až 70% poklesem výkonu jednotlivých zasažených panelů. U celé elektrárny to pak může znamenat pokles o 5 až 15, v extrémních případech i o 30 procent z původního instalovaného výkonu.

Po 4 letech pokles produkce o 15, někdy i 30%, takže po cca 5 letech provozu celá FVE zralá do šrotu.

Milan Vaněček
11. červen 2020, 19:23

Bobe, Vy jste opravdu desinformátor. Stejný trik jako Emil a Wagner (stará, dávno překonaná data a zcela nafouklý dopad). Proč myslíte, že se teď dává běžně záruka na dobré (a současné levné) panely 25 let? Protože problém byl vyřešen.

A jak byl problém vážný? Kdyby byl, tak by těch našich 2 GW instalovaných starých panelů (z let 2009-10) nedávalo pořád těch svých více než 2 TWh ročně. To už bychom dávno neměli problémy s placením solárního tunelu. Už by to byl jen šrot. Ale realita je něco zcela jiného než píšete, výkon našich FVE roste.

Takové to Vaše "může" nebo "zralá do šrotu" je úplně mimo mísu,

to jsou obvyklé fantasmagorie jaderných aktivistů. Realita je jiná, Bobe.

Bob
12. červen 2020, 17:07

Já také netvrdím, že každý panel je tak špatný a každá elektrárna má takovou smůlu. Ale jde o vědecký článek založený mimo jiné na měření skutečných panelů. Máte tam i snímky.

Ale i takové případy se stávají.

To jen ve Vaší zelené FV utopii "s FV nikdy žádný problééém" a "vyrábějí zadarmóóó"

Dalibor
10. červen 2020, 11:22

Naprostý souhlas. Pokud to bude instalovat firma, pak návratnosti se nikdy nedočkáte. Jak jste uvedl při svépomocné instalaci investice 60 tis. Nastíním poněkud jiné možnosti.Pokud vložíte 60 tis. do akcií třeba KB za 550 Kč za kus, pak získáte 109 akcií, a při dividendě 40kč na akcii dostanete ročně 4300 Kč. Další možností je instalace boileru s tepelným čerpadlem, který disponuje topným faktorem 3 (výrobci uvádějí i 5 , ale tomu bych nevěřil v reálném provozu). Pak náklady na ohřev jsou úplně jinde. Cena na trhu začíná u 12 tisíc. a výše podle značky a objemu.Předností uvedených variant je, že nejste závislý na počasí.

energetik
10. červen 2020, 23:20

Přes 1MWh z 1kW je dost běžné i v Severomoravském kraji, Frýdek Místek a okolí na pevné instalaci, na sledovačích slunce i daleko více. Jde jen o to, jakou má kdo orientaci. Na výrobu vlastní elektřiny je ideální skon 60°, sice poklesne výroba za rok, ale zvýší to zisk v zimě kdy je elektřina více potřeba a sníží to letní přebytek.

A fototermika tak to je historie, v létě nevíte co s odpadním teplem a v zimě při difuzním světle to na rozdíl od fotovoltaiky nedá vůbec nic. Fototermika už se sundává se střech a nahrazuje se fotovoltaikou, ta je jednoduší jak na montáž tak údržbu a je z ní větší užitek než hodně odpadního tepla.

Ivo
19. září 2021, 13:00

Zdravím Josefe,

jestli Vás to zajímá sdělím Vám svoji roční zkušenost s FVE. Máme výše popisovanou FVE i cena odpovídá, po odečtu podpory jsme platili taky těch 230 tis.

Před instalací byla naše průměrná roční spotřeba celkem 11 Mwh / máme vše na elektřinu a na topení tep. čerpadlo /, ted po ročním používání je na novém průběžném meřiči: 3,5 MWh denní, 5 MWh moční , a 3,9 odešlá do sítě. Tu nám vykupují po 90 hal/ KWh /, takže cca. 3 500,- Kč, a vyrobená a spotřebovaná je rozdíl mezi 11 - 3,5 - 5 = 2,5 MWh po cca. 4 Kč/MWh = 10 + 3,5 = 13,5 tis Kč/rok. Není to bůhví co ale protože peníze jsme měli z ukončeného stavebka, tak co s nimi. Uložit 230 tis i na termínovaný učet tak Vám 13,5 tis urok nikdo nedá a dále je potřeba počítat se zdražením které je již avizováno.

Jsme na Vysočině v 750 mnm, t=měř čistý jih, 14 panelů

Martin Pácalt
10. červen 2020, 06:31

Mě zaujala ta sazba "elektřina pro soláry", kdy není třeba baterii mít doma a přebytečná energie není vykupována za pár haléřů. Na ČEZ mi to ale zní až moc líbivě. ;-)

pr
10. červen 2020, 12:57

Inu fígl je, že distribuční poplatky platíte v nezměněné výši (dáno rozhodnutím regulátora), takže před rokem jsem si spočítal, že u baterie 2MWh (u jiného prodejce) bude má celková úspora 37Kč. (slovy třicetsedmkorunčeských za ROK!)

