Objem nově instalovaného výkonu v solárních elektrárnách ve Spojených státech za letošní druhé čtvrtletí podle reportu GTM Research meziročně vzrostl o 8 %. Na nárůstu se podílely zejména velké fotovoltaické elektrárny, jejichž přírůstek výkonu převýšil pokles v případě střešních instalací v sektoru domácností. V celoročním měřítku je na tamním trhu nicméně očekáván propad.

Celkově bylo v průběhu letošního druhého kvartálu v USA nainstalováno 2,39 GW výkonu ve fotovoltaických elektrárnách, tedy o zhruba 8 % více ve srovnání s 2,2 GW za stejné období v loňském roce. Velké instalace (utility scale) tvořily více než polovinu přidaného výkonu.

Tento růst však zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Letos se v celoročním horizontu očekává propad trhu až o 17 % ve srovnání s rokem 2016, a to zejména kvůli vypršení federálních daňových úlev. Situace by se však měla obrátit v roce 2019, kdy se očekává obnovení daňových úlev.

Většina z velkých projektů nebyla realizována v rámci plnění vládních cílů, ale na dobrovolné bázi, a to vzhledem ke klesajícím nákladům na elektřinu ze solárních elektráren. Přestože je podíl dobrovolných zakázek nejvyšší na jihovýchodě USA, výkony solárních zdrojů nejrychleji rostou na americkém středozápadu, kde je společnosti vnímají jako vhodný doplněk k větrným elektrárnám.

Čtvrtletní vývoj nově přidaného výkonu v solárních elektrárnách v USA. Zdroj: GTM Research
Čtvrtletní vývoj nově přidaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA. Zdroj: GTM Research

Domácí instalace (residential) se ve druhém čtvrtletí kvůli oslabení významných trhů na severovýchodě země meziročně propadly o 17 %. Nejvýznamnější trh ve Spojených státech, stát Kalifornie, zpomaluje již několik posledních čtvrtletí.

Menší instalace mimo domácnosti (non-residential) naopak vzrostly o 31 % na 437 MW, což bylo podpořeno rozvojem komunitních projektů v Minnesotě a Massachusetts a růstem firemní a průmyslové poptávky v Kalifornii.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *