Domů
Obnovitelné zdroje
Francie v poslední aukci přidělila podporu solárním projektům s průměrnou cenou 64 EUR/MWh
Solární park Erlasee v Německu (zdroj Wiki, Rainer Lippert).
Solární park Erlasee v Německu (zdroj Wiki, Rainer Lippert).

Francie v poslední aukci přidělila podporu solárním projektům s průměrnou cenou 64 EUR/MWh

V červenci ve Francii proběhla první letošní aukce pro výstavbu pozemních fotovoltaických elektráren. V aukci nakonec uspěla více než stovka projektů, oproti posledním dvěma kolům nicméně průměrná vysoutěžená cena vzrostla.

Francie v roce 2016 spustila aukce pro výstavbu střešních i pozemních fotovoltaických elektráren s cílem zajistit nárůst instalovaného výkonu na 10 GW do konce roku 2018. S loňským nárůstem o 862 MW výkon solárních elektráren v zemi podle serveru Platts dosáhl 8,9 GW.

Na této hranici by se však celkový výkon zastavit neměl, jelikož podle současných plánů by měl do 10 let vzrůst až na 45 GW. Pro zajištění požadovaného výkonu tak budou v zemi i nadále probíhat aukce, přičemž mezi lety 2020 až 2025 by se ročně měly soutěžit 2 GW v pozemních instalacích a 900 MW ve střešních elektrárnách.

V minulém měsíci ve Francii proběhla letošní první aukce pro pozemní instalace, ze které vzešlo 107 úspěšných projektů o celkovém výkonu 858 MW. V aukci uspěly jak menší projekty do 5 MW s průměrnou cenou 67,5 EUR/MWh, tak instalace na přístřešcích parkovišť, které vysoutěžily průměrnou cenu 88,3 EUR/MWh. Větší projekty s výkonem nad 5 MW dosáhly průměrné ceny 59,5 EUR/MWh.

Meziroční nárůst o 10 %

Celkově průměrná cena úspěšných projektů dosáhla 64 EUR/MWh, oproti poslednímu kolu pro pozemní instalace z loňského prosince se jedná o 2% nárůst. Ve srovnání s loňskou červencovou aukcí, ve které průměrná cena dosáhla s 58,2 EUR/MWh zatím nejnižší hodnoty, se jedná o 10% nárůst.

Další aukce, ve které se bude soutěžit o 1 GW výkonu, má proběhnout v průběhu letošního posledního čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Martin Hajek
9. srpen 2019, 10:22

Kde udělali Francouzi chybu, že mají vysoutěženou cenu čtyřkrát vyšší než v Portugalsku? Mají i pro tohle odborníci na fotovoltaiku nějaké rozumné vysvětlení?

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 13:43

Samozřejmě že mám vysvětlení. Francouzské energetice pořád vládne jádro, Francie dala obrovské prostředky za DeGaula do toho aby vyvinula svoje jaderné zbraně a jaderný průmysl. To byla ještě ve špičce průmyslových zemí světa, teď už klesla asi o 5 příček.

Pamatuji z fotovoltaických konferencí pohrdlivý postoj francouzských energetických společností k fotovoltaice. Uznávají jen jádro (a bankrotuji, stát je ale vždy zachrání).

To přetrvává (stejně jako u nás RVHP energetická mentalita).

Portugalsko žádné jádro nemá, fotovoltaice, větrným a vodním elektrárnám věří. Pro fotovoltaiku má trochu lepší podmínky než Francie.

Takže může vysoutěžit průměrné ceny okolo 20 EUR za MWh.

Francie - to je jako ČR okolo 2010. Partičky všehoschopných se dokáží shodnout na jakékoliv výhodné ceně pro ně, v atmosféře kterou jsem popsal a která má velkou setrvačnost (jako u nás).

Proto je cena ve Francii vyšší než ve srovnatelném Německu (i když má navíc nižší sluneční svit).

Tož tak, za néjakých 10 let už se Evropské ceny sjednotí, v závislosti na míře oslunění.

Emil
9. srpen 2019, 14:03

Pan Hájek chtěl ale ROZUMNÉ vysvětlení.

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 14:27

skutečnost nebývá vždy rozumná

Emil
9. srpen 2019, 14:38

Když je to skutečnost, tak jakým způsobem ti lstiví francouzští jaderníci donutili nebohé solárníky podávat do té aukce tak vysoké nabídky?

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 15:08

To nedokážete pochopit, že každý investor chce z jakékoliv aukce získat co nejvyšší cenu pro sebe? ????

Stát může, ale když je pod vlivem určitých skupin tak nemusí vytvořit tlak na co nejnižší cenu.