Takže o žádnou charitu nejde. Tvrdý business je to.

Bob
10. červen 2020, 20:44

Samozřejmě je to business.

Na druhé straně se ale nedivte, že musíte platit distribuční poplatky. Koneckonců se bez sítě neobejdete a i pro Vás musí být udržováno vedení stejně, jako kdybyste FV neměl. V zimě budete chtít odebírat naplno. Navíc pro Vás bude muset být držena záloha. U ostatních odběratelů si ty záložní zdroje na sebe vydělají větší část roku. Mohou vyrábět levněji.

pr
11. červen 2020, 09:53

Opravdu je třeba distribuční poplatek platit ve stejné výši? Mnou vyrobená EE se nikdy nedostane ani do trafokobky. Vždy jej spotřebuje soused ve stejném domě, maximálně na stejné ulici. Čímž distributorovi snižuji ztráty v soustavě, protože EE nemusí projít z Tunelína via. celou republikovou přenosovou síť. To že za virtuální baterii ještě požadují poplatek "za uloženou megawatthodinu" je sprosté (avšak ne nelegální). Raději jsem tedy investoval do akumulátoru vlastního, kde mne vyjde cena uložení na cca. 1,8Kč/kWh a tedy distributor přišel i o ten distribuční poplatek.

energetik
11. červen 2020, 11:10

Pro akumulační systémy v ČR existuje jedna výjimka a to že distribuci a další regulační poplatky neplatí pouze přečerpávací elektrárny, ostatní (i případně další nové přečerpávačky) mají ovšem smůlu, dle vyjádření ERÚ další licenci již nikomu nedá a tento trh tak ochraňuje pro ty své stávající nohsledy. A tento úřad tady reguluje energetiku a má tu drzost si říkat nezávislý.

Například v Německu zákazníci s akumulátory a tarifem sonnenFlat neplatí žádné regulační a distribuční poplatky za svou službu distribuční síti kterou jejich akumulátory dělají, obchodují si pouze ze silovkou dle ceny na burze.

Ivan Novák
11. červen 2020, 12:02

Německým výsledkem pak např. je, že vláda zvažuje kapitálový vstup do Tennet, jenž to vítá (čili, volá po nějaké státní finanční sanaci, protože žádat zvýšení poplatků už nemá odvahu).

energetik
11. červen 2020, 12:30

nemá odvahu zřejmě před konkurencí.

Nevím jak je to teď ale kdysi dávno jsem četl, že v Německu když někdo získá v určité oblasti více zákazníků (předběžných smluv) než stávající distributor, tak stávající distributor oblast opouští a nastupuje nový s lepšími podmínkami pro zákazníky. Nevím jestli je to takto skutečně, ale bylo by to krásné. Kdy tu budeme mít alespoň takto liberalizovanou distribuci?

energetik
11. červen 2020, 12:34

A mimochodem náš stát je v ČEZu trvale vstoupen ze 70% a sanován různými způsoby kudy to jen jde, hlavně legislativou na přání, viz. například měřící podvod.

Václav
10. červen 2020, 07:21

Nikde se nedozvíme, jakou “uhlíkovou stopu” zanechá výroba solárních panelů, a o ekologickém dopadu výroby již vůbec nic. Mohl by autor článku doplnit tyto informace? Děkuji.

Milan Vaněček
10. červen 2020, 08:29

Pane Václav, to není článek, to je reklamní leták firmy ČEZ, jako když Vám hodí do kaslíku leták z Kauflandu

JK
10. červen 2020, 11:11

Myslím, že udávaná LCA FVE je okolo 30g CO2/kwh. Každopádně pro modelové příklady tyto výpočty existují.

pr
11. červen 2020, 10:27

napsal bych to trochu polopatistyčtěji

Dnes FV panel vyrobí za přibližně 3 roky tolik energie kolik bylo spotřebováno na jeho výrobu. Tedy první 3 roky má takovou uhlíkovou stopu jako energie na jeho výrobu - jako by panel nebyl. Poté již má uhlíkovou stopu nulovou. Za další 3 roky vyrobí energeticky za sebe náhradu. Nu a potom již slouží plně uživateli.

Druhá a každá následující generace panelů, která byla vyrobena energií první či předchozí generace pak po třech letech, kdy vyrábí energii na další generaci panelů, slouží svému majiteli........

Jirka
10. červen 2020, 19:13

Vzhledem k tomu, že množství čisté energie FVE panely vyrobené je větší než energie, která je na jejich výrobu potřebná, nezanechává výroba FVE panelů žádnou kladnou uhlíkovou stopu. Jinak řečeno, i když továrna na výrobu FVE bude brát energii z uhelné elektrárny, tak energie, kterou takto vyrobené panely vyprodukují nahradí energii, která by jinak musela být vyrobena uhelnou elektrárnou a uhlíková stopa FVE panelů je ve skutečnosti záporná.

Emil
10. červen 2020, 19:48

Aby mohla být uhlíková stopa záporná, musela by naopak uhlík z atmosféry pohlcovat, což určitě nedělá. Takže jste na omylu.

Milan Vaněček
11. červen 2020, 19:31

Zápornou uhlíkovou stopu bude mít nyní rychle se rozvíjející AGROVOLTAIKA. Pro řadu plodin je výhodná symbióza s částečným stíněním hospodářské půdy (na ní pěstujeme plodiny, třeba zeleninu, využívající CO2 z atmosféry pro svůj růst), což umožňují bifaciální panely montované jako "ohradníky" pruhů pozemků.

Milan Vaněček
11. červen 2020, 19:36

Ještě odkaz, když už Vás tady vzdělávám o fotovoltaice, jak si to žádal pan Wagner

pv-magazine.com/2020/06/08/agrivoltaics-works-better-with-leafy-greens-root-crops/

Jaroslav Studnička
10. červen 2020, 09:11

Rozhodně nekritizuji koncept těchto instalací, ale je dobré si připomínat, že prostě decetralizace je hodně teoretický pojem, na kterém ovšem někteří staví smysl transformace energetiky.

Vladimír Šťastný
10. červen 2020, 10:00

Tu údajnou výhodu decentralizace jsem moc nepobral. Myslí si někdo, že tisíce decentrálních zdrojů budou lepší, než několik desítek (významných) centrálních?

Myslím, že honit tisíce zdrojů nějakým systémem, aby spolupracovaly, je mnohem těžší a v případě nějakého zásadního problému v síti, nemožné.

pr
10. červen 2020, 13:05

1) výhoda decentralizace je, že vím kolik energie se mi v akumulátoru válí a dle toho mohu na cirkulárce řezat dřevo i když celá vesnice zachraňuje mražáky, protože jim dělají 2x ročně distributoři údržbu. A to nepočítám ty roky, kdy rekonstruovali vedení klidně týden, kdy každý den bylo 8 hodin tma.

2) tisíce zdrojů se ureguluje velmi snadno pomocí napětí a frekvence. Hlavně neřeším problémy jiných. Řeším své problémy. Na spasení světa jsem již moc starý.

Vladimír Šťastný
10. červen 2020, 13:16

Tak pokud vidíte tu sobeckou výhodu "já a nikdo jiný mě nezajímá", pak asi ano, ale docela tvrdě si to zaplatíte.

Ty tisíce zdrojů (domácích) uregulujete pomocí něčeho, co pracuje jako sofistikovanější HDO, já jsem měl ale na mysli spíš komerční větrníky a slunečníky, ty totiž neomezíte tak snadno, respektive vždycky je můžete odpojit, jenže jim musíte dál platit, jako by vyráběly.

energetik
10. červen 2020, 23:44

Co to melete za nesmysly? V ČR toto u decentrálních zdrojů neexistuje. Vím o několika různých elektrárnách které distributor vypíná několikrát za den nebo jim snižuje výkon nebo vyžaduje dodávku/odběr jaloviny a nikomu za to ještě nic nedal. Když jsem několikrát podal stížnost na kvalitu distribuce (například překročené napětí v síti i při vypnutém zdroji), tak distributor odpověděl že je u něj vše v nejlepším pořádku. U jednoho zdroje kde bylo v síti trvale více jak 253V (takže zdroj více jak půl roku nevyráběl činný výkon a pouze odebíral jalovinu aby snížil napětí v síti) jsem to začal řešit přes ERÚ. A najednou se to o několika dnech co jsem to předal ERÚ "samo" zpravilo a jen stopy ve sněhu kolem trafačky napovídali co se tam dělo. Distributor nikdy chybu nepřiznal a nikomu nikdy nezaplatil ani za tu povinnou regulaci které mu musí decentrální zdroje dělat když odbývá svou práci.

A pokud to distributor vypíná před HDO, tak také nic neplatí, protože je to pouze v nouzovém stavu. Ale to prakticky není potřeba, protože díky regulačním funkcím v decetrálních zdrojích jsou ty zdroje vypnuty převážně díky špatné práci distributora a daleko dříve než by se z toho stal nouzový stav.

xoor
10. červen 2020, 13:20

1) Potraviny v mrazáku vydrží přes 10h, někteří výrobci udávají i 20h než začne klesat teplota, což neznamená, že se hned potraviny zakzí. A tak dlouhý servisní výpadek jsem nezažil.

A dokážete řezat na ty cirguli z tý baterky i v zimě? a pořežete aspoň něco?

2) Tohle asi nedám. No takhle to úplně nefunguje.

pr
11. červen 2020, 10:36

Jasně že dokáži. Akumulátor samozřejmě slouží jako UPS, tomu je jedno že FVE v zimě vyrobí pouze 1/6 toho co v létě.

Ale ruku na srdce - nikdy v zimě nebudu řezat dřevo. Je zima a u točivých strojů je zakázáno nalévat Rum. Normální člověk připravuje dřevo v létě kdy mu je teplo a ten Rum nepotřebuje.

pr
11. červen 2020, 10:59

Jo a to s tím mražákem zkuste říci těm, kteří byli v horách postiženi stromy spadlými na VN i NN vedení a celý víkend se k nim opravářské čety nedostaly. Pozor na nos. Vždy je v takovém případě účinnější centrálou nabít akumulátor za 3 hodiny do plna na několik dnů provozu domu, než nechat běžet centrálu celou noc s téměř nulovým výkonem a tedy zbytečně.

xoor
11. červen 2020, 11:56

to pr:

většina sousedů , kteří u nás topí dřevem, řeže na cirguli hlavně v zimě, aby domplnily stavy. V zimě prd svítí, takže i v pasivním domě, spotřebujete téměř všechnu energii na jeho chod a chod domácnosti. Ta trocha co by přetekla do baterií, vás nezachrání. Proto jsem se ptal jestli něco i pořežete?

Řeč byla o servisních výpadcích. Kalamita k nim nepatří, ale jinak souhlasím.

RCxxxxx
10. červen 2020, 14:42

1) Mrazák se nemusí zachraňovat, nerozmrazí se během osmihodinového výpadku, pokud není otevřen..

2) opravdu máte FV s baterií a jste schopen v ostrovním provozu několik hodin uživit dům včetně cirkulárky, nebi jen trolíte diskuzi.

3) můžete mi prozradit lokalitu kde probíhala rekonstrukce sítě stylem každý den osm hodin omezení dodávky? Platné standardy totiž povolují maximálně 20hodin za týden (během sedmi dnů)

Bob
10. červen 2020, 20:58

Já mám doma na cirkulárce třífázový motor 5 kW. A není to nijak předimenzované, když chcete řezat i silné klády.

Vy máte akumulátor s kapacitou alespoň na 3 hodiny řezání? Jestliže ano kolik stál?

Jak vyřešíte regulaci satelitního městečka, kde bude decentrálně instalováno např. 5 MWp a navečer před západem slunce přijdou domů ze zaměstnání a zapnou spotřebiče (včetně TČ a přímotopů).

Vy nebudete řešit své problémy. Vaše problémy bude řešit správce sítě. Bude muset rychle přejít ze situace nadbytku EE do nedostatku EE. Zajistit rychlý náběh záložních zdrojů ber, kde ber a to i za vysokou cenu.

T
10. červen 2020, 22:03

TO BOB: Bezna cirkularka ma 4KW. Silne klady se napred stipaji a po te rezou na kolibce.Ja mam uz leta motor 3KW ,prevod o neco vice do rychla ,rezu i mensi tramky.Po zapadu slunce se v satelitnich mesteckach pousti obehova cerpadla na vodu s akumulacnich nadrzi,to uz je dnes standart.Jinak Led svetla ,TV, noutbuk z akumulace FVE,Vareni plyn

energetik
10. červen 2020, 23:01

5kW motor, tak to už potřebujete speciální povolení od toho správce sítě a protokol o posouzení zpětných vlivů. Jestli to provozujete na "černo" tak takovým jako vy, to zdražení jističů a příplatek patří.

V USA nemají domácnosti nárok na 3 fáze, mají pouze dvě a ještě o nižším napětí 110/230V. A přesto tam také řežou dřevo.

Elektrická řetězová pila má kolem 3kW, nepotřebuje povolení distributora, práce je s ní jednodušší a bezpečnější a není slyšet po celé obci. Můžete se sní procházet na prodlužovačce po zahradě a krájet stromy jeden za druhým rovnou na polínka. Dokonce už jsou i akumulátorové.

loupák
11. červen 2020, 01:51

To energetik

kde si vyčetl, že když mám 3 fázový jistič a zapnu spotřebič o 5kW, že potřebuji povolení distributora?

energetik
11. červen 2020, 06:49

loupák

Ve smlouvě o připojení.

V žádosti o připojení kde je "SPOTŘEBIČE SE ZPĚTNÝMI VLIVY Pohony, svářečky nad 3,5 kW"

A určitě to bude i v PPDS příloha 6. strana 14 a PNE 33 3430-0

Carlos
11. červen 2020, 12:04

Energetiku,

trochu se s těmi státy pletete, lze tam mít doma 3f spotřebič na 3x230V trojúhelník, akorát to není běžné, jsou na to takové kulaté "koaxiální" zásuvky a ještě z toho umí tahat tedy 208V na High-leg.

3f pokud někdo potřebuje motorový proud si tam ale celkem běžně vyrábí z 1f vyrábí pomocí různých měničů.

Ale zase to bude stát od státu, nějak jinak to mají ve městech, jinak na předměstí a jinak v městečkách v pustině.

