Domů
Obnovitelné zdroje
Holandská vláda čelí žalobě kvůli selhání ve snižování emisí ulíku
Holandsko Nizozemsko mlýn

Holandská vláda čelí žalobě kvůli selhání ve snižování emisí ulíku

Nizozemští občané vedou soudní spor se svojí vládou z důvodu nedostatečných opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Jedná se o první správní řízení tohoto typu vznesené vůči vládě v rámci Evropské unie a podle organizace Urgenda, která toto řízení iniciovala, to může být precedens obdobných případů v rámci ostatních členských států.

Vláda se proti neadekvátnímu řešení změny klimatu hájila v úterním slyšení u nizozemského nejvyššího soudu v Haagu. Advokát žalobců Roger Cox tvrdí, že neadekvátní politika snižování emisí představuje přečin z nedbalosti ze strany vlády vůči občanům a porušuje jejich lidská práva. Dodává, že evropští občané a nevládní organizace mají právo přinutit vlastní vlády k zavedení přísnějších opatření v rámci snižování emisí.

Urgenda zahájila jednání 12. listopadu 2012, kdy zaslala dopis, v němž vyzývala vládu k přijetí naléhavých opatření k potlačení klimatických změn. V reakci na to holandská vláda uznala vážnost situace, nepodnikla ovšem žádná opatření. Urgenda proto společně s 886 občany podala 20. listopadu 2013 vůči vlastní vládě žalobu.

„Chtěli jsme ukázat, že to není jen jedna organizace, ale široká skupina lidí, kteří jsou velmi znepokojeni změnou klimatu a věří, že je nutné žalovat stát,“ tvrdí Dennis van Berkel, pracující pro Urgendu.

Urgenda společně s nizozemskými občany žádá, aby soud prokázal, že nizozemská vláda musí zavést opatření ke snížení emisí do roku 2020 o 25-40 % a dosáhnout tím nižších hodnot než v roce 1990. To je cíl vyspělých zemí stanovený Mezivládním panelem pro změny klimatu (IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change) nezbytný pro dosažení 50% pravděpodobnost zamezení nárůstu globálních teplot o 2 °C.

Evropská unie nedávno stanovila cíl snížení emisí o 40 % do roku 2030, před klimatickou konferencí, která se bude konat v Paříži na konci roku.

Gregor Salto, velvyslanec Světového fondu na ochranu přírody (WWF), prohlásil: „Všichni čekají na vládu až přijme nezbytná opatření, ale ta zatím udělal tak málo. Jestli žaloba uspěje, vláda bude konečně donucena jednat. Podíváte-li se na Dánsko, tomu se snížit emise podařilo, tak proč by se to nemohlo podařit i nám? Chci aby Holandsko bylo průkopníkem v tomto směru.“

V devadesátých letech bylo Nizozemsko jedna z prvních zemí, která začala brát změny klimatu vážně, ale nyní výrazně zaostává za svými cíli ohledně obnovitelných zdrojů. Nízko položená země je ve větším riziku ze stoupající hladiny moře než ostatní vyspělé státy.

Případ se nyní blíží ke konci, konečný verdikt soudu se očekává v průběhu příštích 6 měsíců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se