Emil
9. srpen 2019, 15:25

To samozřejmě pochopit dokážu, ale proto se také pořádá ta aukce, aby se cena srazila na co nejnižší hodnotu. Vy ale pořád tajíte, jak konkrétně jaderníci zařídili, že ve Francii konkurence nefunguje. Ne že by to tedy v Německu bylo výrazně lepší. Ty letos vysoutěžené ceny se totiž nijak zásadně neliší.

Jan Veselý
9. srpen 2019, 16:45

Analytikům vrtalo hlavou jak je to možné, že Portugalci získali tak nízkou cenu. Tady je to, na co přišli.

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 18:39

Všeje to spojeno s každoročním technickým pokrokem, s prodlužováním záruky panelů na 25 let (takže předpokládaná životnost 30 let je spíše ještě podceněná) a využitím i odraženého světa v bifaciálních panelech (nemají zadní stranu neprůhlednou, berou světlo z obou stran).

Martin Hajek
9. srpen 2019, 21:29

Díky, je to určitě zajímavé, ale nevysvětluje to ani otázku, proč vůbec někdo šel do té Portugalské aukce, když má v modelu, že na konci 15 let musí mít tržní cenu elektřiny dvakrát vyšší, než jakou vysoutěžil. Natož aby to vysvětlovalo rozdíl oproti Francii, kde nejspíš vlády ty projekty po konci doby fixace ceny také investorům neznárodní.

Hendry
9. srpen 2019, 11:41

Ono vysvětlení je prakticky uvedeno již v samotném článku – zatímco v Portugalsku draženou kapacitu obsadily velké elektrárny (dle toho týden starého článku byl balík 1150 MW rozdělen mezi pouhým 24 licencí, takže zjevně většina zdejších elektráren bude mít jmenovitý výkon min v desítkách MW), v této francouzské dražbě se balík 858 MW rozdělil mezi 107 licencí, takže se zde zjevně objevilo mnoho malých (možná střešních) elektráren, jejichž potřebná dotační hladinu je přeci jen vyšší než u velkých elektráren o výkonu stovek MW. Kromě tohoto samozřejmě také platí, že průměrný francouzský osvit není tak vysoký jako průměrný portugalský osvit.

Snad je toto dostatečně rozumné vysvětlení.

Jan Veselý
9. srpen 2019, 12:41

Velký vliv mají rovněž i případné administrativní náklady, možná je Francie jako země s obří státním molochem ovládajícím energetiku vnímána jako riskantnější země (tj. vyšší úroky, požadavek na rychlejší návratnost), taky mohla v Portugalsku lépe zafungovat konkurence mezi investory nebo Portugalsko umělo zajistit pro investory výhodnější financování.

Na detailnější analýzu nemám kapacity.

Emil
9. srpen 2019, 13:03

V článku se uvádí, že "Větší projekty s výkonem nad 5 MW dosáhly průměrné ceny 59,5 EUR/MWh", takže ty malé (střešní) elektrárny v tom evidentně nehrají tak velkou roli.

Martin Hajek
9. srpen 2019, 17:17

Pane Henry, nebuďte směšný. Střešní elektrárna s průměrným výkonem přes 8 MW? Máte tušení, jak je taková střecha velká? Jinak srovnání bylo s Portugalskem, kde ty jednotkové výkony nebyly zase nějak obrovské. Nehledě na to, že ani rozdíl mez FVE 30 MW vs. 8 MW nemůže vysvětlit čtyřnásobný rozdíl v ceně elektřiny. Chyba je jinde, hledejte dál. :-)

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 18:53

Pane Hájek, nedělejte ze sebe experta přes fotovoltaiku. Představte si že Gigafactory 1 bude mít na střeše, po úplném pokrytí, 80 MW solární elektrárnu (zatím mají pokrytu cca 1/8 střechy).

Co bylo kdysi nemožné již možné je.

Milan Vaněček
9. srpen 2019, 21:22

Teď jsem narazil na konkrétnější vysvětlení toho co jse psal na začátku: v pravidlech aukcí mají Francouzi bod preferující použití panelů s minimálním "carbon footprint". To znamená francouzských, vyráběných s elektřinou z francouzských jaderných elektráren ✌️Tedy i dražších ...

Emil
9. srpen 2019, 22:08

Výborně. Takže se konečně dozvídáme skutečný důvod (resp. jeden z důvodů), proč mohou být v Portugalsku o tolik levnější. Tím pravým důvodem tedy není to, že v Portugalsku nemají na rozdíl od Francie jádro, jak jste tvrdil na začátku, ale to že v Portugalsku na rozdíl od Francie nemají pravidla pro započítání uhlíkové stopy použitých komponent. Což je dost podstatný rozdíl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se