Cirkula 5kW mi přijde jako overkill, co má děda, tak tam je v jedné motor 750W 3f a ve druhé asi 1.5kW a bohatě to na většinu práce stačí.

Bob
11. červen 2020, 19:17

To energetik:

Na spotřebiče se zpětnými vlivy nepotřebuji žádné povolení, stačí ohlášení.

Navíc dle mého se to té mé cirkulárky netýká neboť:

7) Uveďte spotřebiče, u kterých je předpoklad zpětných vlivů na distribuční soustavu, jako jsou tomografy, rentgenové

přístroje, motory s rázovou charakteristikou rozběhu, kolísavým odběrem proudu nebo častým zapínáním.

Já nemám časté zapínání, ani rázovou charakteristiku rozběhu, protože rozběh je přepínáním hvězda-trojúhelník.

V s tou 3,5 kW řetězovou pilou uděláte v síti větší paseku, protože u mne je to méně, než 2 kW na fázi.

Janvac
12. červen 2020, 07:19

Pokud si myslíte, že tisíce decentralizovaných zdrojů se jednoduše řídí, zkuste se o tom někdy poradit s dispečery Čeps. Kdy

Horník
10. červen 2020, 10:57

ČEZ vyžaduje symetrické připojení a dodává asymetrický střídač? Že by někdo investorům vysvětlil unikátní připojení FVE do sítě v České republice? Vždy nejvíce vydělá distribuce za přenos a využití sítě.

Milan Mach
10. červen 2020, 14:16

Nejlepší na tomto komerční sdělení je ta pohádka o speciální sazbě a virtuální baterii. Je to z pera OTE a distributorů, kdy na odběrový EAN se přetok odečte od spotřeby elektřiny. Distribuce je podle spotřeby.

Páč to neumí rozdělit na VT a NT tak to má jednu cenu.

AHA, AHA, AHA a všichni ostatní jen čumí jak se to sofistiková chytrá síť.

Mirek59
10. červen 2020, 14:45

Mohu okomentovat výrobu, 10 let provozuji 30 kW FTV, v průběhu roku se liší výroba plus minus 10 %( denní sběr dat) a tak je to stejné i v celém roce. Výkony všech let se pohybují od 28,5 MWh do 30,1 MWh. Panely není třeba čistit a jsou velice spolehlivé. Dnes i s akumulátory je to supr . Orientace je na jihovýchod, sklon cca 33 st. lokace střední čechy, poruchy žádné.

Pokud si budete brát dotaci, porovnejte si ceny, aby vám " nevyřídili dotaci" a nacení vám dodávku tak, že dotaci si spotřebují z 70% oni pro sebe. Porovnejte si více dodavatelů na klíč a připravte se na byrokracii při povolování ....

Hodně úspěchů, stavím si další FTV a je to paráda být nezávislý a pouštět si klimatizaci "zadarmo"..... dobrý pocit a spokojenost a to v životě jde!!!!

Mějte se hezky a hodně úspěchů!!!

Mirek59
10. červen 2020, 21:20

Pokud si myslíte, že je to reklama atd. Jsou to moje skutečna data. Dejte do příspěvku svůj email nebo jiný kontakt( nepoužívám Facebook) a já se Vám ozvu.

Jaromir Stepan
11. červen 2020, 12:22

Chystame stavbu rd a hledam nejvhodnejsi reseni pro ohrev vody, ut, vzt a usporu ee. Muzete mi poradit na zaklade vasich praktickych zkusenosti ? Dekuji za info

Pavel K
12. červen 2020, 07:20
Jiří Žabka
15. červen 2020, 09:16
T
10. červen 2020, 15:24

Od r. 2011 plati neco,co v TETO REKLAME nepisi!!! Podivejte se na CERNE OVCE CESKA TELEVIZE 25.11.2019 a prejde vam chut na FVE!!! Navratnost 127 LET !!!Maji to udelane pro svoji vyrobu a ne pro rodinne domy,Vazeny pane Ceze!!! A to je ten 11 cty MYTUS!!! Pokud FVE,tak jen ostrov a staci uplne maly...Kdyz ptacka lapaji,pekne mu zpivaji...

energetik
11. červen 2020, 00:08

Ano měřící podvod na vybraných měřících místech zákazníků, specialita ČEZka kterou ve vyhlášce schválil ministr Kuba (ODS). A za to je teď hlavním dodavatelem střídačů s akumulátory v ČEZu.

Podvod spočívá v tom, že si distributoři přeprogramovaly elektroměry tak, aby nezapočítávali skutečný energetický tok, ale spíše rozdíl toků mezi fázemi. Elektroměr tak načítá do registru hodnoty výroby i spotřeby zároveň v jeden okamžik. Ještě že se toho pan Křížík nedožil, jaký dokázali na tom jeho vynálezu vymyslet v ČEZku podvod. Teď se chudák v hrobě z toho musí točit taky na obě strany zároveň, tak ty počítadla elektroměrů.

