Domů
Obnovitelné zdroje
Google provedl historicky největší nákup obnovitelné energie za 2 miliardy USD
Google campus California.
Zdroj: pxhere

Google provedl historicky největší nákup obnovitelné energie za 2 miliardy USD

Technologický gigant Google provedl doposud největší nákup obnovitelné energie v historii. Celková hodnota kontraktu dosahuje 2 miliardy USD, a jde tak o největší investici svého druhu v oblasti technologických společností. Společnost tímto krokem následuje svou tradici ve využívání OZE a naplňuje svůj závazek být uhlíkově neutrální společností. Cílem je především podpora nových projektů OZE a jen minimální nákup zelených certifikátů. Novým projektům má pomoci i dvojice nových grantů zaměřená na USA a Evropu. 

Technologická společnost Google před nedávnem vydala prohlášení o nákupu energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v celkové výši 2 miliard USD (47 mld Kč). Tímto krokem se Google stal, dle svých slov, největším korporátním nákupcem elektřiny z OZE na světě. Jde o balík 18 nových smluv na dodatečný výkon ve výši 1,6 GW.

Díky tomuto kontraktu naroste celkový nasmlouvaný výkon obnovitelných zdrojů pro Google na 5,4 GW. Samotná společnost pak daný výkon srovnává s instalací zhruba milionu fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů. Navíc dodává, že zdroje vyprodukují více elektrické energie, než jaká je například spotřeba ve Washingtonu D.C. nebo v celé Litvě.

Historický přehled celkové kapacity OZE, využívaných společností Google. Zdroj: Google
Historický přehled celkové kapacity OZE, využívaných společností Google. Zdroj: Google

Projekty za 7 miliard dolarů

Nové smlouvy dají vzniknout projektům OZE za 2 miliardy dolarů. Historicky již díky požadavkům Google na nákup elektřiny z OZE vznikly po celém světě projekty za více než 7 miliard USD (164 mld Kč). Díky Google tak již dnes funguje 52 projektů na 3 kontinentech. Jde převážně o fotovoltaikuvětrné elektrárny.

Nově budou investice směřovat do projektů v USA, Chile a Evropě. V USA jde o solární projekty v Severní a Jižní Karolíně a Texasu, s celkovým výkonem 720 MW. Dalších 125 MW výkonu přibude v Chile, kde vznikne hybridní systém kombinující větrnou a solární energii. Evropské projekty pak mají přidat celkem 793 MW výkonu. Jde o projekty ve Finsku (255 MW), Švédsku (286 MW), Dánsku (160 MW) a Belgii (92 MW).

Regionální rozložení zdrojů OZE po dodatečném nákupu. Zdroj: Google
Regionální rozložení zdrojů OZE po dodatečném nákupu. Zdroj: Google

Dlouhodobě zelený Google

Společnost Google se již dlouhou dobu snaží být co nejudržitelnější společností, což historicky zapadá do (dnes již bývalého) mota společnosti „Don’t be evil“. Společnost se například chlubí tím, že je uhlíkově neutrální již od roku 2007. Od roku 2017 pak společnost pokrývá celý objem své roční spotřeby elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů energie. V oblasti nákupu OZE navíc využívá vlastní politiku, kdy nenakupuje zelené certifikáty z existujících zdrojů, ale podporuje vznik nových OZE.

Další rozvoj obnovitelných zdrojů energie je dle Google celospolečensky prospěšný. Společnost proto představila dva nové granty, kterými chce pomoci dalšímu rozšiřování OZE. Jeden z grantů má hodnotu 500 tisíc USD (11,7 milionů Kč) a druhý 500 tisíc euro (12,9 milionů Kč). První z grantů je zaměřen na trh USA a poskytován má být skrze nevládní organizaci Renewable Energy Buyers Alliance (REBA). Druhý z grantů je zaměřený na Evropu a bude využitý platformou RE-Source.

Vybrané projekty OZE, které dodávají energii pro společnost Google. Zdroj: Google
Vybrané projekty OZE, které dodávají energii pro společnost Google. Zdroj: Google

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
26. září 2019, 14:25

To jsou pořád jen drobky. Ale když uvážíme, že cca 100 největších globálních společností vytváří více než 50% celosvětových emisí CO2 a s tím i spoustu zdraví škodlivých emisí a že nyní je trend aby se všichni přihlásili k elektřině z obnovitelných zdrojů (Google, Amazon to slíbil do 2025, ...)

tak boom větrných a solárních elektráren bude pokračovat.

Amazon má všude na západ od nás fotovoltaiku na střechách svých velkoskladů. Má ji také v ČR??? Nebo u nás dávame jen investiční pobídky bez závazků???

Mirous
27. září 2019, 12:36

Jak říkal Babiš v OSN, slunce a vítr jsou v globálu pod 1%.

Jan Veselý
27. září 2019, 13:05

Jo, jo, obrovský potenciál růstu.

BTW. Pod 1% čeho? Jejich podíl na výrobě elektřiny v roce 2017 byl 4.4+1.7 = 6.1%, mezitím ovšem přidaly pěkných pár GW instalovaného výkonu.

Milan Vaněček
27. září 2019, 17:50

Pod 1%, jako ty mizerný auta v roce 1905. Povozníci byli v klídku. Pak přišel Ford ....

energetik
27. září 2019, 18:22

Povozníci potom ještě stihly prolobovat zákon že před každým autem musí běžet vlajkonoš se zvonem a také maximální rychlost 45 km/h aby auta nepředbíhali povozníky. Na druhou stranu alkohol za volantem byla polehčující okolnost :-)

Energetika také prochází tímto stupidním obdobím plným šmejdů, ale za pár let se tomu budeme smát a říkat si jak to bylo možné.

Jan Veselý
27. září 2019, 19:46

A elektřina byla nebezpečná věc, což se veřejně demonstrovalo zabíjením slonů elektrickým proudem.

Jó, to byly časy.

Carlos
29. září 2019, 19:37

a nechtěl by nám Google dostavět Temelín nebo Dukovany ?

Jan Veselý
29. září 2019, 19:48

Nechtěl, ajťáci elektrárny nestaví, oni od nich elektřinu kupují. Sežeňte někoho, kdo ty JE postaví a nabídne je Googlu za rozumnou cenu. Třeba koupí, ale nejspíše už v té době budou saturováni z jiných zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se