Střídače si s tím naštěstí už umí poradit a tento podvod vyeliminovat, problém je hlavně u 3f. kogenerací, tam to není jednoduše řešitelné a proto se tu ty malé na NN síti ani už nestaví. Museli by se také zapojit přes střídač, jinak je distributor okrade o 2/3 vyrobené energie a návratnost se posunuje do nekonečna jak v té reportáži.

Milan Mach
11. červen 2020, 05:50

A co Vám přijde divného na tom, že když jednou fází dodáváte a dvěma odebíráte je z toho rozdíl. Navíc vytváříte nesouměrnosti v síti. BTW on to tak měl i Křižík na elektroměru. Celkem běžně se to dělo, když se na jedné fázi přehodil vstup/výstup.

energetik
11. červen 2020, 06:30

Nesouměrnost nevytváří zdroj ale spotřebiče bez rozdílu na tom, jestli tam je zdroj nebo není. Dle PPDS přílohy č.4 je povolena maximální nesouměrnost 3,7kW, ale elektroměr nerespektuje žádný limit nesouměrnosti.

A jak jsem už napsal u zdrojů se střídači s tím už není problém, dokáží ten podvod vyeliminovat. Ale úplně to v ČR zabilo malou kogeneraci, protože u třífázového generátoru nejde regulovat každou fázi zvlášť a přelévat energii mezi fázemi.

Dosud neexistoval třífázový elektroměr od Křižíka s jedním kolečkem který by se točil na obě strany v jednom okamžiku zároveň, protože je to blbost. Je fyzikální nesmysl aby na jedné třífázové přípojce byl někdo výrobce i spotřebitelem zároveň v jednom okamžiku. Šlo to realizovat pouze se třemi jednofázovými elektroměry. Což oni i tak udělali a virtuálně rozdělili jeden 3 fázový elektroměr na 3 jednofázové, ale už vám nedovolí si vybrat na každou fázi jiného obchodníka. A navíc ten elektroměr na displeji ani nezobrazuje tyto jednotlivé virtuální jednofázové elektroměry, takže ověření jestli elektroměr měří správně je prakticky nemožné. Ve zkušebnách netestují kombinace zdroj/spotřeba na různých fázích zároveň a pokud si to chce někdo ověřit sám, tak zjistí že takto podvodně přeprogramovaný elektroměr se nikde neprodává a ani analyzátory sítě také takto neměří.

Nebo podle vás se pouze ČR měří třífázový tok energie od roku 2011 správně a zbytek světa to měří špatně? A před rokem 2011 se to měřilo špatně i u nás?

Milan Mach
11. červen 2020, 07:26

Žijeme v České republice a řídíme se našimy předpisy. Současná legislativa umožňuje nejpřesněsnějšímu měření typu A měsíční toleranci 15 kWh. Neexistuje ani závazný vrozec na výpočet průměrné hodiny. U měření C vidím problém v ročním odečtu. Obecně u obnovitelný zdrojů z hodnocení vypadl čas a klidně se srovnávají jablka z hruškama. Jaký byl měl být minimálné obchodní čas? Nejsem přítelem malých decentrálních řešení, které mají tendenci něco dodávat do sítě. Jsou to nepredikovatelné přetoky. Přijde mi šílené narvat do nového RD technologie za 0,5 mil. Kč, dostat dotaci a ještě k tomu tleskat jak je to ekologické. RD je pro bydlení a lítat kolem technologií, ale každý strůjcem svého štěstí.

MIlan Mach
11. červen 2020, 07:27

a NE lítat kolem technologií.

pr
11. červen 2020, 11:21

Pane Machu, 30 000 střešních FVE z let 2006-2013 má každý 4Q elektroměr se SIM kartou, datovým tarifem a anténkou. Ano je to měření "B".

A teď. Každý měsíc do 5. dne v měsíci distributor na OTE hlásí přesná čísla o přetocích a spotřebách (VT, NT). Toto se samozřejmě dozví i obchodník. Přes toto není s obchodníkem možno sepsat na domácnost smlouvu tak, že budu platit přesnou měsíční spotřebu. Musím platit paušální částku (není to záloha, protože při nezaplacení měsíčního paušálu Vás klidně odpojí přesto že ví - viz výše, že jste zaplatil více než odebral.) a tento paušál je zúčtován pouze 1x ročně. Prostě bordelstán. A tato ČEZká firma se bude chlubit nějakými "smart" řešeními? To si snad v době výpočetní techniky a Internetu z nás dělají (_|_) .......

3sa
11. červen 2020, 13:23

Reaguji na "pr"

Provozuji FVE na RD a se současným dodavatelem jsem domluven na nějaké částce za elektřinu, která přeteče do DS. Je pravdou, že obchodníci neumí/nechtějí/nemohou? fungovat bez nějaké minimální měsíční zálohy. Přestože vyúčtování mám každý měsíc. Tak jsme se domluvili na symbolických 200Kč, které to budou vždy už minimálně kvůli ceně za jistič a vyřešeno. Spokojenost oboustranná.

Milan Mach
11. červen 2020, 13:37

Pro pana pr.

Sám potvrzujete, že se to zúčtuje u domácností jednou ročně za roční spotřebu a dodávku, bez časového rozlišení. Jaké je fyzické měření je pak celkem jedno.

Nemám zkušenost s malými FVE u domácností, ale s velkými odběry kde je malá FVE pro vlastní spotřebu. Jen teď, při odstávce to, mělo přetoky. Virtuální uložiště jako vyšité.

Bizon
10. červen 2020, 16:34

Jasně že článek je příliš optimistická komerční propaganda, ale musím uznat že ne uplně špatná. Aspoň se snaží vycházet z reality, a radši než lhát některé věci nezmiňuje:D

Většina dnešní propagandy mi příjde daleko trapnější a stupidnější než tohle, takže musím aspoň trochu ocenit:D

Jan
10. červen 2020, 21:32

Nechápu.

Tohle napsal zamestnanec ČEZu?

Myslel jsem, že oni aspoň základní elektrotechnickou terminologii ovladaji a vi, že synchronni a symetrický je rozdil.

energetik
11. červen 2020, 00:16

Často neví, mám i větší perličky než je synchronní a symetrický, to už přehlížím, ale pořád lepší než E.ON, tam je to katastrofa, tam mám ještě větší úspěšnost na blbce. Tam někteří na dost vysokým a rozhodovacím místech ještě neslyšeli nebo nechápu zkratovou odolnost jističe.

Standa
10. červen 2020, 22:42

Já nevím, ale tohle není optimistická komerční propaganda, to je prostě lež. Za 230 tisíc se tady jedna o FVE bez baterií, aby ročně vyrobila 5000 kWh, tak by za prvé musel konkrétní uživatel každý slunečný den pálit celou výrobu do spotřebičů, hlavně kolem poledne a to je technický nesmysl. Za druhé, zkuste si zjistit, jakou roční spotřebu energie má pro svůj provoz sám asynchronní střídač, budete v šoku.

Jediné plus u ČEZ je, že ve svých reklamštinách lžou méně než např. Innogy.

energetik
11. červen 2020, 00:23

Tohle zřejmě bude s baterií nebo hodně předražené. Protože bez akumulátoru se dělá 5kW za cca 172 tisíc Kč s DPH.

Standa
11. červen 2020, 09:45

To jste mě rozesmál :D

S baterií (a ještě malou 8kWh) to ČEZ prodává za 557 tisíc (s 15% DPH) - https://www.cez.cz/firmy/cs/sluzby-a-projekty/fotovoltaika.html

Zkuste si dohledat v parametrech spotřebu toho Froniuse, když pracuje (nemyslím v noci) - nemáte šanci to najít. Spolu se ztrátami z asynchronního řízení to u pětky elektrárny ročně udělalo těžko uvěřitelných 1 až 1.2 MWh elektřiny (zhruba čtvrtina vyrobené elektřiny šla do vlastního provozu). U jiných asynchronních měničů je to podobné, bohužel to nikdo nechce přiznat a napsat.

Vyměnil jsem Froniuse za tři jednofázové střídače (musel jsem si nechat změřit, na jakých fázích mám spotřebiče a dle toho navolit výkon každého střídače a nyní už mám výsledky - všechny tři střídače "sežraly" podle měřícího přístroje 0.216 MWh za rok, roční odběr z ČEZu nižší o 1.6 MWh (víc loni a letos svítilo).

energetik
11. červen 2020, 10:42

Já nikomu nebráním aby to měl za draho od ČEZ.

Já jsem našel třeba 9,75kW s akumulátorem 14,4kWh za 527 tisíc s DPH a to ještě z roku 2018, teď to bude ještě levnější a technologicky lepší.

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4565#p82504

A to i se střídačem který dokáže vyeliminovat ten ČEZký měřící podvod.

Hybridní Fronius není pro ČR dobrá volba, je fázově symetrický, viz. reportáž v Černých ovcích.

ČEZ hybridní Fronusy také nemontuje, bere střídače s akumulátory od bývalého ministra Kuby který ten měřící podvod podepsal.

Ta Kubova "lednice" je ale technologicky překonaná, je tam zavřený Čínsko Tchajvanský střídač Infinisolar 10kW který má vlastní spotřebu kolem 160W. Je to historie v "nové" krabici, nové HV střídače mají vlastní spotřebu v desítkách W.

Také je to otázka nastavení, existují střídače s nulovou vlastní spotřebou v noci, tedy bez nočního monitoringu a také střídače kde lze noční monitoring zapnout potom mají nějakou spotřebu. Ale 1MWh na vlastní spotřebě, to je nesmysl, muselo dojít k nějaké chybě nebo možná nějaké ty technologicky zaostalé transformátorové střídače snad.

3sa
11. červen 2020, 13:42

Něco takového mám doma, střídač s asymetrickou dodávkou a brnkačka. Letos mám prozatím soběstačnost 75% (od března 93%) a to mám aku do baterií, aku do vody, bazén (filtrace i ohřev). Přetoky do DS kolem 6%. Občas doma přes noc nabiji elektromobil (když to nestihnu ve firmě), ale nejsem zastáncem baterii v EV nabíjet z baterie FVE.

3sa
11. červen 2020, 13:28

Mám 9kW střídač s 14kW baterií, "vnitřní" spotřeba byla cca 800kW/rok. Důvod, kromě ztrát na transformaci a akumulaci, permanentně běžící ventilátory na střídači. Vyřešil jsem to a stáhlo se to na cca 400kW/rok, což je cca týdenní výkon FVE při azuru. Je to dost, ale dokázal jsem se s tím smířit. Kdybych se v tom ještě trochu pohrabal, tak by to možná ještě šlo níž, ale ne o moc a za to už ten čas nestojí.

3sa
11. červen 2020, 13:30

Samozřejmě ...14kWh...

Miroslav Kočí
11. červen 2020, 07:46

Jj opět plná huba keců a reality je úplně jiná !...chcete FVE?? Tlačte energii přímo do vody a pokud vám dá FVE něco málo navíc, obyčejná baterie a např.samostatny okruh LED osvětlení. Navíc se oprostíte od papírování, dotaci taky dostanete a nikdo vás časem nebude natahovat o různé poplatky.

Kubik
11. červen 2020, 08:16

Ja si nechal udelat cenovou nabidku pred 3 roky,panely 260Wp,aku necelych 5kW,navratnost 24 let.Letos dalsi nabidka,panely uz 380Wp,aku 7,5kW,navratnost 13 let.Co tim chci povedet?Jednoznacne pockat zase aspon 3roky,ty technologie jdou milovymi kroky dopredu a kdo si dneska necha FVE udelat,bude na tom hur s navratnosti nez ten,kdo si ji necha udelat o hodne pozdeji.Uz vidim dnes v nsbidce i panely 460Wp,kde to bude za falsi 3 roky,700 mozna 800Wp?Proste rozumny clovek stale ceka.

energetik
11. červen 2020, 09:37

Jistě to já zase čekám na auto. Poslední můj sen je GMC Hummer EV.

3sa
11. červen 2020, 13:45

Rozumný člověk v tomto podání bude čekat věky - a na vše. :-)

Libor Chocholatý
13. červen 2020, 12:06

Jakou mají ty panely plochu? 380 W z metru čtverečního by byla účinnost cca 30 %. Což se mi nezdá reálné ani teď. Natož 460...

Viliam Kokavec
11. červen 2020, 22:54

Není mi jasná část ekologické likvidace. Uvedeno že panely jsou hlavně z hliníku a skla. Jistě, ale jak hliník a sklo vyrobí ele. energii. Asi ta likvidace nebude jednoduchá a levná bez poškození životního prostředí. Pomýšlet jak pohly s ekologii plasty. Natož těžké kovy!

Bizon
12. červen 2020, 12:52

Jo, zrovna včera jsem víc koukal na recyklaci plastů. Tam hodně norem a snah o recyklaci ve skutečnosti přineslo víc vypouštění do prostředí (vyvezený plast se v EU bere jako recyklovaný, bez ohledu na to co se s ním opravdu děje). V mnoha případech by kvalitní spálení na místě bylo zdaleka nejvíc ekologické, ale z ideologických důvodů je to nepřípustné. Stalo se z toho nové náboženství, a říkat pravdu o negativních stránkách je nové kacířství.

Libor Chocholatý
13. červen 2020, 12:02

Hliník není těžký kov. Má protonové číslo 13.

Karel
12. červen 2020, 06:28

no ještě zapomněli v článku uvést spotřebu jejich CEZ unikátního řešení. Bracha si to pořídil a spotřeba je cca 280W x 24h = 6.7kWh denně. Za rok 2,5MWh. Takže CEZ vydělá na montáži a pak na tom ze instaloval spotřebič, který sežere to co FVE přes den vyrobila. Fakt pecka....

Pavel
12. červen 2020, 06:38

ohrev vody je absolutní nesmysl. Na co budu mít 400L teple vody tehdy kdy ji nepotřebuji? Denni ztráty 10%.A na podzim v zimě a na jaře je svitu tak málo ze mi to zásobník ani neohřeje. Máme malou FVE s baterkama a účty nám klesly o 64,8%. Základem jsou baterky kde dodavatel zaručí ze si využijete 90% kapacity. Protože velka využitelná kapacita baterky je zaklad ekonomiky. Totiž u jiných systemu si vyuzije porizovatel jen 45-55% a pak zbytek energie zmizi v dratech CEZu.

T
14. červen 2020, 09:34

Kolik asi dostal honorar za reklamu Cezu?? Budouci solarnici maji na neho vydelat..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se